Własna strona WWW niskim kosztem – jak to zrobić?

Założenie własnej strony internetowej może się wiązać z bardzo wysokimi kosztami, ale jest również do zrobienia prawie za darmo. Wystarczy wykorzystać możliwości, jakie dają nam internet i firmy hostingowe. Istotne jednak jest to, czy potrzebujemy prostej, statycznej strony czy serwisu wykorzystującego system CMS. Które rozwiązanie jest lepsze i jakie są różnice w kosztach?

Czy potrzebuję systemu CMS?

CMS to system zarządzania treścią, który umożliwia wprowadzanie danych na stronę za pośrednictwem panelu administracyjnego. Edycja strony w podstawowym zakresie nie wymaga od nas edytowania kodu html – wszystko robimy, korzystając z panelu zarządzania, który w większości systemów jest domyślny. Jeśli takie rozwiązanie jest dla nas odpowiednie, to powinniśmy się zdecydować na zakup pakietu hostingowego w sprawdzonej firmie. Oczywiście dostępne są również darmowe usługi hostingowe, jednak nie zapewnią nam one takich możliwości jak usługi płatne. Zanim zdecydujemy się na wybrany hosting, sprawdźmy, czy aby na pewno w ramach oferty będziemy mogli skorzystać z autoinstalatora systemów CMS. Jeśli tak, a cena usługi nie jest wysoka, to warto z niej skorzystać.

Instalujemy Wordpressa

Wordpress to najbardziej popularny na świecie system CMS – korzysta z niego ponad ¼ wszystkich istniejących serwisów, również wiele bardzo popularnych stron. Czemu Wordpress zawdzięcza zainteresowanie? Jest dostępny całkowicie za darmo i zapewnia dostęp do tysięcy darmowych wtyczek i szablonów. W dodatku jest wciąż rozwijany i aktualizowany. Z jego pomocą, a w zasadzie dzięki dodatkom, możemy prowadzić bloga, stronę firmową, forum czy nawet sklep internetowy. Dzięki zastosowaniu autoinstalatora założenie strony internetowej opartej na Wordpressie będzie banalnie proste. Nie musimy ręcznie zakładać bazy danych, naszym zadaniem pozostaje wskazanie domeny czy po prostu folderu, w którym nasz CMS ma zostać zainstalowany. Musimy wybrać dane do logowania i po kilku chwilach strona będzie aktywna. Oczywiście autoinstalator zazwyczaj da możliwość instalacji wielu różnych skryptów, jednak to Wordpress wydaje się najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku początkującego webmastera. Panel zarządzania WP jest bardzo prosty, ale oczywiście zrozumienie zasad działania całego systemu i jego poszczególnych funkcji wymaga poświęcenia trochę czasu. Kolejnym plusem WP jest to, że w sieci znajdziemy całe mnóstwo artykułów na temat tego, jak z niego korzystać i jak zoptymalizować jego działanie. Oczywiście dostępne są płatne wtyczki i szablony do WP, ale w przypadku prostej strony WWW nie będzie konieczne ich używanie.

Strona z kreatora stron

Kolejnym rozwiązaniem może być zastosowanie kreatora stron WWW. Kreator ten jest jeszcze łatwiejszym narzędziem niż autoinstalator CMS. W tym przypadku możemy samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy, dopasować stronę do naszych oczekiwań. W ramach kreatora najpierw wybieramy jeden z szablonów, a następnie posługujemy się nim zgodnie z naszymi preferencjami. Wskazujemy, czy chcemy mieć na stronie formularz, mapę, opcję „Zadzwoń”, moduł Facebooka czy np. slajdy. Wszystko uzupełniamy, korzystając z przeglądarki – nie musimy znać kodu html. Np. kreator stron WWW w Az.pl pozwala skorzystać ze 142 szablonów. Koszt korzystania z takiej strony wynosi w pierwszym roku 37 zł brutto, czyli mniej niż roczny abonament za małe konto hostingowe. W tym przypadku dostępne są pakiety, które należy dopasować do oczekiwań. W przypadku omawianego konta mamy do dyspozycji do 10 Gb powierzchni i możemy stworzyć 12 podstron. Nie ma za to ograniczeń transferu. Oczywiście opublikowana strona będzie działać poprawnie na urządzeniach mobilnych.

Kreator czy jednak autoinstalator CMS?

Obie możliwości stworzone są z myślą o początkujących użytkownikach, ale tak naprawdę decydujące powinno być to, jaki rodzaj strony chcemy założyć. Jeśli ma to być prosta, firmowa strona wizytówka, to zdecydowanie wystarczy nam kreator stron. Natomiast jeśli chcemy prowadzić bloga czy portal tematyczny, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie system CMS.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również