Detoks organizmu - kiedy warto go przeprowadzić?

Detoksykacja jest to inaczej oczyszczanie organizmu. Istnieje wiele różnych metod oraz teorii z tym związanych, warto jest jednak poznać podstawowe zasady, które zapewnią w pełni bezpieczny proces. Należy pamiętać o tym, żeby dieta oczyszczająca nie była pozbawiona bardzo istotnych dla naszego organizmu minerałów i witamin.

Nie można mylić detoksu z dietą odchudzającą. Owszem, może to być dobry wstęp do zrzucenia kilku kilogramów i budowania zdrowych nawyków żywieniowych, jednak te dwie rzeczy nie powinny być ze sobą utożsamiane. Przeprowadzenie diety oczyszczającej może odbywać się na własną rękę, ale tylko pod warunkiem, że nie jest ona zbyt radykalna. Istnieje wiele programów przygotowanych przez specjalistów, które różnią się od siebie między innymi długością czy intensywnością. Można zdecydować się na przykład na łagodny program trwający miesiąc, bardziej wymagający dziesięciodniowy, czy nawet detoks weekendowy czy rożnego rodzaju minidiety. Z drugiej strony, radykalne głodówki polegające przykładowo na jedzeniu jedynie jabłek czy piciu wyłącznie wody, mogą mieć znaczne negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. 

W związku ze zmieniającymi się warunkami cywilizacyjnymi, maleją zdolności naszego organizmu do samooczyszczania się. W naszych ciałach zalegać mogą nawet kilogramy toksyn, co przekłada się na stan zdrowia, powodując objawy takie jak bóle głowy, depresja, bezsenność, kłopoty z koncentracją, czy nawet alergie czy bezpłodność.

Prawidłowa dieta oczyszczająca

Podstawowe zasady detoksu:

1. Pij świeże soki z warzyw i owoców, wodę, sięgaj po owoce, warzywa, pełne ziarno, kiełki, rośliny strączkowe oraz inne, a unikaj produktów takich jak cukier, krowie mleko, alkohol, kofeina, smażone jedzenie.

2. Przygotuj sprzęty, które pozwolą przygotować zdrowe i smaczne zupy czy soki, takie jak na przykład blender czy wyciskarka do owoców.

3. Regularnie szczotkuj swoje ciało. Pozwala to pobudzić komórki krwi oraz tkankę limfatyczną, co przekłada się na przyspieszenie procesu wydalania toksyn. Szczotkować należy suche ciało, delikatnie kierując ruchy w kierunku serca, zaczynając od stóp.

4. Pamiętaj o głębokim oddychaniu. Zapewnia to dopływ tlenu do wszystkich komórek organizmu, co pozwala na odtrucie gruczołów i narządów. Najlepiej jest trenować na leżąco, skupiając się na przepływie powietrza przez ciało.

5. Pamiętaj o ruchu. Najlepiej jest wybrać sport, który sprawia nam przyjemność i dbać o jego regularne uprawianie.

6. Nawadniaj swój organizm! Według zaleceń, powinniśmy pić co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie. Dbanie o stałe nawilżenie żołądka sprawia, że nasze ciało może lepiej funkcjonować.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również