Jak wygląda praca spedytora lotniczego i jak nim zostać?

Praca jako spedytor lotniczy jest bardzo odpowiedzialna. Czy wiążą się z nią wysokie zarobki? Sprawdzamy, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy zatrudnieni na tym stanowisku. Na czym polega praca w spedycji i co zrobić, żeby móc ją podjąć? Czy potrzebne jest kierunkowe wykształcenie lub ukończone szkolenia?

Spedytor lotniczy: opis stanowiska

Ostatnie lata wiązały się z rozwojem branży TSL, który sprawił, że ofert pracy w spedycji nie brakuje. Jednym z coraz częściej poszukiwanych pracowników jest spedytor lotniczy. Czym się zajmuje osoba zatrudniona na tym stanowisku? 

Do jego zadań należy organizacja transportu lotniczego. Pracownik ten jest odpowiedzialny za kontakt z klientami. Zajmuje się zarówno eksportem, jak i importem. Wśród jego głównych obowiązków znajdują się: 

  • analizowanie i ocena potrzeb klienta oraz proponowanie odpowiednich rozwiązań, 
  • negocjowanie warunków kontraktów i przyjmowanie zleceń spedycyjnych,
  • organizowanie transportu, określanie jego terminów oraz warunków jego realizacji, 
  • prowadzenie dokumentacji transportowej,
  • budowanie relacji z kontrahentami oraz optymalizowanie kosztów transportu, 
  • dbanie o najwyższą jakość usług transportowych. 

Pracodawca może wymagać od spedytora lotniczego samodzielnego pozyskiwania klientów oraz podwykonawców, a także fakturowania. Zatrudniony na tym stanowisku zazwyczaj dokumentuje swoje wyniki, tworząc regularne raporty, których forma i treść zależy od standardów obowiązujących w firmie.

Zarobki spedytora zatrudnionego w branży lotniczej

Czy odpowiedzialność, którą ponosi ten pracownik, niesie za sobą wysokie wynagrodzenie? Dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które opublikowano w serwisie Wynagrodzenia.pl, odpowiadają na pytanie, ile zarabia spedytor lotniczy. Jego pensja jest uzależniona od różnych czynników, m.in. wykształcenia, doświadczenia zawodowego, wielkości firmy, w której jest zatrudniony oraz lokalizacji. 

Udało się jednak wysnuć wnioski, z których wynika, że mediana zarobków początkującego spedytora lotniczego to 4280 zł brutto (50% osób zarabia od 3420 do 5140 zł brutto). Posiadając pewne doświadczenie, można liczyć na wynagrodzenie wynoszące przeciętnie 5150 zł (pensje rynkowe to od 4280 do 6300 zł brutto). Mediana zarobków spedytorów lotniczych będący starszymi specjalistami wynosi 6120 zł (50% z nich zarabia od 4980 do 8040 zł brutto). 

Praca w spedycji może także wiązać się z dodatkowymi benefitami, wśród których wymienia się m.in. możliwość pracy zdalnej i używania służbowego telefonu komórkowego w celach prywatnych oraz karnety do klubów fitness i na siłownie. 

Ścieżka zawodowa spedytora

Czy tylko kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie w branży otwierają drzwi do kariery w zawodzie? Jak zostać spedytorem lotniczym - czego oczekują pracodawcy? 

Obecnie większość przedsiębiorców nie wymaga od kandydatów posiadania wykształcenia związanego ze spedycją, choć może ono zwiększyć szanse w rekrutacji. Potrzebna jest za to wiedza z zakresu przepisów dotyczących transportu oraz dokumentów transportowych, a także procedur celnych, choć i tu zdarzają się wyjątki - część przedsiębiorców gotowa jest zorganizować szkolenia dla nowych pracowników. 

Wymagane cechy 

Jako osoba, która na co dzień zajmuje się obsługą kontrahentów, spedytor lotniczy powinien charakteryzować się wysoką kulturą osobistą oraz być dobrym słuchaczem. W jego pracy przyda się także znajomość języków obcych, w szczególności angielskiego i/lub niemieckiego, gdyż bardzo często ma on do czynienia z zagranicznymi klientami lub przewoźnikami. 

Spedytor lotniczy powinien charakteryzować się również dobrze rozwiniętymi zdolnościami interpersonalnymi oraz umiejętnością dobrej organizacji własnej pracy. Idealny kandydat to osoba cierpliwa i zaangażowana w swoją pracę. Pracownik powinien umieć wyrażać się precyzyjnie oraz być odporny na stres. Pracodawca doceni tych, którym zależy na ciągłym rozwoju zawodowym i podejmowaniu nowych wyzwań. 

Spedytor lotniczy to odpowiedzialna praca dla osób z pasją, która wiąże się z możliwością poszerzania swoich horyzontów oraz satysfakcjonującym wynagrodzeniem.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również