Zachęcajmy dzieci do czytania elektronicznymi gadżetami

Dzieci stanowią 26% użytkowników audiobooków w Polsce, a literatura dziecięca stanowi 40% z gatunków literackich słuchanych w formie płyt CD i 18% na nośnikach mp3 – wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo. Warto mądrze wykorzystać zainteresowanie dzieci elektronicznymi gadżetami, aby zachęcić je do czytania i słuchania książek. Jak to zrobić, podpowiadają specjaliści ds. ebooków i audiobooków.

Dla dzieci urodzonych w dzisiejszych czasach, tablety i smartfony są równie standardowym wyposażaniem domu jak lodówka czy pralka. Badania nad rozwojem i funkcjonowaniem mózgu potwierdzają, że klucz do zdrowia emocjonalnego i wszechstronnego rozwoju tkwi we wczesnym dzieciństwie. Czytanie jest istotnym elementem intelektualnego rozwoju dziecka, a obcowanie z książką rozwija dobrą znajomość języka – podstawowego narzędzia myślenia, komunikacji oraz zdobywania wiedzy.

W czasach komórek, tabletów i gier komputerowych, rodzice stają przed trudnym zadaniem, jak zachęcić potomstwo do czytania. Mając do wyboru tyle gadżetów elektronicznych, dzieci mogą uznawać tradycyjną lekturę za mało atrakcyjną. Czy zakup e-czytnika i ofiarowanie dziecku książek w formie cyfrowej, może być dobrym pomysłem na zainteresowanie go czytaniem?

Podarowanie dziecku czytnika może być początkiem wspaniałej przygody z e-czytelnictwem. Dla dzieci wychowywanych w dobie wszechobecnych technologii, książki cyfrowe mogą okazać się najbardziej przyjazną i atrakcyjną formą obcowania z literaturą. Dodatkowo, jeśli pokażemy im, iż korzystanie z czytnika ułatwia dostęp do wielu pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej, to jest szansa na realna zainteresowanie ich czytaniem – mówi Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Książki cyfrowe

Kierując się chęcią zainteresowania dzieci elektronicznymi książkami, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim istotne jest urządzenie, na jakim najmłodsi będą korzystali z ebooków. Dbając o wzrok dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę, aby użytkowanie e-książek odbywało się nie tylko na smartfonach czy laptopach, lecz również na przeznaczonych wyłącznie do e-lektury urządzeniach, czyli czytnikach. Najlepiej, aby były to urządzenia wyposażone w ekrany z technologią eInk, które nie odbijają światła, dzięki czemu nie męczą oczu. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje przyjazne dzieciom, czyli przede wszystkim powiększanie czcionki, wbudowane podświetlenie ekranu oraz intuicyjną, prostą w obsłudze nawigację. Czytnik może również posiadać opcję typu wbudowane wi-fi, dzięki któremu można pobierać e-booki bezpośrednio na urządzenie.

Czytnik może okazać się trafionym prezentem na zbliżające się wakacje, gdyż przyzwyczaja do czytania, pozwala dziecku mieć wszystkie ulubione książki pod ręką bez obciążania plecaka, a w przyszłości może się przydać do nauki języków – podpowiada Martyna Bednarczyk.

W zmieniających się obyczajach czytelniczych zarówno dorosłych, jak również naśladujących ich dzieci, coraz częściej pojawiają się książki cyfrowe. Jest to syndrom ery nowych technologii, która wkroczyła aktywnie w nasze życie i szansa, aby młodzież przekonać do sięgania po książki w nowej formie. Dobra dostępność tytułów młodzieżowych i lektur szkolnych jest dodatkową zachęta, aby pomyśleć o stworzeniu wraz z dzieckiem wirtualnej biblioteki. Wiele pozycji z literatury klasycznej jest dostępnych bezpłatnie lub w atrakcyjnych cenach w e-księgarniach.

Młodszym dzieciom warto włączać audiobooki, aby miały kontakt z opowieściami, historiami, które pobudzają wyobraźnię i ciekawość. Wśród dziecięcych bestsellerów dostępnych w wersji audio znajdują się takie tytuły jak: „Baśniobór”, „Kubuś Puchatek” czy historie Muminków.

Wielu najmłodszych słuchaczy, którzy zaczynali swoją przygodę z audiobookami prawie dekadę temu, będąc jeszcze w przedszkolu, słucha ich również teraz, w wieku nastoletnim. Książki audio dla najmłodszych pełnią nie tyle rolę edukacyjną, co przede wszystkim wprowadzają dzieci w magiczny świat literatury, pobudzają ich wyobraźnię, przywiązują do obcowania z książką na co dzień, a całkiem przy okazji, poprzez osłuchanie z piękną polszczyzną, rozwijają słownictwo i umiejętność wysławiania się – mówi Anna Kotlonek-Kowalik, Dyrektor Wydawniczy Biblioteki Akustycznej.

Źródło:newsrm.tv

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również