Jak wspierać rozwój specjalistów IT? Zatrudnij mentora

Firmy działające w branży IT coraz częściej zatrudniają osoby, które wskazują pracownikom kierunki rozwoju zawodowego, a także przekazują im zdobytą wiedzę i doświadczenie. Liderzy dzielą się swoimi umiejętnościami, a sami zyskują zupełnie nowe kwalifikacje. Na tej relacji mogą skorzystać trzy strony – programiści, mentorzy, a także cała firma.

Kierunek rozwoju technologicznego jest niezmiernie trudny do przewidzenia, jednak liderzy biznesu w widoczny sposób zaznaczają kolejne trendy. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i szybsze systemy oparte o nowe projekty budowy aplikacji, języki oprogramowania czy platformy cyfrowe. Bardzo często wprowadzają one chaos, ale także mobilizują rynek IT do ciągłego rozwoju.

Kto może zostać mentorem?

Funkcję lidera technologicznego i mentora obejmuje zazwyczaj programista z kilkuletnim doświadczeniem. To kolejny krok na drodze jego rozwoju zawodowego, jednak praca mentora traktowana jest raczej jako alternatywna ścieżka rozwoju programisty, a nie awans zawodowy w obrębie tego samego stanowiska. Często do pełnienia tej funkcji typowani są programiści, którzy mają najlepsze wyniki w pracy lub najdłuższy staż zawodowy. Jednak przy obsadzie tej posady należy kierować się nie tylko kwalifikacjami, ale także umiejętnościami interpersonalnymi. – Praca mentora polega na stałym kontakcie z ludźmi. Z uwagi na to, lider musi posiadać tzw. kompetencje miękkie. Tylko dzięki nim będzie mógł skutecznie wesprzeć rozwój innych osób, a także dokładnie ocenić ich potencjał i wskazać drogę dalszej kariery zawodowej – komentuje Tomasz Gibas, prezes spółki Coders Center.

Umiejętnośc mentora

Jaką rolę pełni mentor?

Praca lidera technologicznego wymaga przeprowadzania szczegółowych analiz nowinek technologicznych, które pomagają zwiększyć efektywność działań i zaoszczędzić czas przeznaczony na ich wykonanie. Zadaniem mentorów jest także inspirowanie, aktywizowanie pracowników, a także wskazywanie najlepszych dróg rozwoju zawodowego. Według Tomasza Gibasa można wyróżnić dwa typy tych specjalistów. Pierwsi z nich, mentorzy technologiczni, nadają tempo i dyktują najlepsze w konkretnym momencie rozwiązania technologiczne. Pomagają oni rozwijać się zatrudnionym programistom, a jednocześnie bardzo często sami pozostają liderami technologii. Z kolei tzw. Soft Skills Mentor pomaga pracownikom rozwinąć inteligencję emocjonalną, która także jest niezwykle ważna w pełnionym zawodzie. – Większość informatyków to introwertycy, dlatego bez odpowiedniego coachingu, nie można wydobyć z nich cech konsultanta. Jest to istotna kwestia, ponieważ rynek IT rozwija się w kierunku kontaktu bezpośredniego, m.in. na linii programista – klient, gdzie kompetencje miękkie odgrywają kluczową rolę – dodaje prezes Coders Center.

Co może zyskać firma?

Coraz więcej firm IT decyduje się na zatrudnienie osoby, która zmotywuje i zainspiruje pracowników, a tym samym usprawni pracę całej firmy. Liderzy technologiczni muszą cały czas być na bieżąco z nowościami z zakresu branży IT – oprogramowaniami czy systemami. Im większą wiedzę będą mieli z tego zakresu, tym więcej informacji będą mogli przekazać pozostałym pracownikom. Dla pracodawcy to także ogromna zaleta, ponieważ liczba wysoko wykwalifikowanych pracowników przekłada się zazwyczaj na lepsze osiągnięcia biznesowe całej firmy.

Przedsiębiorstwa IT coraz częściej decydują się na zatrudnianie mentorów, którzy dbają o rozwój zawodowy pozostałych zatrudnionych osób. Jednak nie każdy może pełnić taką funkcję w firmie. Od liderów technologicznych oraz mentorów wymaga się nie tylko dużej wiedzy o branży, ale przede wszystkim rozwiniętej inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności interpersonalnych.

Źródło:newsrm.tv

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również