Jak wycenić wartość pojazdu?

Zastanawiasz się jak wycenić wartość samochodu? Chcesz wiedzieć, czy pracownik komisu lub potencjalny nabywca nie próbuje Cię naciągnąć na niekorzystną ofertę? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas wyceny wartości samochodu.

Co to jest wycena samochodu?

Wycena samochodu to przybliżona i umowna ocena wartości pojazdu. To bardzo istotny krok podczas kupna, sprzedaży lub ubezpieczenia samochodu. Każdy, kto zdecydował się na zakup auta chce, aby nabyć go za możliwie jak najniższą cenę. Z kolei każdy kto sprzedaje swój pojazd, analogicznie chce go sprzedać jak najdrożej. Dzięki temu, chociaż w minimalnym stopniu zwrócą się pieniądze, które przeznaczył na kupno i ewentualne naprawy. Nie wolno zawyżać, ani zaniżać wartości pojazdu.

Sprawiedliwa i korzystna wycena? Polecamy https://kupiewszystkieauta.pl/skup-aut-wyszkow/

Pamiętajmy, że zbyt wygórowana cena tak samo jak zaniżona wartość samochodu wpłynie na brak zainteresowania jego kupnem. W pierwszym przypadku klienta może zniechęcić wysoka cena i będzie szukał być może nawet tego samego modelu, jednak u innego sprzedawcy. Z kolei osoba, która natrafi na zbyt niską cenę, zacznie zastanawiać się, czy czasem coś z pojazdem jest nie tak, jak być powinno.

Wycena samochodu jest także wskazana w przypadku ubezpieczania samochodu. Dzięki niej w przypadku stłuczki lub uszkodzenia pojazdu, będzie łatwiej nam skontrolować, czy odszkodowanie jest sprawiedliwe i czy pokryje powstałe uszkodzenie.

W jaki sposób wycenić wartość samochodu?

Czynniki, które mają wpływ na wartość samochodu to:

  • stan techniczny,
  • marka,
  • pojemność silnika,
  • historia pojazdu,
  • wyposażenie,
  • uszkodzenia.

Aby oszacować wartość pojazdu można skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który dokona wycenę samochodu w oparciu o analizy giełdowe wartości pojazdów. Można także posłużyć się udostępnioną bazą danych, dzięki której uzyskamy takie informacje.

Programy do wyceny pojazdu

Cała masa serwisów internetowych posiada dostęp do programów komputerowych, które służą do wyceny wartości pojazdu używanego. Najbardziej popularne to: Info-expert oraz Eurotax. Dzięki tym ogólnie dostępnym narzędziom, można dokonać samodzielnie wyceny samochodu. Wystarczy podać jego markę i model. Notowania, które się nam ukazują są zawsze aktualne i powstają na podstawie danych rynkowych pojazdów, które są użytkowane w Polsce.

Dlaczego warto znać wartość pojazdu?

Mając wyceniony samochód możemy teraz bez wahania kupić, sprzedać i ubezpieczyć pojazd.

Chcesz sprzedać swój używany samochód? Polecamy skup aut w Ząbkach w firmie Kupię Wszystkie Auta!

Jeżeli samochód jest zadbany lub posiada dodatkowe wyposażenie, jak np. audio-video, wartość takiego samochodu automatycznie wzrośnie. Z kolei musimy także liczyć się z mniej korzystną ofertą w przypadku, gdy pojazd był intensywnie eksploatowany lub jest to pojazd powypadkowy.

Warto znać wartość swojego samochodu, ponieważ wtedy udając się do komisu, skupu czy szukając nabywcy na własną rękę wiemy, kiedy przedstawiona nam oferta jest niekorzystna. Analogicznie, jeżeli poszukujemy samochodu używanego, będziemy wiedzieli kiedy sprzedawca próbuje nas naciągnąć oraz kiedy cena pojazdu jest zbyt niska, co powinno uruchomić lampkę w głowie, że coś jest nie tak.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również