Studia, które na pewno dadzą Ci pracę

W poszukiwaniu stabilnego i atrakcyjnego zatrudnienia warto przeanalizować nie tylko własne oczekiwania, ale również tendencje, jakimi rządzi się zmienny rynek pracy. Praca czeka na specjalistów z różnych branż, którzy mają kompetencje, ale również pasję do realizowania powierzonych obowiązków. W którym kierunku warto pójść, aby obstawić zawodowego „pewniaka"?

Pierwsze decyzje, które rzutują na przyszłość zawodową, podejmowane są już na etapie szkoły średniej. Wiele placówek dydaktycznych, aby pomóc swoim absolwentom w dokonaniu trafnego wyboru, organizuje konsultacje ze specjalistami z agencji czy biur pośrednictwa pracy. Już nawet pomoc szkolnego pedagoga i przeprowadzenie testów predyspozycji zawodowych, może być pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. Niemniej jednak dla nastolatka jest to dość wczesny etap, który wymaga już podjęcia konkretnych postanowień, co do profilu dalszego kształcenia. Okres nauki w liceum lub technikum, w dużej mierze skoncentrowany jest bowiem na przygotowaniach do matury, której wynik jest przepustką do studiów na wymarzonym kierunku.

Studia — wybór kierunku decyzją podejmowaną z głową czy sercem?

Rozmaite statystki prezentowane przez urzędy oraz biura pośrednictwa pracy wskazują, że od 2005 roku liczba osób kształcących się na uczelniach wyższych w Polsce systematycznie maleje. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka — nurt emigracyjny, niż demograficzny, zwiększające się zapotrzebowanie na pracowników po szkołach zawodowych. Może to również wskazywać na fakt, że młodzi ludzi realizacji swoich pasji poszukują na płaszczyznach innych niż edukacja, oddając się zainteresowaniom w czasie wolnym od nauki czy pracy. Dlatego też liczba osób studiujących dla samego faktu posiadania statusu ucznia maleje. Wzrasta natomiast świadomość studiowana z konieczności posiadania wykształcenia, która zagwarantuje pewne zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach. Istotną rolę w wyborze drogi kształcenia powinny zatem odgrywać:

  • tendencje panujące obecnie na rynku pracy oraz prognozy dotyczące przyszłej sytuacji,
  • posiadane umiejętności, cechy charakteru, kompetencje twarde i miękkie,
  • zainteresowania.

Zawody przyszłości, które dają szansę na zaistnienie i utrzymanie się na rynku pracy

W poszukiwaniu inspiracji i pomysłu na siebie warto sięgać do różnych źródeł oraz posiłkować się ogólnie dostępnymi danymi. Dobrym pomysłem na pozyskanie rzetelnych informacji jest analiza ofert pracy zgromadzonych w bazach instytucji, takich jak urzędy pracy, biura karier funkcjonujące przy uczelniach, biura pośrednictwa pracy, portale internetowe czy media społecznościowe.

Wnioski zazwyczaj nasuwają się same — branże, które najczęściej powtarzają się w tego typu zestawieniach, dotyczą przede wszystkim specjalistów z branży:

  • medycznej - pielęgniarki i osoby opiekujące się osobami starszymi, chirurdzy estetyczni, menedżerowie placówek medycznych,
  • IT — programiści, testerzy oprogramowani,
  • naukowej — specjaliści i inżynierowie, matematycy, badacze, ekolodzy,
  • elektronicznej — elektrycy, inżynierowie telekomunikacji,
  • społecznej — psychologowie, politolodzy, a nawet mediatorzy czy teologowie.

Zmieniający się i dynamiczny rynek pracy jest jednak w dużej mierze przewidywalny. Warto wykorzystać tę zależność, aby studiować na perspektywicznym kierunku, czyniąc ze swojej pracy kolejną, życiową pasję.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertem rynku - agencją pośrednictwa pracy People.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również