Jak nie dać się nabrać nieuczciwym pożyczkodawcom?

Zaciągając pożyczkę nietrudno popełnić błąd, który negatywnie odbije się na twojej kondycji finansowej. Zwłaszcza, jeśli skorzystasz z oferty nieuczciwej firmy lub trafisz na oszusta. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

35 procent – taką część skarg trafiających do Rzecznika Finansowego stanowią te, których przedmiotem są kredyty konsumenckie. Statystyki dotyczą zarówno firm pożyczkowych, jak i banków, jednak nie da się ukryć, że to właśnie te pierwsze wiodą prym w stosowaniu nieuczciwych praktyk. Choć sytuacja nie jest już tak dramatyczna jak kilka lat temu, niektóre instytucje nadal sięgają po nieetyczne lub zwyczajnie nielegalne środki.

Wachlarz metod służących oszukaniu klienta jest naprawdę szeroki. Osoby, które na co dzień nie mają styczności z rynkiem finansowym dają się zwieść niskiemu oprocentowaniu i nowoczesnej stronie, nie podejrzewając nawet, że przyjdzie im oddać pożyczkodawcy dużo więcej, niż opisane było w materiałach reklamowych. Jak uniknąć takich problemów? Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że wybierasz najkorzystniejszą ofertę?

Nieuczciwe praktyki pożyczkodawców

Rolowanie, czyli na udzielanie kolejnych pożyczek na spłatę poprzedniej i naliczanie w związku z tym coraz wyższych opłat, było jednym z najważniejszych powodów wprowadzenia tak zwanej ustawy antylichwiarskiej. Działające od kilku lat przepisy na jakiś czas ograniczyły ten proceder, ale nieuczciwi pożyczkodawcy szybko znaleźli sposób na ich obejście.

Ustawa antylichwiarska wprowadziła limit łącznej kwoty wszystkich pożyczek zaciągniętych przez jednego klienta w danej firmie. Odpowiedzią działających nieetycznie firm było stworzenie swoistej sieci, w ramach której poszczególni pożyczkodawcy podsyłają sobie klienta. Skutek jest ten sam – pożyczkobiorca wielokrotnie spłaca to samo zobowiązanie i rosnące odsetki wraz z pozostałymi opłatami.

Uwaga na fałszywe strony firm pożyczkowych

To niestety nie jedyny przekręt, na jaki mogą trafić klienci poszukujący pożyczki. Ostatnie lata obfitują w działania oszustów budujących strony do złudzenia przypominające witryny stron pożyczkowych. Ich administratorzy nie zajmują się jednak udzielaniem chwilówek lub ratalek, a wyłudzeniami.

Mechanizm działania takich stron jest prosty. Klient wypełnia formularz do złudzenia przypominający te znajdujące się na autentycznych stronach firm pożyczkowych. Podaje w nim nie tylko parametry pożyczki, ale też swoje dane osobowe. To one w pierwszej kolejności padają łupem cyberprzestępcy, który może wykorzystać je do zaciągnięcia w jego imieniu różnych zobowiązań. Potem konieczne jest wysłanie SMS-a premium lub przelanie kwoty, która ma pokryć koszty manipulacyjne. Jak nietrudno się domyślić, od tego momentu kontakt z „pożyczkodawcą” się urywa.

Pożyczaj bezpiecznie z porównywarką

Przestępcy potrafią wykazać się sporą pomysłowością – nie zawsze możesz więc liczyć na własną spostrzegawczość. By mieć pewność, że wybierasz prawdziwą ofertę, a dana firma nie stosuje nieuczciwych praktyk, przy jej wyborze warto skorzystać z pomocy fachowców.

Nie musisz jednak wybierać się do biura doradcy finansowego. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z funkcjonalności oferowanych przez ranking pożyczek lub porównywarkę. Dzięki takim narzędziom w jednej chwili dotrzesz do ofert dziesiątek firm pożyczkowych wyselekcjonowanych przez specjalistów. Parametry takie jak maksymalna kwota pożyczki, okres kredytowania czy łączna wysokość koszty pozwolą zaś wybrać tę, która w danym przypadku będzie najbardziej opłacalna.

 

Artykuł zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również