Rozliczenie PIT przez Internet oszczędzi nasz cenny czas

Ministerstwo Finansów niemal co roku wprowadza korzystne lub mniej korzystne dla podatników zmiany w prawie podatkowym, również w zapisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kiedy nadchodzi czas na rozliczanie PIT 2018 i wysyłanie ich do właściwego urzędu skarbowego, wielu z nas czuje się zagubionych w gąszczu zmian.

Wydaje nam się, że tylko osoba zawodowo zajmująca się podatkami da radę wybrać i wypełnić odpowiedni formularz podatkowy wraz z załącznikami i wskazać właściwą do odpisania ulgę podatkową. Wszelkie wątpliwości znikną, jeśli rozliczenie PIT 2018 zrobimy wybierając interaktywne PITy 2018 lub skorzystamy z jednego ze specjalnych, darmowych programów komputerowych, służących do rozliczania podatku dochodowego. Niemal wszystkie dostępne w Sieci aplikacje mają bazę aktualnie obowiązujących wzorów deklaracji PIT oraz bazę aktualnych przepisów podatkowych. Korzystanie z programu do PIT to wielkie ułatwienie i oszczędność czasu, którego tak bardzo nam brakuje. Jeśli nasze rozliczenie roczne PIT wypełnimy przez Internet, zajmie nam to z pewnością niespełna 10 minut. Doskonałym, łatwym w obsłudze programem jest PITax.pl Łatwe podatki. Ten popularny wśród podatników program PIT 2018 ma wbudowany intuicyjny kreator, który poprowadzi nas za rękę przez kolejne etapy wypełniania formularza podatkowego, a także wskaże wzór odpowiedniej dla nas deklaracji PIT 2018 wraz z załącznikami. Wielką zaletą PIT 2018 program jest zminimalizowanie możliwości zrobienia błędu podczas obliczania należnego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rozliczenie PIT z PFR

Jak już wspomniano, przy rozliczaniu podatku dochodowego przez Internet, właściwie nie ma mowy o popełnieniu błędu rachunkowego. Wszelkie wyliczenia i wprowadzanie adresu urzędu skarbowego właściwego dla podatnika wykonuje program. Możliwe jest to dzięki wprowadzonej przez Ministerstwo Finansów (po raz pierwszy w 2016 roku) usłudze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Wstępne zeznanie podatkowe udostępniane jest w marcu, ponieważ opiera się na informacjach przesłanych do urzędu skarbowego przez płatników składek i zaliczek na podatek dochodowy. Dobre programy do rozliczania rocznych deklaracji podatkowych pozwalają na zintegrowanie elektronicznej wersji PFR z wypełnianym online PITem - więcej informacji. To duża pomoc i oszczędność czasu, ponieważ najważniejsze dane są już umieszczone we właściwych polach PFR. Z zaproponowanej przez urzędników skarbowych wersji rozliczenia możemy skorzystać albo je odrzucić. Jeśli zdecydujemy się na jej wybór, mamy prawo do wprowadzenia danych niezbędnych do skorzystania z przysługującej ulgi, np. ulgi prorodzinnej, internetowej, odsetkowej, rehabilitacyjnej czy innej a także przekazanie 1% wyliczonego podatku na działalność wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Rozliczenie PIT przez Internet - jak podpisać deklarację?

Podpisanie deklaracji w wersji papierowej to nic trudnego, ale jak to zrobić w przypadku rozliczenia pit w wersji elektronicznej? Kilka lat temu e-deklaracje trzeba było podpisać przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jednak od pewnego czasu podpis zastępują dane identyfikujące podatnika, takie jak: imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL/NIP a także wartość przychodu z jego zeszłorocznej deklaracji podatkowej. Jedynie po prawidłowym podaniu tych danych użytkownik programu będzie mógł wygenerować tzw. UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru deklaracji PIT przez administrację skarbową.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również