OC i NNW ubezpieczeniami także dla pasażera

​W kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych mówi się najczęściej o interesie kierowców: kierowcy - sprawcy wypadku i kierowcy - poszkodowanego w wypadku. Dużo rzadziej informuje się, że ubezpieczenia komunikacyjne chronią również pasażerów. Tymczasem także oni mogą ubiegać się o odszkodowanie, w dodatku nie z jednego tytułu.

Pasażer ma prawo do odszkodowania z ubezpieczenia OC kierowcy i z ubezpieczenia NNW, jeśli został takim objęty. Obie formy ochrony będą zapewniały mu rekompensatę, gdy w wyniku wypadku drogowego dozna on obrażeń. Warto wiedzieć, że w przypadku szkód osobowych, jakimi bez wątpienia jest uszkodzenie ciała, pasażerowi przysługuje odszkodowanie zarówno z tytułu OC, jak i z NNW.

Odszkodowanie z OC dla pasażera

Autorka artykułu dostępnego na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-pasazerow/ informuje, że odszkodowanie z ubezpieczenia OC przysługuje pasażerowi nie tylko w sytuacji, w której to kierowca innego pojazdu jest winny szkodzie, ale także wtedy, gdy za spowodowanie wypadku odpowiada kierowca, z którym podróżował poszkodowany pasażer. Co ciekawe, odszkodowanie będzie przysługiwało pasażerowi nawet wtedy, gdy podróżował z winnym wypadkowi członkiem swojej rodziny. Chociaż najczęściej ubezpieczyciele wyłączają odpowiedzialność w przypadku szkody spowodowanej przez bliską osobę poszkodowanego, to w tej sytuacji zasada ta nie jest stosowana.

Przykład: Pan Marek jest kierowcą Opla Corsy. Pewnego dnia podróżował samochodem z żoną, która jechała na miejscu pasażera. Niestety, kierowca nie zauważył, że pojazd jadący przed nim zaczął ostro hamować. Nie zdążył zareagować i z impetem uderzył w tył poprzedzającego go samochodu. Żona pana Marka w chwili zderzenia uderzyła mocno głową w boczną szybę. Mimo że kierowcę łączyły bliskie relację z poszkodowaną pasażerką, ta mogła ubiegać się o odszkodowania z OC swojego męża.

Jakie świadczenia są przyznawane poszkodowanym pasażerom w ramach ubezpieczenia OC?

  • Zadośćuczynienie za ból i cierpienie,
  • pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji,
  • odszkodowanie za uszkodzone i zniszczone przedmioty,
  • zwrot zarobku, który poszkodowany stracił, nie mogąc po wypadku wykonywać obowiązków służbowych,
  • renta.

Odszkodowanie z NNW pasażera

Chociaż ubezpieczeniem, które jest absolutnie obowiązkowe dla kierowców, jest tylko ubezpieczenie OC, to towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również kilka dobrowolnych polis dla właścicieli pojazdów. Jednym z nich jest ubezpieczenie NNW.

Polisę NNW komunikacyjne można zakupić zazwyczaj w dwóch wariantach: albo dla samego kierowcy, albo dla kierowcy i pasażerów. I nie jest tu potrzebne wskazywanie pasażerów, którzy mają zostać objęci ochroną, z imion i nazwisk. Tego wymaga jedynie PZU przy zakupie Auto NNW Max. Pozostali ubezpieczyciele obejmują ochroną każdego pasażera, który będzie jechał z ubezpieczonym kierowcą.

UWAGA! Odszkodowanie wypłacane jest tylko tylu osobom, dla ilu przeznaczony jest dany pojazd. Oznacza to, że jeśli w pojeździe może znajdować się 5 osób, a w chwili wypadku jechało nim 7 osób, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko 5 osobom.

Takie złożone NNW, czyli obejmujące ochroną zarówno kierowcę, jak i pasażerów, może oferować zupełnie inne sumy ubezpieczenia dla prowadzącego pojazd i dla osób podróżujących z nim. Kierowca jest objęty najczęściej ubezpieczeniem na wyższą sumę, np. 50 000 zł, natomiast suma ubezpieczenia pasażerów może wynosić 10 000 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i NNW?

Ceny pakietu zawierającego OC i NNW dla pasażerów pozwala wyliczyć na przykład porównywarka OC Mubi. Sprawdźmy zatem, ile wyniesie składka ubezpieczeniowa kierowcy wspomnianego już Opla Corsy z 2012 roku, którego właścicielem jest 40-letni pan Marek z Opola. Mężczyzna do tej pory nie spowodował żadnej szkody, a prawo jazdy ma od 20 lat i od początku wykupuje OC na siebie.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również