Czy założenie konta przez studenta jest łatwe?

Konto osobiste to produkt, na który powinna się zdecydować każda osoba bez względu na to, czy ma stałą pracę, czy jeszcze się uczy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej grupy, banki oferują konta studenckie. Czy ich założenie wiąże się z trudnościami? Co trzeba w tym zakresie wiedzieć?

Proces zakładania konta studenckiego – co warto o nim wiedzieć?

Istnieją dwa sposoby na założenie konta studenckiego. Po pierwsze, można przejść się do oddziału banku, gdzie podpisze się umowę osobiście. Atutem takiego rozwiązania jest to, że zwykle konto studenckie uruchamiane jest niemal od razu, a więc można korzystać z niego już po opuszczeniu oddziału banku. Niestety, nie w każdym przypadku jest to rozwiązanie idealne. Problemem może być oddalenie placówki banku od miejsca zamieszkania, godziny jego pracy lub też konieczność czekania w kolejce wraz z innymi klientami banku. Drugim, znacznie prostszym rozwiązaniem jest założenie konta online, korzystając z komputera, laptopa lub nawet smartfona, w dowolnym miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy. Po niedługim czasie od wypełnienia wniosku kontaktuje się z nami konsultant, który ustala dzień i miejsce wizyty kuriera, który dostarcza nam umowę. Na miejscu takiemu kurierowi należy okazać dowód osobisty i dokonać podpisu pod przywiezionym przez niego dokumentem. Konto jest aktywowane zwykle po jednym lub kilku dniach od wizyty kuriera. Trzeba zatem zaczekać, aż dowiezie on umowę do siedziby banku, gdzie zostanie ona zweryfikowana i na jej podstawie nastąpi aktywacja konta studenckiego. Nie należy się jednak przy tym obawiać, że bank obciąży nas dodatkowymi kosztami z tytułu wysyłki dokumentów. Cała operacja jest bezpłatna, gdy odbierze się i podpisze dokumenty we wskazanym wcześniej miejscu.

Konto studenckie – wymagania

Zakładając konto studenckie, nie trzeba się martwić o to, że nie ma się aktualnie stałej pracy. Bank założy konto każdej młodej osobie, która się uczy i nie ma stałych dochodów, a co więcej – nie będzie pobierał opłat z tytułu korzystania z niego, jeśli spełni się dodatkowe, zwykle drobne wymagania (np. dokonywanie co najmniej jednej płatności z konta w miesiącu z wykorzystaniem karty płatniczej lub online). Do założenia konta studenckiego wymagane jest okazanie dowodu osobistego i podanie podstawowych danych osobowych. Większość banków nie potrzebuje okazania aktualnej legitymacji studenckiej do założenia konta studenckiego. To bardzo ważne, szczególnie dla osób, które robią sobie przerwę w nauce. Wymogiem, z którym trzeba się jednak zwykle liczyć, jest wiek. Najczęściej banki określają w tym zakresie widełki (a więc takie konto mogą założyć tylko osoby, które mają nie mniej niż 18 i nie więcej niż 26 lat, a po przekroczeniu górnej granicy wieku konto studenckie przekształci się w konto przeznaczone dla osób dorosłych).

Skorzystaj z systemu poleceń!

Wiele banków oferuje za polecenie swojego konta dodatkowe profity. Jeśli mamy akurat znajomego lub znajomą, którzy zakładali konto studenckie w danym banku, warto to wykorzystać. W tym zakresie nagrodą dla polecającego są m.in. bilety wstępu do kina, teatru, obiektów rozrywkowych i na imprezy kulturalne, ale także vouchery na zakupy. Zwykle ilość bonusów lub ich kwota jest tak duża, że osoba polecająca może się nimi podzielić z osobą zakładającą konto studenckie. Warto zatem rozważyć wspólne założenie kont z grupą znajomych, by móc uatrakcyjnić swoje życie studenckie. Zakładając konto z polecenia, trzeba wpisać specjalny kod udostępniany przez bank  pozwalający zidentyfikować osobę polecającą.

Materiał partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również