Czym kierować się wybierając smartband?

Smartband, inaczej inteligentną opaskę, najprościej opisać można jako urządzenie elektroniczne, które monitoruje naszą aktywność fizyczną. Sprawdzi się ona zarówno podczas treningu na siłowni, jak i joggingu czy jazdy na rowerze. Taki sprzęt pozwala nam śledzić nasze postępy i jeszcze skuteczniej opracowywać nasze plany treningowe.

Opaska sportowa zaliczana jest do kategorii gadżetów ubieralnych, czyli takich, które nosimy na swoim ciele. Do wyboru mamy modele wyglądające jak klasyczny zegarek, jak i takie, które do złudzenia przypominają biżuterię. Za sprawą wbudowanych modułów i czujników, taki sprzęt jest w stanie monitorować naszą aktywność zarówno w ciągu dnia, jak i w trakcie snu, a następnie przesyłać dane bezprzewodowo na naszego smartfona.

Podstawowe funkcjonalności takiej opaski to liczenie spalonych przez nas kalorii, wykonanych kroków oraz pomiar pokonanego dystansu. Bardziej zaawansowane modele są również w stanie mierzyć czas aktywności, monitorować jego tempo oraz tętno, śledzić pokonywaną przez nas trasę, kontrolować czas i jakość snu oraz przypominać, że zbliża się czas, kiedy powinniśmy wykonać trening. Bardzo ciekawą propozycją są smartbandy samodzielnie wykrywające rodzaj wykonywanej przez nas w danym momencie aktywności i oferujące funkcje dopasowane do konkretnych sportów, jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Inteligentne opaski wskazują również aktualną godzinę, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznego zegarka. Niektóre ich wersje mogą także wyświetlać powiadomienia ze smartfona – otrzymane przez nas SMS-y, nieodebrane połączenia czy najbliższe wydarzenia z kalendarza.

Jakie funkcje powinna mieć tego typu opaska? Niezbędne minimum to licznik pokonanych kroków (tak zwany krokomierz), licznik przebytych metrów oraz ilość spalonych kalorii. Jeżeli regularnie ćwiczymy na świeżym powietrzu, najlepiej zdecydować się na wodoodporny smartband. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się o jego uszkodzenie, gdy podczas joggingu dopadnie nas ulewa. Warto także, by takie urządzenie pozostawało czytelne w słońcu. Podczas treningów cardio i ćwiczeń wydolnościowych, doskonale sprawdzi się model wyposażony w pulsometr, który pozwoli nam na monitorowanie tętna w czasie rzeczywistym. Przed zakupem nie zapomnijmy upewnić się, z jakimi systemami operacyjnymi współpracuje wybrana opaska – pozwoli nam to na swobodną komunikację między nią a naszym telefonem.

Konkretne funkcje smartbandu będą różne w zależności od sportu, który uprawiamy. Przykładowo, jeżeli jesteśmy fanami biegania, powinien on posiadać wysokiej jakości sensory, które zagwarantują precyzyjne liczenie kroków oraz pomiar pokonanego dystansu. Warto także, by był on wyposażony w licznik spalanych kalorii. Gdy z kolei naszą pasją jest bieganie, postawmy na model wodoszczelny. Nie wystarczy tutaj jednak tylko ochrona przed zachlapaniami – konieczna będzie możliwość pełnego zanurzenia opaski i jej właściwe funkcjonowanie pod wodą.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również