Podstawowe akcesoria off road, czyli co zabrać ze sobą w bezdroża

​Samochody terenowe dają przede wszystkim możliwość dotarcia w miejsca, które dla większości pojazdów mechanicznych wydają się nieosiągalne. Największą pasją dla miłośników motoryzacji, którzy posiadają samochody terenowe jest słynny off-road. Przebieg trasy ma za zadanie weryfikację umiejętności kierowcy i możliwości samochodu. Bagna, wydmy piaskowe, strome zbocza i skały… to wszystko wyłącznie zapowiedź tego, co czeka kierowców podczas takich wypraw. Jednak aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, samochód terenowy musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Skupmy się zatem na tym, co będzie potrzebne podczas wyprawy off road.

Profesjonalne akcesoria off-road

Jeżeli dotychczas samochód służył wyłącznie do jazdy po mieście, szanse na dojechanie do mety są znikome. Jednak wystarczy udać się do profesjonalnego sklepu motoryzacyjnego, dzięki czemu można dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Sklepy oferują w swoim asortymencie bogaty wybór różnorodnych dodatków, jednak istnieje pewien „podstawowy pakiet”, bez którego nie mamy co liczyć na pozytywne przejechanie trasy.

Opony terenowe

Odpowiednie opony w samochodzie to podstawa, nie tylko w przypadku pojazdów terenowych. Jednak w tym przypadku odgrywają szczególne znaczenie. Opony terenowe wysokiej jakości to odpowiednie zabezpieczenie, które ułatwi nam pokonanie nawet najbardziej wymagających odcinków na trasie. Taki komplet może kosztować nawet 1000 zł, jednak warto zainwestować raz i porządnie w profesjonalne opony. Pamiętajmy, że standardowe opony do samochodów nie sprostają przeszkodom czyhającym podczas off-roadu.

Wyciągarka samochodowa

Niekiedy umiejętności kierowcy nie wystarczą, aby w pełni ukończyć rajd. To żaden powód do wstydu, ponieważ nawet profesjonalnym miłośnikom jazdy po bezdrożach zdarza się wypadać z trasy. Czasami samochód może ugrząźć w błotnistym terenie i nawet najlepsze opony nie będą w stanie wyprowadzić go z powrotem na trasę. Wtedy, za wyciągnięcie pojazdu odpowiadają wyciągarki do samochodu.

Pomoc tego urządzenia jest nieoceniona, dlatego właśnie wyciągarka to jedno z najważniejszych akcesoriów jazdy off-road. Biorąc udział w profesjonalnej wyprawie w trudnym terenie musimy liczyć się z tym, że przynajmniej jeden samochód musi być wyposażony w wyciągarkę.

Warto zrobić rozeznanie na rynku, jaka wyciągarka samochodowa będzie najlepsza. Rynek oferuje przeróżne rodzaje pod względem działania (elektryczne, spalinowe, hydrauliczne, ręczne), jak również pod względem rodzaju liny (kinetyczna, syntetyczna, stalowa). Wybierzmy takie urządzenie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Na ten moment, najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród miłośników off-roadu są wyciągarki elektryczne z kinetyczną liną typu nylon-66.

Osłona silnika do samochodów terenowych

Prawidłowa praca silnika to absolutna podstawa w kwestii jazdy off-road. Silnik generuje moc, która jest niezbędna do pokonania rozmaitych przeszkód. W przypadku uszkodzenia silnika nie tylko jesteśmy zmuszeni zrezygnować z dalszej jazdy, ale także musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, na pokrycie kosztów naprawy. Warto wyposażyć pojazd w odpowiednią osłonę silnika. Najczęściej wykonywana jest z grubych blach stalowych lub aluminium.

Ochrona silnika to jednak nie jedyny sposób na ochronę pojazdu przed niebezpiecznymi warunkami, czyhającymi na miłośników napędu 4x4. Kierowcy mogą zakupić także większą powierzchnię osłony, która zabezpieczy praktycznie całe podwozie. Jednak będzie się to wiązało z większym wydatkiem.

Ubezpieczenie samochodu terenowego

Użytkowanie pojazdu terenowego wiąże się także z zakupem wszelkich polis ubezpieczeniowych. Ryzyko, którego podejmują się kierowcy off-road znacząco zwiększa koszt takiej polisy, jednak zabezpieczenie jest naprawdę przydatne. Radzimy więc na spokojnie przekalkulować ewentualne koszty napraw pojazdu, dzięki czemu podejmiemy właściwą decyzję odnośnie zakupu ubezpieczenia.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również