Szkolenia online bez wychodzenia z domu – czy są równie efektywne?

Szkolenia i kursy zazwyczaj są prowadzone w formie stacjonarnej. Obecna sytuacja wymusza jednak przeniesienie zajęć do Internetu. Część osób obawia się, że nauka online jest mniej efektywna – nie jest to jednak prawda.

Szkolenia przez Internet nie ustępują w niczym szkoleniom w formie tradycyjnej

Dzięki technologii nauka – podobnie jak praca – mogła przenieść się do sieci. Niektórzy jednak wciąż obawiają się, że uczestnictwo w szkoleniach i kursach online nie przynosi takich samych efektów jak nauka w tradycyjnej formie. Tymczasem nauka przez Internet właściwie w niczym nie ustępuje zajęciom „na żywo”.

Po pierwsze – uczestnicy szkoleń mają kontakt zarówno z wykładowcą, jak i z innymi uczestnikami, a zajęcia są prowadzone na jednej z przystosowanych do tego platform. Prowadzący szkolenia przesyłają gotowe materiały i prezentacje, z którymi uczestnicy mogą zapoznać się w dowolnym momencie. Nie brakuje w nich licznych przykładów, które pozwalają na lepsze zrozumienie podanych zagadnień.

Szkolenia przez Internet pozwalają też na niemal równie bogatą interakcję między uczestnikami. Biorą udział w symulacjach czy grach biznesowych, analizują też case studies (w taki sposób są prowadzone m.in. szkolenia i kursy organizowane przez Wyższe Szkoły Bankowe - https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/szkolenia-i-kursy). Forma tych interakcji jest po prostu przystosowana do możliwości danej platformy – nie sprawia to jednak, że są one mniej wartościowe.

Szkolenia online paradoksalnie zachęcają uczestników do większej aktywności

Zajęcia stacjonarne umożliwiają lepszą integrację grupy i stwarzają okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń między prowadzącym a uczestnikami. Paradoksalnie jednak to właśnie szkolenia online mogą w większym stopniu zaangażować niektórych uczestników kursu – zwłaszcza tych o introwertycznej naturze. Przez Internet znacznie łatwiej zadawać im pytania czy angażować się w dyskusje.

Należy też pamiętać, że szkolenia online wymagają od uczestników znacznie większej samodyscypliny – z częścią materiałów muszą zapoznać się samodzielnie. Tym samym w uczestnictwo w kursie wkładają więcej pracy. To z kolei wpływa na to, że szybciej przyswajają poszczególne zagadnienia.  

Szkolenie online może być zatem świetną alternatywą dla szkolenia w formie stacjonarnej – i to tak samo efektywną.

Materiał partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również