Przelewy do Polski bez konta walutowego – wszystkie potrzebne informacje

​Konto walutowe, czyli prowadzone w innej walucie niż ta, w której zarabiamy, nie jest specjalnie popularnym produktem wśród klientów bankowości prywatnej. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż utrzymanie takiego konta może być dość kosztowne, a jeśli zlecamy przelewy w obcej walucie np. raz na pół roku, to gra nie jest warta świeczki. Problem pojawia się natomiast w momencie, gdy już musimy zlecić transfer międzynarodowy (np. z Wielkiej Brytanii do Polski) i nie chcemy za to przepłacić. Czy można uniknąć bardzo wysokich kosztów przelewu do Polski bez posiadania konta walutowego?

Konto walutowe: wygodna, ale niekoniecznie tania opcja na przelewy zagraniczne

Posiadanie konta walutowego jest jednym z najczęściej polecanych rozwiązań dla osób, które regularnie zlecają jakieś płatności zagraniczne – na przykład robią zakupy w sklepach online, bookują noclegi w hotelach czy po prostu przesyłają pieniądze bliskim w kraju. Podstawową zaletą takiego konta jest wygoda. Mamy do niego dostęp z poziomu dowolnego urządzenia połączonego z Internetem, cały proces możemy przeprowadzić online. Co jednak z kosztami?

I tutaj pojawia się pierwsza poważna wątpliwość. Konta walutowe, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, mogą być bardzo drogie w użytkowaniu. Podstawowym kosztem ponoszonym przez właściciela jest spread, czyli marża banku lub kantoru sprzedającego nam walutę. Może ona wynieść od około 0,6% (najkorzystniejsze oferty na rynku) do nawet 6% (!).

Inne opłaty, z jakimi można się spotkać w przypadku kont walutowych, to:

  • opłata za prowadzenie rachunku,
  • opłata za zrealizowanie transakcji,
  • opłata za zaksięgowanie środków na koncie walutowym,
  • opłata za kartę wydaną do konta,
  • opłata za wypłaty pieniędzy z bankomatów,
  • opłata za przelew międzynarodowy (SEPA lub SWIFT).

Dodatkowo należy pamiętać, że nie wszystkie banki oferują możliwość założenia konta walutowego, jako osobnego produktu. W wielu z nich jest ono uruchamiane wyłącznie w parze z rachunkiem głównym, czyli ROR-em.

Co może zaskoczyć posiadacza konta walutowego?

Przelewy zlecane z konta walutowego są księgowane w systemach bankowych, a to znacząco wydłuża czas realizacji. Przykładowo: przelew z UK do Polski za pośrednictwem konta walutowego standardowo może „iść” nawet 3-5 dni roboczych. Jeśli natomiast zdecydujemy się na przelew ekspresowy, to jego koszt będzie bardzo wysoki.

Dodatkowo należy wspomnieć o limitach, które obowiązują przy przelewach ekspresowych (natychmiastowych). W większości banków wynoszą one równowartość od 3 000 do 20 000 złotych, w nielicznych „dobijają” do 100 000 złotych. Warto o tym pamiętać planując zrealizowanie przelewu do Polski na dużą kwotę i chcąc, aby jak najszybciej trafiła ona do odbiorcy.

Brak konta walutowego – jak szybko i tanio zlecić przelew do Polski?

Na pewno nie powinno się tego robić ze zwykłego ROR-u, niezależnie od tego, w jakiej walucie jest prowadzony. Przelewy międzynarodowe są bardzo kosztownymi transakcjami z uwagi na skrajnie niekorzystną tabelę kursową w banku. Spread może tutaj spokojnie przekroczyć 4-5 procent.

Łatwo również można wpaść w pułapkę podwójnego przewalutowania. Polega to na tym, że np. zlecając przelew do Polski z konta prowadzonego w funtach szterlingach, kwota w brytyjskiej walucie zostanie najpierw przewalutowana na euro, a następnie na złotówki. Czyli stracimy na tym podwójnie.

Do tego dochodzą jeszcze wysokie opłaty za przelewy międzynarodowe (zwłaszcza z kraju spoza strefy SEPA, jak np. Ukraina) oraz bardzo długi czas realizacji.

Właśnie dlatego warto skorzystać z alternatywy, jaką jest usługa EasySend. Ta polski fintech działająca na rynku przelewów międzynarodowych od 2006 roku. Firma posiada licencję FCA (brytyjski odpowiednik KNF) i cieszy się najlepszą opinią w całej branży – średnia ocen na portalu Trustpilot wynosi aż 4,8/5.

EasySend oferuje przelewy do Polski bez konta walutowego, działając na ponad 40 rynkach, w tym w UK, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Ukrainie czy w Holandii (Niderlandach).   Do wyboru mamy trzy wygodne opcje zlecania przelewu online:

  • przelew FAST – realizowany w ciągu 1 dnia roboczego,
  • przelew SuperFAST – jest to przelew realizowany nawet w ciągu 10 minut,
  • odbiór pieniędzy na poczcie – z realizacją także nawet w ciągu 10 minut.

Ważną zaletą EasySend jest pełna transparentność, a tym samym przewidywalność kosztów. Pierwszy przelew FAST jest zawsze darmowy, kolejne mają stałą prowizję niezależnie od wysokości przelewu. Całkowity koszt transferu, już po przewalutowaniu (po bardzo korzystnym kursie) można sobie policzyć przy pomocy kalkulatora na stronie www.easysend.pl.

Założenie konta w usłudze EasySend jest darmowe. Przelewy można zlecać również za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej na iOS i Androida.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również