Łazienka z wanną – jak optymalnie zaaranżować przestrzeń?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu i mieszkaniu. To w niej codziennie spędzamy sporo czasu, kąpiąc się, robiąc makijaż, goląc twarz i wykonując szereg innych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Musi być to zatem wnętrze funkcjonalne. Jak optymalnie urządzić łazienkę z wanną?

Wanna – głównym elementem pomieszczenia

Zastosowanie wanny w łazience pozwala nam w kilka chwil przekształcić pomieszczenie w prawdziwy pokój kąpielowy. Musimy jedynie napełnić ją gorącą wodą, wlać ulubiony płyn do kąpieli i zapalić świece oraz aromatyczne kadzidełka i już możemy cieszyć się chwilą błogiego relaksu. Jeszcze więcej przyjemności dostarczy nam wanna z hydromasażem. Jeśli zatem po całym dniu w pracy lubimy wziąć gorącą i odprężającą kąpiel, ten model będzie dla nas idealny.

Aranżując łazienkę, powinniśmy wyodrębnić dwie strefy:

  • strefę tak zwanego szybkiego korzystania – obejmuje ona WC, bidet oraz umywalkę, a czasem nawet i kabinę prysznicową, o ile służy ona mieszkańcom do szybkiego mycia się,
  • strefę relaksu – z wanną w roli głównej, która powinna być usytuowana jak najdalej od wejścia do łazienki. Dzięki temu w trakcie kąpieli w ograniczonym stopniu będą płynęły do nas dźwięki z głębi domu, co ułatwi wypoczynek. Aby zwiększyć komfort użytkowania wanny, warto zadbać o to, aby była wyposażona w wygodne miejsce do siedzenia.

Poszczególne strefy możemy oddzielić od siebie za pomocą płyty gipsowo-kartonowej, luksferów lub tafli wykonanej ze szkła mlecznego. Dzięki takiej przegrodzie z łazienki będą mogły korzystać dwie osoby jednocześnie, co może okazać się przydatnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku dużej rodziny.

Obecnie coraz dużą popularnością cieszą się wanny z prysznicem lub inaczej mówiąc kabino-wanny. To niezwykle praktyczne rozwiązania. Dają nam bowiem możliwość korzystania z odprężającej kąpieli, jak i szybkiego, orzeźwiającego prysznica. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy rezygnować ani, z wanny, ani z kabiny prysznicowej, a nie mamy wystarczającej przestrzeni, aby oba te sprzęty zmieściły się w naszej łazience.

Meble do łazienki

Jeżeli wyodrębniliśmy w łazience strefy szybkiego korzystania i relaksu oraz odpowiednio rozmieściliśmy w nich armaturę łazienkową, pora na wybór mebli. Powinny one być przede wszystkim praktyczne, dzięki czemu wszelkie akcesoria higieniczne i pielęgnacyjne, przybory oraz kosmetyki będziemy mieć pod ręką. Nie bez znaczenia jest także wygląd umeblowania. Ma on bowiem niebagatelny wpływ na wystrój i klimat wnętrza.

Wybierając meble do łazienki, należy sprawdzić, czy:

  • odznaczają się one solidnym wykonaniem – w łazience nietrudno bowiem o uszkodzenia mechaniczne szafek i półek. Muszą być one zatem odporne na uderzenia, co gwarantuje użycie materiałów wysokiej jakości i solidne wykonanie,
  • zostały pokryte warstwą lakieru poliuretanowego – chroni on meble przed szkodliwym działaniem wilgoci i podwyższonej temperatury, czyli warunkami typowymi dla pomieszczenia, jakim jest łazienka. Co więcej, preparat ten zabezpiecza powierzchnię umeblowania także przed plamami, ścieraniem oraz zadrapaniami.

Zwracając uwagę na powyższe aspekty, kupimy praktyczne meble, które będą odznaczać się długą żywotnością. Znaczenie ma także wygląd zastosowanych szafek. Powinien on być dostosowany do wystroju wnętrza i odpowiadać stylowi, w jakim urządzono wnętrze. Tylko wówczas  będziemy w stanie przekształcić standardową łazienkę z wanną w pokój kąpielowy.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również