Prawnik na co dzień, czy „od święta” – model najlepszy dla biznesu
Prowadząc działalność gospodarczą, niezależnie od jej formy, nie można uniknąć kwestii związanych z m.in. zatrudnianiem pracowników czy zawieraniem umów. Trzeba zmierzyć się z niezliczoną liczbą przepisów, które często są nowelizowane lub przestają obowiązywać. W praktyce tylko współpraca z profesjonalnym pełnomocnikiem, adwokatem bądź radcą prawnym może zabezpieczyć przedsiębiorcę przed potencjalnymi problemami prawnymi, a często nawet przed procesami sądowymi.
W dzisiejszym świecie źródłem wiedzy bardzo często jest Internet – niestety nie tylko na stopie prywatnej, ale także zawodowej. Tymczasem znalezione tam wzory umów czy porady prawne nie zawsze spełniają swoją zamierzoną funkcję, a przede wszystkim często nie zabezpieczają przedsiębiorcy jako strony konkretnej umowy. Plusem jest to, że coraz więcej właścicieli firm zdaje sobie z tego sprawę i zaczyna korzystać z usług prawnika, który jest niejako inwestycją w bezpieczeństwo prowadzonego interesu. Wtedy jedynym dylematem jest to, jaki model współpracy będzie najlepszy dla konkretnego biznesu? Autorem tekstu jest Piotr Hanaj, Dyrektor ds. Prawnych w Coders Center.
Małe przedsiębiorstwo, duże oczekiwania
Wydaje się, że w przypadku mniejszych firm nie ma konieczności korzystania ze stałej obsługi prawnej – jednak nic bardziej mylnego. W dużej mierze to właśnie tzw. know – how jest największą wartością przedsiębiorstwa i decyduje o jego być albo nie być na wymagającym rynku. Dobra znajomość firmy w znacznym stopniu ułatwi obsługę prawną, dlatego najlepiej, gdy pieczę nad wszystkimi działaniami będzie sprawowała konkretna osoba (lub kilka, jeśli jest taka potrzeba). Radca prawny zatrudniony w danej firmie, który będzie znał historię marki, ostatnie operacje, formy zawieranych umów – o wiele szybciej i bardziej kompleksowo będzie mógł doradzić podjęcie odpowiednich oraz dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa posunięć.
Co ważne z punktu widzenia właściciela – prawnik zawsze wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie do udzielenia profesjonalnej porady, biorąc za nią pełną odpowiedzialność – majątkową i dyscyplinarną, dlatego zatrudniając odpowiednie osoby na funkcjach doradców lub dyrektorów prawnych, firmy mają pewność, że ich biznes i finanse są w dobrych rękach.
Prawnik w dużym przedsiębiorstwie jest niezbędny
Prawnik w małej firmie jest potrzebny a w dużej niezbędny. Wynika to z faktu, że skala działań jest szersza i często wymaga dokładniejszej analizy – także ze względu na liczbę zatrudnionych w firmie osób. Proces świadczenia pomocy prawnej, podczas którego ważna jest szybkość reakcji, będzie przebiegał znaczenie szybciej, jeśli przedsiębiorstwo będzie współpracowało z radcą prawnym na co dzień, a nie tylko „od święta”. Warto przy tym pamiętać, że poprzez podjęcie właściwych działań, można uniknąć wielu niekorzystnych dla przedsiębiorstwa konsekwencji. Szczególnie, że istnieje wiele przypadków, gdy pobieżna znajomość prawa nie tylko opóźniła, ale nawet uniemożliwiła pomyślne załatwienie sprawy. Takie działania, wbrew zamierzeniom, często uderzają w finanse przedsiębiorstwa.
Co ciekawe, wielu właścicieli firm nie decyduje się na stałą pomoc prawną właśnie ze względu na koszty. W takich sytuacjach przedsiębiorca wybiera pomiędzy oszczędnością i samodzielnym podjęciem ryzyka a inwestycją w bezpieczeństwo prowadzonego biznesu. Decydując się na stałą współpracę z radcą prawnym, pracodawca w zamian otrzymuje także jego dyspozycję czasową, co jest kluczowe w nagłych przypadkach, które zdarzają się w każdej firmie – niezależnie od jej wielkości. Bieżąca współpraca ze specjalistą ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa przedsiębiorstwu poprzez działanie prewencyjne, a nie dopiero na etapie postępowania sądowego, którego w wielu przypadkach można uniknąć.
Źródło:newsrm.tvZobacz również
-
20 grudnia 2016
Jak czytać książki, gdy brakuje na to czasu?
20 grudnia 2016Pokój dziecięcy i młodzieżowy - jakie meble...
20 grudnia 2016Urządzamy mały pokój - o czym wato pamiętać?
20 grudnia 2016Szkolenia online bez wychodzenia z domu – czy są...
Popularne
-
21sty
-
2mar
-
11mar
-
8sie
Komentarze (0)