Jak ustalić przeszłość używanego samochodu przed zakupem?

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie brak bowiem nieuczciwych sprzedawców, wśród których prym wiodą handlarze. Ci wielokrotnie mają wiele na sumieniu, a sprzedawane przez nich samochody w rzeczywistości znacznie odbiegają od tego, co znajduje się w ogłoszeniu lub pada z ich ust. Nie brak samochodów, które mają wypadkową przeszłość, korygowane liczniki czy inne usterki zaniżające ich wartość, jak i niekorzystnie wpływające na bezpieczeństwo. Dlatego każdy samochód przed podjęciem decyzji o zakupie powinien zostać sprawdzony. Jak zweryfikować auto używane?

Jak oszukują sprzedawcy samochodów?

Oszustwa handlarzy i sprzedawców prywatnych są bardzo różne. Wielokrotnie spotkać się można z korygowaniem licznika przebiegu, którego wskazania mają ogromny wpływ na wartość samochodu. Liczniki cofa się w samochodach sprzedawanych w Polsce, jak i tych importowanych spoza granic naszego kraju. Według niektórych tyczy się to nawet ośmiu na dziesięć samochodów sprowadzanych do Polski. Wprawdzie niebawem za ten czyn grozić będzie nawet kara pozbawienia wolności, a karani mają być nie tylko właściciele, ale także mechanicy ingerujący w drogomierz, to taki proceder z pewnością będzie miał miejsce nadal, choć nie jest wykluczone, że liczba tego rodzaju oszustw się zmniejszy.

Jednak przekręcanie liczników to tylko jedno z oszustw, na jakie narażeni są kupujący ze strony sprzedawców samochodów na rynku wtórnym. Wiele pojazdów sprzedawanych jest jako bezwypadkowe, choć w przeszłości auta te brały udział w kolizji i miały naruszoną konstrukcję. Zdarza się nawet, że jeden samochód złożony jest z dwóch czy trzech innych aut, co udowodni sprawdzenie VIN na elementach nośnych poszczególnych części samochodów. Podobne zagrożenia czyhają na kierowców, którzy nabywają auta po tzw. przekładkach. Oczywiście od maja 2015 roku można po Polsce całkiem legalnie poruszać się samochodami z kierownicą po prawej stronie, ale wiele z nich przerobionych zostało wcześniej, a sprzedawcy o tym fakcie nie informują potencjalnych nabywców.

Zakamuflowane przez sprzedawców usterki nie muszą być tak poważne. Często maskowane są wszelkiego rodzaju rysy czy obtarcia, choć dodatkowe warstwy powłoki lakierniczej zbadać można przy wykorzystaniu do tego specjalnych mierników. Innym razem wymieniane są elementy wewnątrz kabiny.

W końcu oszuści sprzedają również samochody, których zakup może oznaczać poważne konsekwencje prawne. Doskonałym przykładem jest sprzedaż aut pochodzących z kradzieży, co skończyć się może oskarżeniem o paserstwo z ryzykiem pozbawienia wolności włącznie.

Jak sprawdzić przeszłość sprzedawanego samochodu?

Osoby zainteresowane nabyciem używanego samochodu, jeśli nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu motoryzacji, na miejsce transakcji na ogół udają się z kimś kompetentnym, kto dokładnie przyjrzy się takiemu pojazdowi. Postawą jest też przegląd w niezależnym warsztacie czy dająca szansę odkrycia usterek jazda próbna. Żaden z powyższych zabiegów nie daje jednak szansy na wgląd w przeszłość samochodu. W tym celu weryfikacji podlega Historia Pojazdu, która pozwala potwierdzić wiarygodność oferty sprzedawcy i ocenić stan techniczny auta.

Raport Historii Pojazdu stworzony jest w oparciu o numer VIN, a więc indywidualny numer nadwozia charakterystyczny dla każdego samochodu. Raport VIN zawiera w sobie informacje o marce, modelu czy danych technicznych, a w tym pojemności i mocy silnika czy rodzaju stosowanego paliwa. Poza tym w takim raporcie znajduje się również informacja o fabrycznym wyposażeniu pojazdu, a więc to wszystko, co można było w nim znaleźć, kiedy opuszczał on linię produkcyjną. Jednak raport to nie tylko dane techniczne czy wyposażenie. Przede wszystkim znajdują się w nim informacje o kolizjach, wpadkach czy szkodach, jak i wezwania serwisowe.

Dodatkowo sprawdzenie VIN, np. poprzez autobaza.pl, pozwala prześwietlić sprzedażową przeszłość auta, o ile był on już sprzedawany i wystawiany na aukcje, a anonse sprzedażowe pojawiały się w sieci. Jeśli tak było, raport taki zawiera w sobie zdjęcia z archiwalnych aukcji, które można porównać z obecnymi zdjęciami pojazdu.

Rozkodowanie VIN pozwala nie tylko na zbadanie ewentualnej wypadkowej przeszłości, odkrycie usterek technicznych, lakierniczych i przekręconego licznika. Sprawdzenie VIN znacznie zwiększa szanse nabycia auta legalnego, które nie pochodzi z kradzieży. Raport VIN zawiera w sobie bowiem weryfikację danego egzemplarza w Europie, a nawet Stanach Zjednoczonych, co jest istotne, jeśli pojazd ten nabywany jest poza Polską lub został do naszego kraju sprowadzony przez sprzedawcę.

Niezależna historia pojazdu, a baza CEPiK

Od pewnego czasu Historia Pojazdu do sprawdzenia jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Zweryfikować można tam samochody od daty pierwszej rejestracji w Polsce. Wiele informacji o pojazdach gromadzonych jest tam od roku 2014, a więc jest ona stosunkowo krótka. Poza tym trudno o wgląd w historię auta kupowanego za granicą bądź sprowadzonego do Polski przez handlarza. Chcąc sprawdzić takie auto, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji pojazdu i numer VIN.

O ile jest to możliwe, CEPiK pozwala zweryfikować podstawowe dane, a w tym markę, model, odczyty licznika przebiegu (rejestrowane od roku 2014), liczbę właścicieli, własność pojazdu w przeszłości (firma lub osoba prywatna) czy jego status w bazie kradzieżowej.

Szerszy zakres informacji z wypadkową historią włącznie pozwala zweryfikować niezależny serwis www.autobaza.pl, w którym bez problemu zweryfikować można również samochody z zagranicy. Raport ten daje też większą ochronę w zakresie zakupu samochodu, który nie pochodzi z kradzieży, gdyż weryfikowany jest w zagranicznych bazach kradzieżowych.

Oczywiście informacje pozyskane w ramach raportu nie powinny być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie pojazdu. Nie ulega natomiast wątpliwości, że prześwietlona Historia Pojazdu mocno pomaga w wyborze takiego auta i jest bezcenna w zakresie oceny danej oferty.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również