Młody przedsiębiorca - jak ograniczyć koszty i wyjść na swoje

Bycie młodym przedsiębiorcom nie jest łatwe. Zanim biznes na dobre się rozkręcić, trzeba ponieść spore wydatki, dokładnie poznać przepisy podatkowe, zdobyć zaufanie klientów. Pierwsze lata są często pełne wyrzeczeń, biznes przynosi minimalne zyski. Ale nie warto się poddawać, bo z każdym kolejnym rokiem powinno być lepiej. W początkowym okresie warto pomyśleć, jak obniżyć koszty, na czym można zaoszczędzić. Należy poznać niuanse prawne, dowiedzieć się jak płacić niższy ZUS i podatek dochodowy. Warto też poznać inne metody na obniżenie wydatków i wdrożyć je w swojej firmie.

Outsourcing  – zleć pracę innym

To bardzo popularna forma, wykorzystywana w małych firmach, która pozwala zaoszczędzić spore sumy. Zamiast zatrudniać księgową, panią do sprzątania czy kadrową,  ich prace można zlecić innym firmom. 

Coworking - podziel się przestrzenią

Małe, rozwijające się firmy, nie potrzebują dużej przestrzeni, dlatego dobrą formą oszczędzania jest wynajmowanie od centrum coworkingowego biurka, stanowiska komputerowego czy sali konferencyjnej, ewentualnie zlecanie obsługi telefonicznej lub mailowej. Abonament za takie usługi jest dużo niższy niż wynajęcie biura, odchodzą koszty wyposażenia biura, rachunków, czy zatrudnienia recepcjonistki. Można również wynająć własne biuro, ale podzielić je na pół i podnająć innej firmie. Dzięki temu koszty będą dzielone na pół.

Obniż koszty zużycia energii

Te zasady należy stosować zarówno w firmie, jak i w życiu prywatnym. Nie tylko pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ale również przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne. Należy wymienić sprzęt na ten wyższej klasy energetycznej , żarówki na energooszczędne, stosować listwy z wyłącznikiem, warte polecenia są również lampy z czujnikiem ruchu. Czasami warto zmienić dostawcę energii na takiego, który oferuje bardziej atrakcyjne warunki. Gaszenie światła przy wychodzenie z pomieszczenia oraz wyłączenie urządzeń, które pracują w trybie standby, powinno stać się nawykiem.

Tanie zakupy

Przedsiębiorcy, nawet początkujący mogą robić zakupy na firmę, bez VATu. Dzięki temu można zaoszczędzić, ale trzeba pamiętać, że w ten sposób można kupować towary, które są powiązane z działalnością firmy. Inne potrzebne materiały można kupować w hurtowniach, które oferują niższe, bardziej atrakcyjne ceny. Można również brać udział w licytacjach komorniczych, na których można nabyć potrzebne sprzęty nawet za połowę ich wartości. 

Kupuj używane rzeczy

Bardzo dobrym pomysłem dla początkujących biznesmenów jest kupowanie używanego sprzętu, a także samochodów, które są niezbędne, ale nie muszą być nowe. W serwisie ogłoszeniowym Pokato.pl można np. znaleźć samochody dostawcze poleasingowe, które będą idealne w początkowych latach prowadzenia firmy. Samochody poleasingowe najczęściej pochodzą z polskich salonów, maja znaną historię serwisów i napraw, są w dobrym stanie technicznym. Mogą posłużyć jeszcze wiele lat, a ich ceny są dużo niższe niż aut z salonu. W serwie Pokato.pl można kupić samochody dostawcze różnych marek i roczników. Dzięki przejrzystej wyszukiwarce znalezienie odpowiedniego samochodu jest proste i zajmuje kilka chwil.

Jak widać, jest wiele sposobów, dzięki którym młody przedsiębiorca może zaoszczędzić i przetrwać pierwsze lata prowadzenia biznesu. Warto z nich korzystać, a lepsze czasy przyjdą szybciej, niż byśmy się tego spodziewali.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również