Faktoring w Polsce coraz popularniejszy
Usługi faktoringowe cieszą się coraz większym uznaniem polskich przedsiębiorców. W ostatnich latach stały się najdynamiczniej rozwijającą się usługą finansową w naszym kraju. W opinii polskich przedsiębiorców usługi faktoringowe są odpowiedzią na wiele problemów, które trapią polskie firmy.
Krzywdząca opinia o faktoringu, jako drogiej usłudze, kojarzącej się z windykacją należności i zarezerwowaną tylko dla wielkich firm, jest mitem. Z usług faktoringowych korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale także małe firmy z sektora MŚP. Jak podkreślają przedsiębiorcy korzystający z nich, faktoring to doskonałe rozwiązanie dla firm borykających się z zatorami płatniczymi.
Niestety, jak pokazuje Europejski Raport Płatności Intrum Justitia, tylko w 2017 roku ponad połowa polskich firm, została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności niż termin płatności zawarty w fakturze za sprzedaż towarów lub usług. Dzięki faktoringowi przedsiębiorcy uniezależniają się finansowo od nieterminowych lub niewypłacalnych partnerów finansowych, dzięki czemu mogą skupić się na rozwoju firmy, ciesząc się jednocześnie ze stabilności i płynności finansowej.
Dynamiczny rozwój faktoringu w Polsce
Faktoring to dla polskich firm olbrzymia wygoda w dostępnie do środków na bieżącą działalność. To właśnie m.in. ten przytoczony atut sprawia, że coraz więcej polskich firm sięga właśnie po usługi faktoringowe. Tylko w trzecim kwartale 2017 roku z usług firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów, skorzystało ponad 8,5 tys. polskich firm. Zgodnie z danymi PZF za rok 2017, firmy faktoringowe sfinansowały faktury polskich przedsiębiorstw na łączną kwotę 132,1 mld złotych.
Zdecydowana większość firm, które korzystają z usług faktoringowych w Polsce, to przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej. Faktoring zyskuje także dużą popularność w branży dystrybucyjnej, transporcie oraz detalu. Oficjalne dane wskazują, że z faktoringu korzystają także firmy zajmujące się usługami oraz budownictwem.
Najpopularniejsze rodzaj faktoringu w Polsce
Polskie firmy najchętniej korzystają z faktoringu pełnego, zwanego także faktoringiem bez regresu. Ten rodzaj faktoringu umożliwia finansowanie należności oraz przejęcia ryzyka niewypłacalności partnera biznesowego przez faktora, czyli firmę świadczącą usługi faktoringowe. Wartość usług faktoringu pełnego dla firm działających na terenie kraju, tylko w III kwartale 2017 roku wyniosła ponad 61 mld złotych.
Drugim najpopularniejszym rodzajem faktoringu był faktoring niepełny krajowy. To usługa finansowa, która jest nazywana także faktoringiem niepełnym. Od faktoringu różni się tym, że ryzyko ewentualnej niewypłacalności kontrahenta nie zostaje przeniesiony z firmy na faktora, dlatego w sytuacji braku regulowania należności, obowiązek zapłaty za sprzedaż towarów lub usług, spada na sprzedającego, który ma prawo do dochodzenia roszczeń.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
-
21 marca 2018
Prowadzenie dokumentacji chemicznej - do jakiej firmy...
21 marca 2018Zwyżki na planie filmowym - wykorzystanie
21 marca 2018Optymalizacja procesów biznesowych dzięki Comarch...
21 marca 2018Kurier DPD cennik - jak efektywnie planować koszty...
Popularne
-
21sty
-
2mar
-
11mar
-
8sie
Komentarze (0)