Monitorowanie pojazdów w firmie coraz modniejsze

Posiadanie sprawnej i dobrze zorganizowanej floty pojazdów niejednokrotnie jest podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa. Prawidłowe zarządzanie nią, szczególnie w przypadku większych firm, to nie lada wyzwanie, ponieważ nie ogranicza się jedynie to zbywania starych pojazdów i kupowania nowych, lecz obejmuje szereg czynności, m.in. nadzorowanie kosztów paliwa, monitoring położenia pojazdów, kontrolę ważności dokumentów (zarówno samochodów, jak i kierowców) czy planowanie cyklicznych czynności związanych z bieżącą eksploatacją.

Dzięki nowoczesnym technologiom można skutecznie przyspieszyć i usprawnić wiele procedur związanych z fleet managementem. Jak przekonują praktycy, bez ich wdrożenia trudno będzie o zachowanie konkurencyjności w dobie postępującej cyfryzacji.

Zarządzanie flotą samochodową

Wraz ze wzrostem liczebności floty rośnie ilość obowiązków i czasu, jaki trzeba poświęcić na wszelkie sprawy związane z jej obsługą. Nawet wykwalifikowani managerowie floty potrzebują zaawansowanych narzędzi, które zautomatyzują ich pracę i pomogą zapanować nad wszelkimi niezbędnymi aspektami związanymi z utrzymaniem floty. Dzięki rozwiązaniom takim jak WEBFLEET zarządzanie flotą (https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/) staje się znacznie efektywniejsze. Platforma usprawnia wiele zadań wykonywanych przez managerów, do których należą m.in.:

  • kontrola i analiza kosztów związanych z eksploatacją pojazdów (monitoring spalania, stylu jazdy kierowców, częstotliwości zużycia elementów eksploatacyjnych etc.);
  • monitoring przebiegu trasy, weryfikacja i ewentualne korekty;
  • sprawdzanie ważności dokumentów pojazdów i kierowców (badań technicznych, polis, kart kierowców, kart flotowych i innych);
  • wszelkie czynności związane z ewidencją czasu pracy kierowców i raportowaniem na temat floty.

Monitorowanie pojazdów – główne korzyści

Punktem wyjścia do skutecznego monitorowania pojazdów i co za tym idzie zarządzania flotą, jest inwestycja w odpowiedni system monitorowania. Odpowiedni, czyli taki, który umożliwi prowadzenie wszystkich wymienionych wyżej czynności, a bardzo często wyposażony również w dodatkowe funkcje, która można dostosować do specyfiki działalności prowadzonej w ramach danego przedsiębiorstwa. System monitorowania pojazdów pozwala przede wszystkim na śledzenie tras przejazdu – dostarcza informacji o aktualnym położeniu oraz przewidywanym czasie dotarcia do celu. Duża ilość danych historycznych gromadzonych przez system pozwala na efektywniejsze planowanie tras w przyszłości. Natomiast monitoring zużycia paliwa w połączeniu z analizą stylu jazdy kierowcy (i jego właściwą korektą) pozwala na oszczędności sięgające nawet 20% w perspektywie roku, co stanowi bardzo wymierną korzyść dla przedsiębiorstwa. Przekłada się to również na szeroko pojęte bezpieczeństwo – nadzorowanie właściwego użytkowania i stanu technicznego pojazdów, kontrolowanie stylu jazdy kierowców i ewentualne reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości w odpowiednim czasie. Ponadto nie do przecenienia jest możliwość gromadzenia bardzo wielu informacji i generowania na ich podstawie raportów oraz przeprowadzania różnego rodzaju analiz, które pozwalają na jeszcze skuteczniejsze i efektywniejsze zarządzanie flotą.

Monitorowanie pojazdów w firmie zyskuje na znaczeniu przede wszystkim ze względu na optymalizację kosztów floty. Nie należy przy tym zapominać o szeregu innych korzyści, które oferuje tego typu system. Umiejętne wykorzystanie wszelkich funkcji i dostosowanie systemu telematycznego do specyfiki działań przedsiębiorstwa w krótkim czasie przekłada się na podniesienie wydajności pracy i wymierne korzyści finansowe.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również