Co wpływa na wysokość raty pożyczki pozabankowej?

Kiedy jesteśmy zdecydowani na zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej i szukamy oferty odpowiedniej dla naszych potrzeb, kierujemy się zazwyczaj kilkoma czynnikami. Sprawdzamy nie tylko wiarygodność samej firmy, ale także analizujemy całkowity koszt pożyczki oraz wysokość raty. To bardzo istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem oferty i zaciągnięciem zobowiązania.

Osoby, które myślą o pożyczeniu pieniędzy od instytucji pozabankowej powinni wiedzieć, na jakiej zasadzie obliczana jest wysokość raty pożyczki i jakie czynniki na to wpływają. Do najważniejszych należy kwota zaciągniętego zobowiązania, ilość rat oraz RSSO.

Pożyczka krótkoterminowa czy ratalna?

W przypadku pożyczki krótkoterminowej Klient spłaca całą sumę od razu – może mieć na to jedynie nieco więcej czasu niż standardowy miesiąc (np. w wonga.pl maksymalny okres spłaty dla pożyczki krótkoterminowej to 60 dni). Z kolei jeśli chodzi o pożyczkę ratalną, Klient ma możliwość spłaty zobowiązania w ciągu kilku, a nawet kilkunastu miesięcy – w zależności od wybranej oferty. Pożyczka ratalna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą pożyczyć większą kwotę, a nie chcą jednocześnie zbyt mocno obciążać domowego budżetu i wolą spłacić zobowiązanie w dłuższym terminie.

Od czego zależy wysokość raty pożyczki?

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na wysokość raty pożyczki, jest kwota zaciąganego zobowiązania. Kolejnym – ilość rat, na które chcemy rozłożyć spłatę pożyczki. Należy pamiętać, że rata pożyczki składa się z dwóch części – kapitałowej (czyli takiej, w której spłacane jest fizyczne zobowiązanie) oraz odsetkowej. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje rat – stałe i malejące. Zazwyczaj instytucje pozabankowe oferują swym Klientom spłatę w ratach stałych, co oznacza, że pożyczkobiorca co miesiąc spłaca taką samą kwotę. Nie oznacza to jednak, że równe są także proporcje dwóch części składowych raty (czyli części kapitałowej i odsetkowej). Początkowo przewagę w składzie raty ma część odsetkowa; z każdą kolejną ratą zwiększa się stosunek części kapitałowej do odsetkowej.

Wysokość raty można obliczyć za pomocą wzoru; zmiennymi są: kwota zaciągniętej pożyczki, ilość rat, oprocentowanie, liczba rat oraz specjalny współczynnik (obliczany za pomocą wzoru 1+r/m, gdzie r = oprocentowanie, a m – liczba rat w okresie, dla którego obowiązuje podane oprocentowanie – zazwyczaj jest to rok, dlatego najczęściej m=12).

RSSO – czym jest i na co wpływa?

RSSO to skrót od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania i jest czymś innym niż roczna stopa oprocentowania. RSSO uwzględnia zarówno ten wskaźnik (czyli roczną stopę oprocentowania) jak i dodatkowe koszty, jakie wynikają z zaciągnięcia zobowiązania. Są to np. prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenia czy opłaty za dodatkowe usługi (wizyta doradcy w domu czy rozpatrzenie wniosku). Dodatkowe koszty mogą być różne i zależą od oferty skonstruowanej przez firmę.

Jak to wygląda w praktyce?

Niektóre firmy pożyczkowe, chcąc ułatwić Klientom obliczenie raty pożyczki, przedstawiają na swoich stronach obliczenia dla przykładowych kwot zobowiązania, uwzględniając liczbę rat, oprocentowanie i pozostałe czynniki. Na stronie www.wonga.pl, dzięki specjalnym suwakom, można zapoznać się z całkowitym kosztem pożyczki i wysokością raty po wybraniu interesującej nas sumy i liczby rat. Jeśli np. zdecydujemy się na pożyczkę ratalną w wysokości 10 000 zł i wybierzemy okres kredytowania 24 miesiące, to pod suwakami wyświetlają się najważniejsze wartości. W tym przypadku oprocentowanie wynosi 0%, a RSSO – 19,8%.Przy prowizji w wysokości 2070 zł kwota, którą należy oddać firmie, wynosi 12 070 zł. Jeśli podzielimy tę kwotę przez liczbę rat (w tym przypadku 24), to otrzymamy w ten sposób wysokość stałej raty pożyczki – czyli 502,92 zł. Wysokość prowizji zależy od tego, czy jest to pierwsze, czy kolejne zobowiązanie zaciągane w firmie, liczby rat oraz od oceny historii kredytowej.

Pożyczka online w wonga.pl

Osoby, które zdecydują się na pożyczkę w wonga.pl, muszą wykonać jedynie kilka prostych czynności. Po pierwsze – wybrać interesującą ich kwotę zobowiązania i okres spłaty. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku; należy w nim podać podstawowe dane osobowe, które posłużą do weryfikacji Klienta, a także sprawdzenia przebiegu jego historii kredytowej (firma sprawdza informacje dostępne w BIK i biurach informacji gospodarczej). Po wysłaniu wniosku Klient czeka na decyzję firmy – często trwa to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i wykonaniu przelewu weryfikacyjnego przez Klienta zostaje zawarta umowa. Przyznana kwota zobowiązania zostaje przelana na rachunek bankowy Klienta. Co ważne, cały proces odbywa się przez Internet, co oznacza, że pożyczkobiorca nie musi stawiać się w siedzibie instytucji i dopełniać formalności osobiście. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ w przypadku pożyczek bankowych konieczne jest podpisanie umowy w placówce.  

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również