Jaki prostownik akumulatorowy wybrać?

Jeśli regularnie jeździsz samochodem, wcześniej czy później nie unikniesz problemów z akumulatorem. Wystarczy chwila nieuwagi, by pozostawić włączone światło czy radio na kilkanaście godzin, a może się okazać, że samochód nie będzie chciał odpalić. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką prostownik. To urządzenie, które pomaga przywrócić sprawność akumulatora i na powrót odpalić samochód. Na rynku znajdziemy jednak szeroki wybór prostowników. Różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim charakterystyką pracy. Warto szukać tych, które działają najszybciej i pozwalają na precyzyjną kontrolę stanu ładowania. Jak jednak wybrać taki prostownik? Przybliżamy najważniejsze rodzaje tych urządzeń.

Prostownik akumulatorowy - jak działa?

Prostownik akumulatorowy zmienia napięcie przemienne na napięcie stałe. A to właśnie to drugie jest konieczne do ładowania akumulatorów.

Co ważne, prostownik nie potrzebuje do pracy żadnych skomplikowanych instalacji. Wystarczy po prostu podłączyć urządzenie do prądu.

Ważne jednak, by odpowiednio podpiąć urządzenie do akumulatora. Czerwony przewód należy przypiąć do bieguna dodatniego, a czarny do ujemnego. Trzeba też zadbać, by ładowanie odbywało się w suchym miejscu - w końcu mamy do czynienia z prądem.

Na tego typu urządzeniach nie warto oszczędzać. Zawsze należy stawiać na wysoką jakość, a tą znajdziesz w prostownikach ze sklepu https://sklep.powermat.pl/category/pl/warsztat-prostowniki-akumulatorowe.

Prostowniki akumulatorowe - najważniejsze rodzaje

Jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie prostowniki działają równie szybko. Zwykle do naładowania akumulatora potrzeba kilkudziesięciu minut.

Wystarczy doprowadzić go do stanu, który pozwoli na odpalenie samochodu - później akumulator będzie sam ładować się w czasie jazdy. By przyspieszyć cały proces, warto wybrać odpowiedni model prostownika.

Prostowniki standardowe

Najprostszy, najbardziej rozpowszechniony i najtańszy rodzaj prostownika. Standardowe prostowniki akumulatorowe działają na zasadzie prostego transformatora.

Urządzenie tego typu jest dość duże i ciężkie, nie należy więc do najbardziej poręcznych. Parametry ładowania ustawia się samodzielnie. Starsze prostowniki transformatorowe nie mają nawet funkcji timera, trzeba więc samodzielnie pilnować ładowania. To ważne, przeładowany akumulator może się bowiem uszkodzić!

Plusem standardowych prostowników z pewnością jest ich żywotność. Takie “skrzynki” mogą z powodzeniem pomagać przy ładowaniu nawet kilkanaście lat.

Prostowniki mikroprocesorowe

To zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenia. Bywają też nazywane automatycznymi, zmniejszają bowiem ryzyko ludzkiej pomyłki w czasie ładowania.

Prostownik mikroprocesorowy pozwala na precyzyjne ustawienie wszystkich najważniejszych parametrów ładowania. Samodzielnie stabilizuje napięcie, dzięki czemu cały proces jest bardziej efektywny.

Urządzenie mikroprocesorowe ma też zwykle wyświetlacz, który dokładnie pokazuje stan naładowania baterii. Co więcej, automatycznie wyłączy się, gdy naładuje akumulator do końca.

W dodatku przed ładowaniem nie trzeba odłączać akumulatora od prądu, co jest konieczne w przypadku prostowników transformatorowych. Prostowniki mikroprocesorowe są dostępne w różnych rozmiarach.

Prostowniki impulsowe

To najnowszy rodzaj prostowników. Wyróżniają się efektywnością ładowania - zregenerują akumulator zdecydowanie najszybciej ze wszystkich prostowników. Stanie się to jednak za wyższą cenę, są bowiem sprzętem dość drogim.

Wśród plusów możemy jednak wyróżnić niską wagę i małe rozmiary. Prostownik impulsowy jest poręcznym urządzeniem, dla którego zawsze znajdziemy miejsce w samochodzie czy garażu.

Ponadto urządzenia impulsowe często posiadają dodatkowe funkcje. Niektóre potrafią pomóc w konserwacji akumulatora. Większość automatycznie chroni też akumulator przed uszkodzeniem w czasie ładowania.

​Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również