O czym warto pamiętać, wybierając dystrybutor do paliwa?

Dystrybutory do paliwa dość powszechnie kojarzą się ze stacjami benzynowymi - nie jest to skojarzenie niewłaściwe. Stanowią one przecież wręcz symbol tych miejsc. Jeśli pamiętamy dawne logo popularnych CPN-ów, to też możemy zauważyć, że litery w nim wykorzystane są stylizowane właśnie na kształt dystrybutora. Jednak nie powinniśmy patrzeć na dystrybutory jedynie z perspektywy komercyjnej stacji paliw.

Owszem, jeśli chodzi o dystrybutory legalizowane, to najczęściej znajdziemy je właśnie tam, jednak nie jest to jedyne miejsce gdzie warto je wykorzystać. Przydadzą się one bowiem również w różnego rodzaju firmach transportowych czy budowlanych, gospodarstwach rolnych, w niektórych przypadkach również w gospodarstwach domowych. Równie powszechnym błędem jest kojarzenie takich dystrybutorów jedynie z przeznaczeniem do nalewania benzyny lub oleju napędowego. Tymczasem, są one również wykorzystywane do dozowania oleju rzepakowego, AdBlue, gazu płynnego LPG czy mieszanin oleju.

Kiedy powinniśmy rozważyć zakup i zastosowanie dystrybutora do paliwa?

Rozważmy to za każdym razem, kiedy będziemy potrzebowali regularnie przelewać paliwo lub inne płyny tego rodzaju i gdy będzie nam zależało na decyzyjnym podaniu lub monitorowaniu ilości przelewanej cieczy. Kwestia czy i w jaki sposób zamierzamy rozliczać wyniki pracy dystrybutora jest już wtórna, natomiast ważne jest to, że w razie potrzeby będziemy mieli dostęp do takim informacji. Będzie to istotne tym bardziej sytuacji, w której podawaniem paliwa będzie się zajmowało wiele różnych osób, przez co potencjalnie mogą pojawiać się różnorodne problemy z rozliczaniem poboru paliwa.

Nowoczesność czy tradycja?

Mimo iż w naszych stacji paliw dość dawno zniknęły już dystrybutory z licznikami mechanicznymi i zastąpiły je te z wyświetlaczem elektronicznym, często te tradycyjne modele nadal mogą dość dobrze się sprawdzić. Tym bardziej, jeśli uwzględnimy prostszą ich konstrukcję (co może się też przełożyć na niższą awaryjność) oraz niższą ich cenę. Musimy natomiast wziąć pod uwagę, że dystrybutory z analogowymi wskaźnikami na ogół znacznie gorzej integrują się z systemami informatycznymi i szeroko rozumianymi systemami zarządzania - jeśli zatem zależy nam na ciągłym podglądzie stany liczników albo bezpośrednim raportowaniu tych stanów do naszego systemu informatycznego, to możemy być skazani na rozwiązania z licznikiem elektronicznym.

Na jeden, czy wiele produktów?

Na stacjach benzynowych najczęściej spotkamy dystrybutory umożliwiające podawanie jednego z wielu rodzajów paliwa - zwyczajowo będzie to co najmniej olej napędowy i dwa rodzaje benzyny. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie konieczne lub pożądane. Jeśli wiemy, że będziemy z poziomu jednego dystrybutora podawać tylko jeden rodzaj paliwa - to zastosowanie pojedynczego, mniej uniwersalnego systemu dozowania będzie nie tylko tańsze, ale też zmniejszy ryzyko pomyłki przy wlewaniu paliwa poprzez wzięcie do ręki niewłaściwego pistoletu.

Gdzie kupić dystrybutor?

Możemy skorzystać z jednego z wielu dostawców na rynku - choćby takiego jak petro-box.pl. Warto wybierać firmy, które od lat zajmują się właśnie dostawami dystrybutorów, gdyż w ich przypadku możemy liczyć na dużo większe doświadczenie, co pomoże nam dobrać odpowiedni model dystrybutora właśnie dla nas, a także zapewni bardziej fachową obsługę posprzedażną. Zapewne też znacznie krócej będzie też trwała legalizacja urządzenia oraz będzie ona mniej kłopotliwa. Warto od razu rozważyć zakup całego systemu do tankowania, gdzie oprócz dystrybutora dostaniemy też zbiorniki, niezbędną infrastrukturę oraz oprogramowanie. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko problemów, jakie mogłyby wystąpić, gdybyśmy każdy z tych elementów pozyskiwali od różnych dostawców. Chcemy przecież możliwie jak najszybciej uruchomić system dystrybucji paliwa, a nie słuchać przepychanek dostawców poszczególnych elementów, którzy będą spychać na siebie odpowiedzialność za ewentualne problemy z prawidłową współpracą wszystkich składników.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również