Profesjonalizm przede wszystkim, czyli dlaczego potrzebujesz konta firmowego

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub freelancerem, na pewno zauważyłeś, że wydatki na życie i te związane z funkcjonowanie firmy często na siebie nachodzą. Wydaje się więc, że posiadanie tylko jednego konta bankowego jest bardzo wygodne – w końcu w jednym miejscu mamy całą historię transakcji, możemy w każdej chwili sprawdzić, jakie wpłaty wpłynęły od klientów i ile wydaliśmy na nowy fotel do salonu, a do tego nie musimy zapamiętywać kolejnego loginu i hasła. Jest jednak kilka powodów, dla których posiadanie konta firmowego i oddzielenie finansów osobistych od firmowych jest bardzo ważne, zarówno dla twojej firmy, jak dla twojego własnego zdrowia psychicznego.

Ochrona Twoich finansów osobistych

Chociaż otwarcie konta firmowego może wydawać się zbędną formalnością, korzystanie z konta osobistego w celach biznesowych może mieć wpływ na twoją odpowiedzialność prawną. Wielu właścicieli małych firm tworzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ to rozwiązanie pomaga chronić majątek osobisty przed problemami, które mogą mieć miejsce w firmie - na przykład, jeśli firma jest pozwana lub nie może spłacić swoich długów. Jest to tak zwana zasłona korporacyjna, ponieważ stawia ona granicę odpowiedzialności pomiędzy właścicielem firmy a firmą. Jedną z form dbałości o spółkę jest rozdzielenie środków firmowych od osobistych. Zakładając konto firmowe, upewniasz się, że Twoja firma jest odrębną od Ciebie jednostką. Jeśli tego nie zrobisz, twoja zasłona korporacyjna może zostać przebita, a ty sam pociągnięty do odpowiedzialności.

Pomoc w sezonie podatkowym

Łączenie konta osobistego z kontem firmowym stwarza dużo więcej problemów, niż może Ci się wydawać. W ostatecznym rozrachunku połączone konto utrudnia dotrzymywanie terminów podatkowych. Możesz spędzić niezliczone godziny, brodząc przez transakcje z zeszłego roku - w tym zakupy w sklepie spożywczym - tylko po to, by znaleźć wydatki, które możesz odpisać od podatku. Posiadanie osobnych kont usprawnia przechowywanie dokumentów, co na w rzeczywistości oszczędza czas i gwarantuje, że nie stracisz żadnych przysługujących ci odpisów. Dodatkowo, będzie to bardzo wygodne w razie kontroli podatkowej. Wyobraź sobie tylko przekopywanie się przez wszystkie zeszłoroczne transakcje pod presją czasu i ewentualnej grzywny.

Większa wiarygodność u twoich klientów

Kiedy prowadzisz firmę, płacenie kontrahentowi z osobistego rachunku bankowego może wyglądać nieprofesjonalnie. W końcu – czy ty sam traktowałbyś poważnie firmę, która płaci ci z rachunku osobistego swojego właściciela? Nie znaczy to, oczywiście, że tego typu operacje są niemożliwe, ani że kontrahent nie zgodzi się na takie rozwiązanie. Jednak posiadanie dedykowanego konta firmowego samo w sobie wysyła klientom i partnerom biznesowym jasny przekaz – a mianowicie, że mają do czynienia z profesjonalistą.

Znajdź konto dla siebie

Nie wszystkie oferty kont firmowych w bankach są sobie równe. Zadaj sobie pytanie, ile przelewów miesięcznie będziesz robił, a ile otrzymywał? Czy będziesz potrzebował deponować dużą ilość gotówki pod koniec dnia/tygodnia/miesiąca? Niektóre oferty będą korzystne dla małych przedsiębiorców o niskich potrzebach transakcyjnych, inne będą lepsze dla firm dynamicznie się rozwijających, a jeszcze inne - dla osób prowadzących działalność rolniczą. Ważne, żebyś wybrał ofertę atrakcyjną dla siebie i potrzeb swojej firmy. Pamiętaj też, by wybrać zaufany bank o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki temu zyskasz dobrego partnera biznesowego i spokój ducha.

Konto firmowe założysz w Banku BZ WBK i na stronie https://www.bzwbk.pl/

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również