RODO a zabezpieczanie danych

Temat, który od kilku miesięcy odbija się coraz głośniejszym echem, zwłaszcza w środowiskach branży IT czy cyberbezpieczeństwa, to kwestia RODO, czyli zapowiadanego od pewnego czasu rozporządzenia, którego celem jest ujednolicenie zasad ochrony danych osobowych w krajach Unii Europejskiej. Rozporządzenie to wprowadza obowiązek zapewnienia dostępu do danych czy żądania ich usunięcia. Odpowiedzialność za przetwarzane w firmie dane spoczywa na administratorze sieci, które obowiązkiem jest odpowiednie określenie czynników ryzyka, monitorowanie środowiska oraz reagowanie na ewentualne sytuacje kryzysowe.

Ostatnimi czasy bardzo popularne są medialne historie o wyciekach danych czy kradzieży wrażliwych danych osobowych. Era globalnej wioski prócz wielu korzyści przyniosła ze sobą także tego typu problemy. Każdy przedsiębiorca powinien zainwestować w odpowiednie rozwiązania, które pozwolą mu na odpowiednie zabezpieczenie danych swoich klientów. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu sprzecznych i niejasnych informacji, które w ostatnich dniach zaczęły pojawiać się w Internecie? W tym artykule postaramy się w zwięzły oraz zrozumiały sposób przedstawić Państwu najważniejsze aspekty związane z zabezpieczeniami, które powinna zainstalować każda firma przed wprowadzeniem RODO.

Na co powinien się nastawić przedsiębiorca?

Każda firma jest inna i ma swoją specyfikę, dlatego nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który zadowoliłby wszystkich użytkowników i pozwolił na jednakowe zabezpieczenie wszystkich typów danych. Dlatego niezwykle ważnym, pierwszym krokiem, jest określenie priorytetów firmy oraz jej słabych punktów. Dokładne przeanalizowanie wszelkich posiadanych nośników danych pozwoli wybrać najważniejsze z nich oraz najbardziej efektywne sposoby ich ochrony. Bezpieczne przechowywanie danych jest kluczowe dla zminimalizowani ryzyka ich utraty. Jak upewnić się, że dane przechowywane są bezpiecznie? Zalecamy przede wszystkim zainwestowanie w wysokiej jakości serwer, który będzie się cechować wydajnością oraz stabilnością działania. Takowy serwer powinien zostać połączony ze specjalistycznymi systemami, które odpowiadają za przesyłanie, przechowywanie oraz udostępnianie danych. Systemy te są niezbędne także w sytuacji, gdy konieczne może być odzyskanie danych (mogą one zostać utracone na przykład w wyniku awarii). Dzięki firmie Thomas It w artykule znajdziemy rozwiązania, które są konieczne do zapewnienia ochrony danych.

Administratorzy sieci muszą dokładnie przeanalizować drogę, którą przemierzają przetwarzane przez firmę dane i odnaleźć wszystkie etapy, które wymagają ewentualnej korekty czy zmiany. Świadomość tego, jakie dane oraz w jaki sposób są przetwarzane w firmie, z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości słabych punktów systemu przetwarzania danych i ułatwi stałe ulepszanie posiadanych przez przedsiębiorstwo rozwiązań. Na szczęście, aby ułatwić administratorom zadanie, na rynku pojawia się wiele programów, które mają lokalizować i stale monitorować wszelkie dane znajdujące się na firmowych serwerach. Rozwiązania wykorzystujące wirtualizację oraz zaawansowane raportowanie pozwolą osiągnąć maksymalny poziom zrozumienia tego, jakie dane przechowywane są przez firmę oraz w jaki sposób mogą być przez nią wykorzystywane.

Jak zapewnić bezpieczeństwo sieci?

Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa stosowanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych. Aby je zapewnić, warto zdecydować się na inwestycję w rozwiązania klasy NGFW/UTM. Mimo ogromnego postępu technologicznego, wiele firm wciąż korzysta ze starej, nieaktualnej technologii. Może to być niezwykle ryzykowne i spowodować ogromne straty dla przedsiębiorstwa. Pamiętajmy o tym, że w bezpieczeństwo danych, a co za tym idzie, w nasze bezpieczeństwo, warto inwestować! Nowe przepisy prawdopodobnie wymuszą na wielu administratorach konieczność zaktualizowania posiadanych rozwiązań sieciowych i wymiany ich na nowsze. Problemem może okazać się na przykład deszyfracja SSL, która jest niezbędnym elementem do prawidłowego, kontrolowanego działania rozwiązań komunikacyjnych. Najbezpieczniejszą opcją jest wykorzystanie osobnych systemów proxy dla ruchu http oraz https (który stale się coraz popularniejszy, a nawet niezbędny!).

Chronione powinny być także stacje końcowe, które mają dostęp do jakichkolwiek danych osobistych. Konieczne jest szybkie wykrywanie ataków każdego typu, niestandardowych zachowań czy komplikacji – szybka reakcja może uratować przedsiębiorstwo przed sytuacją kryzysową. Wykorzystywanie aplikacji działających w przeglądarce internetowej może narażać firmę między innymi na ataki typu DDoS. Aby się przed nimi uchronić, należy stosować rozwiązania typu WAF (Web Application Firewall). Nie trzeba chyba wspominać o wielopoziomowym uwierzytelnianiu, które stosowane jest coraz szerzej, a jego skuteczność została potwierdzona przez wielu ekspertów. Stosowanie haseł dynamicznych oraz odpowiednich certyfikatów pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a rozwiązanie te są znane i doceniane przez klientów.

Czy warto szyfrować dyski? Oczywiście, że tak. Niezależnie, czy są to serwery, czy stacje końcowe używane przez pracowników - warto zaszyfrować dyski wykorzystywane w tych urządzeniach. Fizyczna kradzież sprzętu nie jest niemożliwa, a w jej wyniku może nastąpić bardzo problematyczny wyciek danych. Dodatkowo warto stosować systemy przechowywania danych, które chronią przed ich utratą i umożliwiają bardzo szybkie odzyskanie wszystkich informacji w przypadku ewentualnej awarii.

Czy dane mogą zostać ujawnione przypadkowo?

Życie pokazuje, że tak. Bardzo często nieuwaga jednego z pracowników może skończyć się ujawnieniem danych wszystkich lub niektórych z klientów, co może wiązać się z wieloma problemami dla całej firmy. Przykładem takiego błędu, który zdarza się z powodu nieuwagi i braku skupienia, jest umieszczenie listy wszystkich adresów e-mail, na które wysyłana jest wiadomość w polu CC zamiast BCC – efektem tego jest ujawnienie każdemu z adresatów adresów pozostałych klientów firmy. Takich sytuacji zdarzyło się naprawdę wiele, a nieuważne firmy bardzo często w ramach rekompensaty dokonują zakupu książek o tematyce cyberbezpieczeństwa do bibliotek miejskich lub uczelnianych.

W jakie rozwiązania warto zainwestować?

Wielu przedsiębiorców może mieć problem z wyborem najbardziej odpowiedniego rozwiązania do własnych potrzeb. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł! Warto zastanowić się, jakie firma ma wymagania i charakterystyczne cechy, a następnie wybrać rozwiązania, które najlepiej wpasowują się w profil przedsiębiorstwa. Wybór porządnych, profesjonalnych produktów, z pewnością w przyszłości przyniesie korzyści i okaże się najlepszą decyzją. Jedną z czołowych firm na rynku rozwiązań zapewniających cyberbezpieczeństwo jest Fortinet. Przedsiębiorstwo to od lat zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa sieciowego i w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz najróżniejszych rozwiązań, dostosowanych do rozmiaru oraz profilu każdego z możliwych klientów.

Poniżej podamy kilka przykładowych rozwiązań oferowanych przez Fortinet, a także funkcjonalności, które one zapewniają.

Aby zapewnić dokładną i precyzyjną ochronę pojedynczych stacji roboczych wykorzystywanych w firmie, należy zastosować rozwiązanie FortiClient. Zabezpiecza ono przed wieloma typami ataków zewnętrznych oraz wykrywa niestandardowe zachowania. Wymusza zgodność z odpowiednimi regulacjami, co zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku.

FortiGate i FortiSandbox to produkty, które mają za zadanie określenie zasad kontroli dostępu do zasobów, a także wykrywanie incydentów i ataków (zarówno tych znanych, jak i nowych, które nieustannie pojawiają się w sieci). Wykrywają one także ewentualną aktywność złośliwego oprogramowania.

FortiWeb to rozwiązanie typu WAF proponowane przez FortiNet. Zabezpiecza ono wszelkiego typu aplikacje internetowe przed próbami włamania oraz chroni przed wyciekami danych i uciążliwymi atakami typu DDoS.

Rozwiązania typu DLP, które pozwalają na ochronę danych przed ich całkowitą utratą, to między innymi FortiGate (który pracuje na poziomie sieciowym) oraz FortiMail (który pracuje na poziomie maila). Kontrolują one przepływ treści zawierających dane osobowe we wszystkich kanałach komunikacji. FortiMail dodatkowo posiada opcję szyfrowania wiadomości e-mail, aby uniemożliwić podsłuchanie przesyłanej poczty internetowej, co mogłoby skutkować wyciekiem danych osobistych.

Przechowywaniem logów oraz raportowaniem w kwestiach bezpieczeństwa zajmują się FortiAnalyzer i FortiSiem. Wychwytują one wszelkie podejrzane zdarzenia, analizują ich przebieg oraz tworzą spójne i przejrzyste raporty, które pozwalają na znalezienie problemów pojawiających się w sieci.

Przydatna aplikacja umożliwiająca bezpieczną kontrolę dostępu dla użytkowników to FortiAuthenticator. Pozwala ona na zastosowanie technologii znacznie silniejszych niż statyczne hasło do uwierzytelniania klientów w sieci. Wszelkie procedury związane z kontami klientów przeprowadzane są w sposób maksymalnie bezpieczny.

FortiADC to narzędzie służące do kontroli dostarczania aplikacji. Jego zastosowanie również pozwala na zwiększenie całkowitego poziomu bezpieczeństwa sieci firmowej.

Przed zakupem konkretnego urządzenia warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w firmie konkretnego typu. Dzięki temu wykorzystywane w przedsiębiorstwie rozwiązania będą idealnie dobrane i funkcjonalne, a ryzyko wycieku danych znacznie się zmniejszy.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również