Jak mądrze wydawać pieniądze?

Małżeństwa prowadzące wspólne gospodarstwo domowe i wychowujące dzieci zazwyczaj są w najlepszej sytuacji finansowej. O wiele trudniej mają samotne matki, które często nie mogą liczyć na pomoc ojca dziecka, a czasem również na alimenty.

Samotne matki są wciąż w bardzo złej pozycji, jeśli ojciec biologiczny nie zamierza łożyć na utrzymanie potomka. Choć oczywiście istnieje w Polsce coś takiego jak Fundusz Alimentacyjny, z którego można co miesiąc otrzymywać pieniądze, gdy ojciec nie płaci, to jednak trzeba wiedzieć, że nie wszystkie matki będą mogły z niego skorzystać. Wystarczy, że pracują na pełen etat i zarabiają niewiele, a już będą przekraczały próg wysokości zarobków, przez co nie otrzymają pomocy. W takiej sytuacji nie mogą liczyć też na inne dodatki socjalne, jak 500+ na pierwsze dziecko czy pozostałe świadczenia rodzinne.

Czynniki ograniczające możliwości zarobkowe matki samotnie wychowującej dziecko

Poza realną koniecznością utrzymania dziecka z jednej wypłaty pojawiają się też inne problemy u samotnych matek. Przede wszystkim nie będą mogły podjąć każdej pracy zarobkowej, a szczególnie tej, która wiąże się z wyjazdami, pracą zmianową czy w nadgodzinach. Najczęściej są zmuszone wziąć taką ofertę pracy, która zapewnia czas pracy w godzinach otwarcia żłobka czy przedszkola.

Kolejnym problemem jest ograniczona możliwość dorobienia do wypłaty, ponieważ zazwyczaj matka nie ma z kim zostawić dziecka. Dodatkowo często tylko ona bierze opiekę nad chorym maluchem, dostarczając do pracodawcy L4, przez co bywa blokowana we wszelkich awansach.

Najlepszą poradą dotyczącą wydawania pieniędzy przez samotną matkę jest myślenie o przyszłości, czyli oszczędzanie. W gruncie rzeczy można ona liczyć tylko na siebie. Jednak z jednej wypłaty, z której trzeba utrzymać dwoje osób, może być ciężko coś odłożyć, bo zawsze pojawiają się jakieś ważniejsze wydatki. W takiej sytuacji dobrze jest np. wziąć kredyt i tak zorganizować sobie oszczędności, a następnie spłacać go w niskich ratach miesiąc po miesiącu.

Zapraszamy do przeczytania artykułu pt. „Czy samotnie wychowująca matka może otrzymać kredyt?” i sprawdzenia polecanych pożyczek na ratkomat.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również