Wychowanie psa poprzez wspólną zabawę

Każdy pies potrzebuje ruchu. Codzienny spacer lub czas spędzony w domu może jednak zostać wykorzystany nie tylko do zaspokojenia jego naturalnych instynktów, ale również do nauki odpowiednich zachowań.

Wszystko to sprawi, że w sposób naturalny będziemy w stanie wpoić mu różnego rodzaju zasady i reakcje, które cechują dobrze wychowanego psa. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku szczeniąt i psów młodych – w pierwszym okresie swojego rozwoju w największym stopniu przejmują one nasze zachowania oraz wszystkie reguły, które im wpoimy. Wszystko to sprawia, że warto to robić w sposób świadomy. W ten sposób unikniemy bowiem wielu błędów, które w przyszłości mogą doprowadzić do zachować nieodpowiednich, a nawet agresywnych.

Nauka przez zabawę

Wspólne spędzanie czasu w ten sposób ma wiele zalet. Przede wszystkim budujemy więź ze zwierzęciem, która ma znaczenie kluczowe. Jeśli natomiast zdecydujemy się na to, aby nasz pies bawił się również z innymi przedstawicielami swojego gatunku, przyspieszymy jego socjalizację, dzięki czemu spotkania z psami na spacerze nie będą kończyły się awanturą.

To jednak nie wszystko. Wspólna zabawa wpłynie na rozwój fizyczny i psychiczny czworonoga, a także pozwoli budować w jego oczach nasz autorytet. To my bowiem ustalamy reguły gry, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej można wyuczyć go pewnych zachowań. Tresura kojarzona z zabawą, a więc z samymi pozytywnymi przeżyciami dla psa, okaże się niezwykle skuteczna.

Dużą rolę odgrywa tu fakt, iż pies w takich sytuacjach jest zrelaksowany. Dużo lepiej przyswaja on wtedy nowe umiejętności. Nie bójmy się także nagradzać naszego pupila za osiągnięcia (na przykład poprzez pogłaskanie, dobre słowo czy smakołyk), nawet te najmniejsze jak podanie łapy i dobrze wykonany obrót. Motywacja i utrzymywanie dobrego nastroju psa ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Zabawki dla psa

Żeby wszystko to stało się możliwe, konieczne jest przygotowanie zestawu atrakcyjnych zabaw, a także zakup stosownych zabawek, które nam wszystko to zdecydowanie ułatwią i uprzyjemnią. Na co warto się zdecydować?

  • Piłki i frisbee – jedną z podstawowych zabaw z psem jest aportowanie, w trakcie którego nasz pupil ma okazje się do wybierania się. Jest to także sposób na naukę posłuszeństwa.
  • Sznurek lub gryzak – jeżeli chcemy, aby pies wyładował nadmiar energii, warto pobawić się z nim w przeciąganie. Doskonale nadają się do tego gryzaki i sznurki – wystarczy chwycić za jeden koniec i trochę się z psem siłować.
  • Tor przeszkód – doskonały produkt do rozwoju koordynacji i myślenia przestrzennego. Tor przeszkód pozwala również umocnić więź między opiekunem a zwierzęciem, a także usprawnić komunikację.
  • Zabawki ćwiczące inteligencję – najczęściej są to rozbudowane zestawy, które zmuszają psa do myślenia, tak aby był w stanie dostać się do swojego ulubionego smakołyka.

Oczywiście zabawek ułatwiających codzienny trening z psem jest zdecydowanie więcej. Warto zdecydować się chociażby na specjalne tunele, równoważnie i mnóstwo drobnych elementów do gryzienia i aportowania, taki jak obręcze, rzutki, hantelki, kości czy piłki.

Klikier, czyli narzędzie wspomagające wychowanie psa

Największym błędem, jaki możemy popełnić podczas tresury jest nagminne karcenie psa za popełniane błędu lub niewykonywanie naszych poleceń. W ten sposób trening będzie mu kojarzył się źle – zestresowane zwierzę dużo trudniej przyswaja nowe czynności i wszelkie wypowiadane do niego komendy. Tresura powinna kojarzyć mu się właśnie z zabawą, z pozytywnymi chwilami, kiedy to miło spędza czas ze swoim panem.

Wszystko to sprawia, że o uwagę psa należy zabiegać metodami bezbolesnymi i bezstresowymi. Doskonale sprawdzi się w tym klikier – jest to specjalne urządzenie wyposażone w przycisk. Jego naciśnięcie spowoduje wygenerowanie charakterystycznego dźwięku. Posłuży on do zasygnalizowania psu, że wykonuje coś dobrze. Klikier często pełni również rolę bodźca wzmacniającego, który zmotywuje go do wykonania odpowiedniej czynności.

Oczywiście przyzwyczajenie czworonoga do dźwięku omawianego urządzenia wymaga czasu. Konieczne jest używanie go w konkretnych sytuacjach, tak aby pies nauczył się, co ów sygnał oznacza. Tego typu bodziec sprawi, że nauka stanie się sprawniejsza.

Klikier jest w stanie pomóc nam w wyuczeniu czworonoga wielu komend i zachowań. Mowa tu nie tylko o typowych czynnościach, takich jak siad, zostań lub chodź, ale także bardziej skomplikowanych procedur.

Jak widać, tresura psa nie musi być zajęciem męczącym i nieprzyjemnym. Jeśli zdecydujemy się na wychowanie poprzez zabawę, wszystko stanie się przyjemne – zarówno dla nas, jak i dla psa. Zdecydowanie pomocne okażą się w tym różnego rodzaju zabawki i narzędzia, takie jak chociażby wspomniany klikier.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również