Leasing czy kredyt na samochód – porównanie

​Trudno sobie wyobrazić prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu. To narzędzie pracy niezbędne nie tylko w dojeździe do biura, lecz również przy wyjazdach służbowych.

Zakup dopasowanego do naszych potrzeb pojazdu wiąże się zwykle z dużymi kosztami, dlatego poszukujemy często zewnętrznych źródeł finansowania. Wybieramy zwykle między kredytem i leasingiem. Sprawdźmy, jak one wyglądają i na które z nich warto postawić w firmie.

Czym się różni kredyt na samochód od leasingu samochodowego?

Kredyt na samochód to kredyt celowy przeznaczony wyłącznie na zakup konkretnego auta. Ma on określone zabezpieczenia. Należą do nich przede wszystkim zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy też cesja praw z polisy AC. Maksymalna kwota kredytowania samochodu w bankach to 500.000 złotych. Auto możemy spłacać przez okres zwykle do 10 lat. Istnieje także ograniczenie wiekowe kredytowania używanych samochodów. W dniu uruchomienia kredytu nie może on mieć więcej niż 10 lat, przy czym w chwili spłaty ostatniej raty maksymalny wiek pojazdu to najczęściej 13-14 lat, co ogranicza możliwości kredytowania już mocno wysłużonych samochodów.

Czym jest leasing samochodu? To umowa, w ramach której finansujący (którym jest zwykle firma leasingowa) zezwala na korzystanie przez nas z określonego pojazdu w zamian za ustalone opłaty. Nie ma ona ograniczeń, jeśli chodzi o wartość pojazdu, stąd też jest optymalnym rozwiązaniem, gdy chcemy sfinansować zakup luksusowej limuzyny, ciężarówki lub pojazdu specjalnego. Po zakończeniu okresu spłaty ratalnej taki pojazd może być przez nas wykupiony. Gdy jednak na to się nie zdecydujemy, pojazd wraca do firmy leasingowej. Podobnie jak kredyt, leasing samochodu jest dostępny nie tylko dla nowych, lecz również dla używanych pojazdów. Firma leasingowa określa, podobnie jak w przypadku kredytów oferowanych przez bank, maksymalny wiek pojazdu, dla którego może być zawarta umowa leasingu.

Leasing czy kredyt – podstawowa różnica

Leasing czy kredyt? Wielu właścicieli firm często zadaje sobie pytanie, które z tych dwóch rozwiązań warto wybrać. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o leasing, możemy go uzyskać szybciej niż kredyt, dzięki mniej skomplikowanej procedurze badania naszej zdolności kredytowej, na podstawie wewnętrznych kryteriów danej firmy leasingowej. Minusem leasingu auta jest jednak to, że w dowodzie rejestracyjnym pojazdu nie będziemy figurować jako jego właściciel. Przy kredycie samochodowym bank może być jedynie wymieniony jako podmiot, na którego rzecz pojazd jest w zastawie. To dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na kredytowanie, a nie leasing pojazdu, szczególnie jeśli nie muszą kupować droższego lub specjalnego pojazdu.

Gdzie znaleźć najkorzystniejszy kredyt na samochód?

Na rynku możemy spotkać wiele banków oferujących kredyt na auto. Poszczególne oferty możemy porównać dzięki rankingom kredytów samochodowych online. Te oferty różnią się często nawet o kilkanaście procent, jeśli weźmiemy pod uwagę kwotę pojedynczej raty. Konkurencyjne warunki, jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów samochodowych, ma m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Możemy tutaj skorzystać z nisko oprocentowanego kredytu na nowy pojazd osobowy i dostawczy, na okres od 6 do 96 miesięcy, bez wpłaty własnej i przy akceptacji różnych źródeł dochodu. W propozycji banku znajduje się także kredyt na samochód używany, z szybką decyzją (już ciągu 30 minut). Z jego pomocą sfinansujemy zakup pojazdu z komisu, od dealera lub od osoby fizycznej, także sprowadzonego zza granicy. Santander Consumer Bank – bank od kredytów zapewnia przy tym minimum formalności, akceptując przy badaniu zdolności kredytowej różne źródła dochodów.

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-czy-kredyt,87,0,1807703

https://www.auto-swiat.pl/co-sie-oplaca-kredyt-czy-leasing/yh0jb77

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również