Przyjazna atmosfera w coworking space

Praca w biurze stworzonym w domu to codzienność dla wielu osób. Wykonywanie pracy zdalnie przez komputer nie jest już szokiem dla nikogo, nie potrzebujemy już stacjonarnego miejsca pracy w biurze, w dobie Internetu nie jest to już koniecznością. Jednak wbrew pozorom dla niektórych nie są to idealne warunki pracy. Pracując w domu wpadamy w pewną rutynę, nie mamy częstego kontaktu z innymi pracownikami, nie wymieniamy doświadczeń i wniosków na temat osiągniętych wyników lub też braku sukcesów. Nie jest to dobre dla osób nie będących typem samotnika, ponieważ po jakimś czasie taka sytuacja może doprowadzić do frustracji i braku motywacji do dalszej pracy. Pracując wiele godzin w domu, tracimy możliwość rozmów z innymi ludźmi (pomijając oczywiście rozmowy telefoniczne czy wirtualne), a to prowadzi do osamotnienia, zamknięcia się w sobie i utraty komunikacji społecznej, a praca w czterech ścianach zaczyna nam się powoli kojarzyć z więzieniem. Praca w domu związana jest także z codziennymi obowiązkami jakie musimy wykonywać w naszym codziennym życiu. Czasami trudno jest ocenić na co lepiej przeznaczyć czas- na kolejny etap pracy czy też na wykonanie zaległego prania lub też na przygotowanie obiadu? Teoretycznie jedno i drugie jest konieczne, dlatego niekiedy ciężko jest zorganizować sobie czas pracy typowo biurowej w warunkach domowych.

Jest wiele zawodów które można wykonywać w domu – architekt, informatyk, tłumacz, grafik – to tylko niektóre z profesji które umożliwiają stworzenie własnego biura, niewymagającego wiele przestrzeni, a obowiązki z tym związane można wykonywać nawet przy kuchennym stole. Co jednak gdy w domu rozpraszają nas dzieci, mąż czeka na obiad, albo żona wymaga natychmiastowej pomocy w domu? Pies w mieszkaniu obok niemiłosiernie szczeka, a sąsiedzi z drugiej strony kłócą się nieustannie? Każda z tych sytuacji wytrąca nas z równowagi, rozprasza i ciężko jest po chwili wrócić do tego momentu w którym skończyliśmy właśnie kolejny etap projektu. Przykro to stwierdzić, ale właśnie takie sytuacje doprowadzają do powstania błędów, spowalniają kolejne plany i rodzą niezadowolenie lub bezradność wśród osób pracujących w domu. Tak więc, jak widać, wbrew pozorom, praca w domu będą ca marzeniem wielu osób, może okazać się zupełnie chybionym pomysłem, rodzącym wiele problemów i negatywnych skutków. Jak więc postąpić jeśli chcemy pracować w wolnym zawodzie, nie wiązać się z innym biurem, a jednocześnie mieć kontakt z ludźmi, którzy podobnie jak my pracują na własną rękę? Rozwiązaniem jest tutaj coworking space, które okazuje się idealnym rozwiązaniem na wymogi obecnych czasów.

Możliwość wspólnej pracy i wymiany doświadczeń.

Coworking space to wynajęcie wspólnej przestrzeni do wykonywania pracy, wraz z innymi osobami prowadzącymi działalność zawodową na własną rękę. Nazwę swą uzyskał z angielskiego zwrotu co – working, oznaczającemu nic innego tylko – pracować razem, co jest adekwatne do sytuacji jaka się stwarza w takich warunkach. Osoby które decydują się na prace w takich warunkach, mają świetne miejsce do wykonywania swoich obowiązków, z dostępem do wszystkich pomieszczeń i urządzeń jakie są im potrzebne, czyli jest zazwyczaj aneks kuchenny, pokój socjalny, łazienka i ubikacja, oraz całe wyposażenie biurowe. Cała przestrzeń jest podzielona na kilka oddzielnych pokoi, gdzie można w ciszy i samotności skupić się nad pracą. Idea polega na tym, że dana osoba nie musi wynajmować dużego biura, gdzie i ta będzie samotnie spędzać długie godziny przed komputerem, lecz może wynająć jedno pomieszczenie i mieć równocześnie kontakt z innymi ludźmi, z którymi można swobodnie pożartować i porozmawiać na dowolne tematy. Niektóre biura są także urządzone jako typowe open space, wybór zawsze zależy od tego co bardziej preferuje dana osoba. Coworking space to bardzo dobre rozwiązanie dla osób którym ciężko jest zorganizować sobie czas pracy we własnym biurze. Pracując osobno, ale równocześnie w jakiejś określonej grupie, obserwuje się zachowania innych, ich czas i organizacje dnia, co pomaga w ułożeniu własnego harmonogramu zajęć. Praca w takim miejscu stwarza także możliwości wymiany doświadczeń zawodowych, obserwacji na temat klientów i praw rynku, co niejednokrotnie dodaje nam energii i sił do dalszego rozwoju. Oprócz tego wykonujemy pracę w domu, gdy uznamy że na dziś dosyć, wracamy do domu, do rodziny, zostawiając pracę w biurze. W ten sposób nie jesteśmy w pracy 24 godziny na dobę, nasze umysły mogą odpocząć, a my jesteśmy spokojni wiedząc, że dziś już sporo przepracowaliśmy.

biuro coworkingowe Kraków

Dzielenie się wiedzą między startupami w biurze na godziny.

Początki działalności przeważnie związane są z dużym nakładem finansowym i zdobywaniem wiedzy, która niejednokrotnie jest cenniejsza od pożyczek bankowych. Wiedzę jednak nie zawsze zdobędziemy z książek i poradników, najczęściej dobrze jest wysłuchać osób pracujących w tej samej lub podobnej branży. Firmy będące startupami są narażone na większe ryzyko popełnienia błędów, ponieważ są to mniejsze, przeważnie jednoosobowe przedsiębiorstwa, gdzie właściciel jest jednocześnie pracownikiem, a wiadomo że każdy może się pomylić i bez odpowiedniego doświadczenia trudno na samym początku stworzyć idealny plan biznesowy. Biuro coworkingowe daje świetne warunki dla nawiązania nowych znajomości wśród osób, które w podobny sposób widza świat i chcą sami kierować swoja karierą. Kontakty i niezobowiązujące rozmowy na bezpiecznej, niezależnej przestrzeni biurowej są nieocenione, i z pewnością przyniosą korzyści w przyszłości. Do tego w biurze coworkingowym mamy stworzone idealne warunki pracy dla osób które wymagają ciszy i skupienia. Jeśli chcemy oderwać się od zajęć, są do tego przygotowane odpowiednie pomieszczenia socjalne, gdzie na neutralnym gruncie, nie zakłócając spokoju nikomu można porozmawiać i pożartować. 

Biuro coworkingowe – miejsce pracy młodych ludzi.

Znalezienie pracy tuż po ukończeniu studiów czasami graniczy z cudem. Czasem wręcz niektórzy nie chcą nawet zaczynać pracować na etacie w innym biurze. Co więc stoi na przeszkodzie aby rozpocząć pracę jako freelancer w coworking space? Rozwój zawodowy w ciekawej grupie ludzi, ciekawe znajomości w branży i nie tylko, kreatywne i pracowite towarzystwo wokół, a do tego wynajem pomieszczenia biurowego w dużo niższej cenie niż standardowo przy wynajmie całego biura tylko dla siebie. Koszty wynajmu rozkładają się na kilka osób, rachunki także, więc start jest dużo łatwiejszy i szybszy niż przy organizacji samodzielnego biura. Jeśli ktoś rozpoczął pracę w domu, jednak czuje i przewiduje, że to nie będzie dla niego dobra droga, to powinien rozejrzeć się za biurem typu coworking space.

Biuro coworkingowe świetnie nadaje się także na organizację spotkania z klientami lub też na konferencję czy szkolenie. Nie ponosząc wielkich kosztów można sprawić duże wrażenie na przyszłych klientach, co jest bardzo ważne w kontaktach biznesowych. Biura coworkingowe są coraz bardziej popularne w Polsce i można znaleźć je już w każdym większym mieście. Można w nich wynająć stały, miesięczny abonament, lub tez kilka, kilkanaście godzin w miesiącu w zależności od potrzeb.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również