Na co zwrócić uwagę, wybierając powierzchnię biurową pod działalność IT?

Sektor IT rozwija się niezwykle dynamicznie, a nowych firm przybywa z roku na rok. I nie chodzi wcale wyłącznie o mikroprzedsiębiorstwa. Na rynku pojawiają się nowi gracze także w sektorze małych oraz średnich firm. Wielu z nich decyduje się usytuować swoją działalność w nowoczesnym biurowcu. A jak wybrać najlepsze dla siebie miejsce?

Klienci z branży IT i telekomunikacji, zwłaszcza w Warszawie, stanowią bardzo szerokie grono najemców powierzchni biurowej. A skoro tak, i sama oferta biurowców jest coraz bardziej skrojona na miarę potrzeb klientów z tego sektora rynku. Jeśli i Ty poszukujesz miejsca na ulokowanie firmy o profilu informatycznym, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając jej nowy adres.

Warunki techniczne to podstawa

Branża IT rządzi się swoimi prawami. Aby prowadzić w niej działalność – np. zajmując się hostingiem danych czy programowaniem, potrzebujesz nowoczesnej serwerowni. Takiej, która zapewnia odpowiednią powierzchnię, wentylację, precyzyjnie regulowaną klimatyzację, a także ochronę przed dostępem nieuprawnionych osób trzecich. To zatem kwestie, które powinieneś zweryfikować na samym początku zapoznawania się z ofertą. Lokale bez klimatyzacji z indywidualnym systemem sterowania czy pozbawione możliwości zamontowania systemu kontroli dostępu możesz od razu wykluczyć z listy.

Istotna jest również jakość łącza internetowego. Najczęściej dostęp do niego uzyskasz w ramach umowy wynajmu. Typowo biurowa przepustowość może być jednak zbyt mała na potrzeby działań z zakresu IT. Doprecyzuj zatem warunki w tym zakresie.

Usługi dodatkowe równie ważne

Wynajmując powierzchnię w biurowcu, możesz oczekiwać, że będziesz się koncentrować na istocie prowadzonych działań, a nie np. na wykonywaniu prac takich jak sprzątanie biur. Warto przyjrzeć się jednak standardowi obsługi w tym zakresie. Sprzątanie biur przyjąć może bowiem bardzo różne formy – od codziennego opróżniania koszy na śmieci i przecierania podłóg, po bardzo kompleksowe usługi związane z utrzymaniem czystości. Najwyższego standardu obsługi w tym obszarze możesz spodziewać się w biurowcach, które sprzątanie biur powierzają w ręce sprawdzonych podwykonawców, np. DC System Premium. W obiektach, gdzie sprzątaniem zajmują się eksperci, możesz oczekiwać również, że zatroszczą się o porządek w serwerowni, a także o ogólny ład w biurze. Z przyjmowaniem niespodziewanych klientów nie będzie więc problemów.

Lokalizacja – ważna, ale nie kluczowa

W branży IT zazwyczaj większość usług wykonuje się zdalnie. Pracownicy więc rzadko mają bezpośredni kontakt z klientem. Dlatego też wybór bardzo prestiżowej (a co za tym idzie – kosztownej) lokalizacji nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli i Twoja firma będzie pracowała przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej, rozważ nieco oddalony od najbardziej ekskluzywnej strefy biurowej obiekt (w Warszawie dobrym, także pod względem ekonomicznym, powodem będzie np. Służewiec, czyli słynny „Mordor”). Zwróć przy tym uwagę na łatwość dojazdu – tak, by nie utrudniać życie swoim pracownikom.

Rozsądnie wybrana siedziba dla firmy IT to szansa na pewny start w tej branży. Zanim więc podejmiesz decyzję, porównaj ze sobą wiele ofert i działaj świadomie.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również