Cechy dobrej nianii - jak znaleźć świetną nianię?
Wielu rodziców prędzej, czy później staje przed trudną decyzją znalezienia i zatrudnienia opiekunki dla dziecka. Pytanie, na co zwrócić uwagę, przy zatrudnieniu niani? Jakie cechy opiekunki są najistotniejsze?
Zatrudnienie niani to jedna z poważniejszych decyzji, jaką podejmują rodzice. Powrót do obowiązków zawodowych sprawia, że konieczne jest znalezienie zaufanej osoby do opieki nad dzieckiem. Nie każdy ma możliwość skorzystania z pomocy dziadków, dlatego zatrudnienie niani staje się jedynym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem. Podpowiadamy, gdzie i jak znaleźć idealną nianię. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę? O czym porozmawiać z kandydatką na przyszłą nianię?
Specjalne portale
Poszukiwania niani warto zacząć na specjalnych portalach do tego przeznaczonych. Znajdują się na nich zweryfikowane profile kandydatek z różnych miast, okolic np. niania w Poznaniu. Rodzice znajdą tu zarówno nianie, które mają duże doświadczenie w opiece nad dziećmi, jak i młodsze opiekunki, które dopiero zaczynają swoją karierę w tym zawodzie. Każda z nich ma swój profil, na którym można znaleźć informacje, w jakim mieście pracuje konkretna niania, jakie jest jej doświadczenie, w jakich godzinach jest dyspozycyjna, czy przeczytać referencje od jej wcześniejszych klientów. Dzięki takiej ilości informacji, o wiele łatwiej będzie wstępnie wybrać kilka kandydatek, które zaprosisz na rozmowę. Nie spiesz się z poszukiwaniami - poświęć im więcej czasu, by później cieszyć się z dobrego wyboru.
Nie warto na podstawie samego profilu wybierać osobę, którą ostatecznie zatrudnisz. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zorganizowanie rozmów z wybranymi kandydatkami i dopiero na ich podstawie zatrudnienie tej jedynej, która zrobiła na Tobie najlepsze wrażenie. W ten sposób minimalizujesz szanse zatrudnienia nietrafionej osoby, która nie będzie dobrą opiekunką dla Twojego dziecka.
Rozmowa kwalifikacyjna
To jeden z najważniejszych etapów poszukiwania niani dla dziecka. O ile na profilu znajdują się podstawowe informacje dotyczące niani, to rozmowa pozwoli lepiej poznać kandydatkę. Warto poświęcić więcej czasu na taką rozmowę i nie traktować jej bardzo oficjalnie. Lepiej porozmawiać z nianią na spokojnie, zapytać o jej podejście do wychowania dziecka, stosunek do kar, sposoby na spędzanie wolnego czasu, czy zapytać się szczegółowo o jej doświadczenie. Taka rozmowa to doskonałe pole do wymiany doświadczeń, jak i bliższego zapoznania się. Jeśli już na początku okazuje się, że masz odmienne zdanie w kluczowych kwestiach, to taka współpraca nie będzie najlepszym pomysłem.
Wbrew pozorom niania będzie stanowiła część rodziny, dlatego informacje o samym doświadczeniu, czy stawce, to stanowczo za mało, by zdecydować się na zatrudnienie. Istotne jest nie tylko podejście niani, ale także to, jaką jest ona osobą. Nie da się ukryć, że pożądane cechy to z pewnością cierpliwość, kreatywność, a także opanowanie. Spędzanie czasu z małymi dziećmi wymaga dużych pokładów spokoju i wyrozumiałości. Dlatego, jeśli niania jest niecierpliwa i szybko się denerwuje, to zdecydowanie nie są to cechy, które są dobre do wykonywania tego zawodu. Dzięki kreatywności z łatwością wymyśli ciekawe zabawy, które jednocześnie będą edukacyjne, jak i zapewniające świetną rozrywkę dla pociechy. Kolejną dobrą cechą jest chęć ciągłej nauki. Taka niania będzie sama wychodziła z inicjatywą, podpowiadała ciekawe rozwiązania, jak i czynnie wspierała rodziców w wychowywaniu dziecka. To niezwykle ważne, by ten czas spędzony wspólnie z dzieckiem był naprawdę wartościowy.
Zatrudnienie niani dla dziecka to proces, do którego warto podejść z głową - na spokojnie przejrzeć profile kandydatek, poświęcić czas na rozmowę, dowiedzieć się więcej, a dopiero później wybrać osobę, która będzie najlepszą opiekunką dla pociechy w czasie Twojej nieobecności.
Zobacz również
-
28 stycznia 2019
Jak czytać książki, gdy brakuje na to czasu?
28 stycznia 2019Pokój dziecięcy i młodzieżowy - jakie meble...
28 stycznia 2019Urządzamy mały pokój - o czym wato pamiętać?
28 stycznia 2019Szkolenia online bez wychodzenia z domu – czy są...
Popularne
-
21sty
-
2mar
-
11mar
-
8sie
Komentarze (0)