Dlaczego każdy tłumacz powinien korzystać z oprogramowania translation software?

Programy typy translation software to wielofunkcyjne systemy, usprawniające zarządzanie projektami tłumaczeniowymi. Szczególną popularnością wśród tłumaczy cieszą się platformy Computer Aided Transation (CAT) z funkcją pamięci tłumaczeniowej (Translation Memory). Poznaj zatem najważniejsze funkcje tego typu oprogramowania i dowiedz się, dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie.

Bezpieczna praca z dowolnego miejsca na świecie

Systemy translation software mogą być obsługiwane nie tylko na komputerze stacjonarnym, lecz także z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak laptop, tablet, a nawet smartfon. Przerwy w dostawie prądu nie muszą już zatem narażać na ryzyko opóźnień w realizacji zamówień dla klientów. Możesz pracować gdziekolwiek zechcesz – w pociągu, na dworcu, w kawiarni, w restauracji czy w ogrodzie. Nie jest w tym celu konieczna instalacja oprogramowania w pamięci urządzenia. Wystarczy znajdować się w miejscu z dostępem do internetu i korzystać z programu poprzez przeglądarkę internetową. Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, ponieważ pozwala na pracę w trybie chmury publicznej (public cloud). Wykorzystywane są wówczas wydajne serwery, które zostały w sposób profesjonalny zabezpieczone. Nie musisz się zatem obawiać ryzyka uszkodzenia gromadzonych danych przez złośliwe oprogramowanie. Poza tym w systemie są wykonywane automatyczne kopie zapasowe.

Zalety płynące z wykorzystania funkcji pamięci tłumaczeniowej

Pamięć tłumaczeniowa (Translatiom Memory) to niezwykle przydatna funkcja, która pozwala skrócić czas realizacji zleceń, dzięki czemu tłumacz może zaproponować swoim klientom konkurencyjne ceny. Wykorzystywana do tłumaczenia treść jest dzielona na mniejsze sekwencje, które automatycznie zapisują się w bazie danych systemu – np. w postaci zdań czy fraz. Użytkownik otrzymuje czytelną informację odnośnie tego, które fragmenty się powtarzają, a które są na tyle nowe, że wymagają tłumaczenia od podstaw. Nie musi więc za każdym razem pracować nad tymi sekwencjami, którymi zajmował się już wcześniej.

Programy typu translation software są także wyposażone w funkcje weryfikujące poprawność gramatyczną oraz stylistyczną tłumaczenia. Oprócz szybszego terminu realizacji zamówienia, kolejną zaletą jest zatem wyższa jakość wykonanej pracy. Sporym ułatwieniem jest również to, że systemy tego typu są przystosowane do obsługi plików we wszystkich popularnych formatach. Dowiedz się więcej na https://www.xtrf.eu/translation-software/

tłumaczenia

Szybkie tłumaczenie treści stron internetowych

Agencje oraz freelancerzy mogą również wykorzystać oprogramowanie wspomagające tłumaczenie zawartości stron internetowych. Tego rodzaju zleceniami są zainteresowane zwłaszcza te firmy, które działają w skali międzynarodowej. Wówczas to właśnie strona internetowa w wielu wariantach językowych może okazać się świetnym kanałem dotarcia do docelowych klientów. Za sprawą oprogramowania CAT, każde tłumaczenie treści stron www może być naprawdę proste. Świetnie w tym celu sprawdzi się zwłaszcza system Memsource (więcej: http://translationxperts.eu/cat-tools/cmxm/memsource-cat-tool.html), stworzony w 2010 roku w Pradze, przez Davida Caneka.

Program Memsource pozwala importować treść bezpośrednio z najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania treścią Wordpress. Tym samym unikamy konieczności kopiowania zawartości strony do edytora tekstu. Oprogramowanie to poinformuje tłumacza za każdym razem, kiedy na stronie jego klienta zostanie zamieszczona nowa treść. I w tym przypadku możliwe jest skorzystanie z modułu pamięci tłumaczeniowej, dzięki czemu tłumaczenie nowej treści na stronie nie zajmie wiele czasu.

Podsumowanie

Każdy tłumacz powinien zatem zaopatrzyć się w zaawansowane oprogramowanie wspomagające i przyśpieszającego jego pracę. Program tego typu nie wykona pracy za niego. Pozwoli jednak uniknąć niepotrzebnej straty czasu na tłumaczenie po raz kolejny tych fragmentów, na którymi pracował już wcześniej. Poza tym praca z użyciem systemu translation software zwiększa bezpieczeństwo gromadzonych danych, ponieważ możemy w tym przypadku korzystać z zewnętrznych serwerów. Są one wyposażone w profesjonalne zabezpieczenia przeciwko cyberprzestępcom, a także w moduł cyklicznych kopii zapasowych.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również