Korzyści i przywileje płynące z posiadania elektrycznego samochodu

Energia elektryczna jest uniwersalna, stosunkowo niedroga i powszechnie stosowana. Wykorzystanie jej do produkcji aut nie jest pomysłem nowym, ale w dalszym ciągu nie zrewolucjonizowała rynku samochodowego. Silnik elektryczny ma tę przewagę nad silnikiem spalinowym, że jest prostszy w budowie i ekologiczny.

Ekologiczna elektryczność

W dzisiejszych czasach recykling tworzyw sztucznych, pozwala na to, aby w procesie obróbki przekształcić je w pełnowartościowe surowce do produkcji m. in. podzespołów i części samochodowych. Ekologia w przemyśle transportowym jest jedną z kluczowych kwestii zrównoważonego rozwoju, a auta elektryczne znakomicie wpisują się w tę ideę.

Do wyprodukowania silnika elektrycznego potrzeba mniejszej ilości elementów, które często tworzone są recyklatów polimerowych. Jest on o wiele mniej skomplikowany i niemal bezawaryjny w porównaniu z silnikiem spalinowym. Jedyne części, które się zużywają i podlegają wymianie to łożyska, na których jest osadzony wałek obrotowy i szczotki. W związku z tym właściciel elektrycznego samochodu ponosi znacznie mniejsze koszty jego eksploatacji. Ponadto silnik zasilany prądem nie produkuje spalin, nie wymaga smarowania, systemu chłodzenia i nie powoduje wibracji.

Odzysk energii

Przyspieszenie w samochodzie elektrycznym jest natychmiastowe i utrzymuje się na tym samym poziomie do momentu ograniczenia prędkości przez kierowcę. Oprócz tego nie trzeba pamiętać o sprzęgle i zmianie biegów. W samochodach tradycyjnych energia generowana w trakcie hamowania jest tracona. Silnik elektryczny działa jak prądnica, dlatego większość powstałej podczas hamowania energii kinetycznej wraca do akumulatora. Dzięki temu użytkownik elektrycznego auta m.in. rzadziej musi wymieniać klocki hamulcowe.

Prawo a ekologia

W związku z rosnącym nieustannie problemem dotyczącym zanieczyszczenia powietrza w niektórych miastach, polscy kierowcy aut elektrycznych i hybrydowych mogą liczyć na pewne udogodnienia. Niskoemisyjne pojazdy mają prawo wjazdu np. do stref objętych zakazem ruchu, mogą korzystać bezpłatnie ze stacji szybkiego ładowania oraz są zwolnione z opłat parkingowych lub uprawnione do wysokich rabatów.

Programy dotyczące ochrony środowiska są sukcesywnie rozszerzane. W planach znalazły się również:

  • rozbudowa stacji szybkiego ładowania,
  • włączenie pojazdów elektrycznych i hybrydowych do flot komunikacji miejskiej,
  • kolejne przywileje dla ekologicznych aut, np. pozwolenie na poruszanie się po pasach dla autobusów czy stref całkowicie wyłączonych z ruchu kołowego.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również