Urządzamy mały pokój - o czym wato pamiętać?

Choć ograniczona przestrzeń może wydać się problematyczna, w rzeczywistości jej urządzenie to wyłącznie kwestia wyboru odpowiednich rozwiązań. Powinny one zostać przemyślane w taki sposób, aby możliwe stało się wykorzystanie pełnego potencjału pomieszczenie, bez jego zagracania.

Komfort przebywania w małym pokoju okaże się bowiem znacznie mniejszy, jeśli postawimy w nim wiele niepotrzebnych elementów, które będą utrudniać poruszanie się. Podstawową odpowiedzią na pytanie, jak urządzić mały pokój (www.twojemeble.pl/porady/sypialnia/jak-urzadzic-maly-pokoj-pomysly-i-porady), będzie więc ograniczenie liczby mebli i dodatków. Do tego wszystkiego należy dodać także odpowiednią kolorystykę oraz materiały, które nie przytłoczą wnętrza i sprawią, że stanie się niezwykle przytulne.

Jakie meble do małego pokoju? Czego unikać, a na co postawić?

Skoro mamy już pewien plan, możemy przejść do jego realizacji. Zacznijmy od mebli, które wielu osobom mogą sprawiać spore trudności. Głównie ze względu na ograniczoną przestrzeń. Warto kierować się zasadą, że im mniej, tym lepiej.

Oczywiście typ mebli zależny jest od przeznaczenia pokoju. W przypadku niewielkiego salonu na listę niezbędnych produktów należy wpisać przede wszystkim kanapę bądź narożnik. Dobrze byłoby, aby „wypoczynek” był wyposażony w funkcję spania. Dzięki temu w małym pokoju będą mogli zatrzymać się nasi goście.

Przed kanapą warto postawić oczywiście stół. Nie może być to jednak mebel masywny, ponieważ nie dość, że zajmie bardzo dużo miejsca, to na dodatek będzie sprawiał zagrożenie dla naszych kolan. Zwykły, niewielki stolik kawowy w zupełności wystarczy. Uzupełnienie mebli w niewielkim salonie stanowią przeważnie komody bądź szafki RTVOczywiście tu także dobrze jest decydować się na modele funkcjonalne, które nie są przesadnie rozbudowane. W przypadku komód dobrym wyborem okażą się meble z dużą liczbą szuflad i półek. Dzięki nim nie będziemy musieli decydować się na dodatkową szafkę, w której umieścimy najpotrzebniejsze rzeczy.

Jakie meble do salonu otwartego na kuchnię?

Sprawę „zwykłego” salonu mamy załatwioną. Częsty rozwiązaniem stosowanym w niewielkich mieszkaniach i domach jest usunięcie ściany dzielącej salon i kuchnię. Dzięki temu otwieramy przestrzeń i zyskujemy nieco wolnego miejsca. W takiej sytuacji warto obie przestrzenie w jakiś sposób podzielić. Doskonale do tego nadają się niewielkie wyspy kuchenne bądź stoły rozkładanektóre na co dzień zajmują mało miejsca, a gdy odwiedzą nas goście, pozwolą na dostawienie dodatkowego blatu.

W ten sposób zyskały pokój 3w1, z częścią wypoczynkową, w której znajdzie się kanapa, stolik i szafka z telewizorem, jadalnią ze stołem i kuchnią, w której najlepiej postawić na odpowiednio dobrane szafki wiszące i blaty do przygotowywania posiłków.

Sofy z funkcją spania:

Aranżacja małej sypialni - jakie meble warto wybrać?

Nie tylko salony i pokoje dzienne mogą sprawiać problemy podczas ich urządzania. Również niewielka sypialnia często okazuje się sporym wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie meble sprawdzą się w niej najlepiej. Biorąc pod uwagę dość ograniczoną przestrzeń, warto decydować się na produkty maksymalnie funkcjonalne, które łączą w sobie kilka rozwiązań. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje.

  • Półkotapczan - czyli łóżko, które chowa się w szafie. Po jego rozłożeniu otrzymujemy dostęp do półek, na których możemy umieścić ozdoby, lampkę nocną, budzik, okulary, telefon i wiele innych rzeczy. Gwarantuje maksymalną funkcjonalność przy zajmowaniu minimalnej ilości miejsca.
  • Szafy przesuwne z lustrem - śmiało możemy zamontować je na całej długości ściany. Dzięki temu mamy mnóstwo miejsca do przechowywania ubrań i wielu innych rzeczy. Lustro natomiast spowoduje, że pomieszczenie optycznie się powiększy, co także okaże się niezwykle korzystne.
  • Stolik nocny - umieszczany tuż przy łóżku, pozwala na umieszczenie na nim budzika, lampki, telefonu, okularów, książki i wielu innych drobiazgów, do których zechcemy mieć dostęp leżąc na łóżku.
  • Wiszące półki - jeśli cierpimy na brak wolnej przestrzeni, warto wykorzystać ściany, na których zamontujemy kilka półek. Okażą się doskonałym wyborem do przechowywania wielu rzeczy, uwolnią nas również od konieczności zakupu dodatkowej szafy.

Kolorystyka, materiały i dodatki w małym pokoju

Omówiliśmy już najczęściej wybierane meble do pokoju, dlatego możemy przejść do kwestii czysto aranżacyjnych. Analizując komentarze i pytania publikowane w sieci, łatwo dojść do wniosku, że właścicielom niewielkich mieszkań i domów najwięcej problemów sprawia dobór odpowiedniej kolorystyki ścian.

Czego unikać? Przede wszystkim ciemnych barw, które sprawią, że całość okaże się ciemna, ciasna i mało wygodna. Należy dążyć do optycznego powiększenia pokoju. Taki efekt uzyskać możemy na trzy różne sposoby.

  • Jasne kolory ścian - najlepiej sprawdzi się biel, beż i kolory pastelowe. W skuteczny sposób odświeżą wnętrze, sprawią również, że stanie się znacznie jaśniejsze, co z kolei przełoży się na efekt optycznego powiększenia.
  • Odsłonięte okna - w małym pokoju nie należy zasłaniać ich grubymi, ciemnymi zasłonami.  Do środka powinno wpadać jak najwięcej światła.
  • Odpowiednie oświetlenie - jedna, główna lampa to często zbyt mało, by skutecznie doświetlić przestrzeń. Dobrym wyborem okażą się dodatkowe źródła światła punktowego, przy pomocy którego doświetlimy najczęściej wykorzystane miejsca - kanapę, stół jadalniany, blaty w kuchni etc.

Również dodatki nie powinny przytłaczać wnętrza. Doskonale sprawdzają się produkty wykonane z naturalnych materiałów, które ożywią całą kolorystykę i sprawią, że pokój stanie się niezwykle przytulny.

Odpowiedni plan i dobór właściwych elementów sprawi, że aranżacja niewielkiej przestrzeni okaże się znacznie łatwiejsza. Warto pamiętać przede wszystkim o unikaniu zastawiania pokoju niepotrzebnymi elementami, a także wybierania ciemnych, ponurych kolorów. Trzymanie się tych zasad sprawi, że uzyskamy interesujący nas efekt.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również