Przemysł motoryzacyjny - bez pneumatyki ani rusz!

Produkcja aut, części składowe, eksploatacja oraz konserwacja wiążą się z szerokim zastosowaniem trwałych i niezawodnych narzędzi, urządzeń oraz maszyn. Pneumatyka jest obecna na każdym etapie powstawania samochodów zwiększając także wygodę i bezpieczeństwo pracy.

Procesy produkcyjne wykorzystują wiele narzędzi napędzanych powietrzem. Z tego względu w każdym miejscu związanym z przemysłem samochodowym, od fabryk po zakłady wulkanizacyjne i serwisy, można spotkać zainstalowany układ pneumatyczny.

Wśród urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem można wyróżnić napędy pneumatyczne. Poruszają się ruchem prostoliniowym z względnie wysokimi prędkościami, a dzięki prostej budowie rzadko doświadczają awarii. Urządzenia te używa się przy obracaniu, przesuwaniu, dociskaniu i podobnych nieskomplikowanych czynnościach.

Jednym z zastosowań pneumatyki w przemyśle auto-moto są prace wulkanizacyjne oraz przy ogumieniu. Do zadań montażowych lub demontażowych wykorzystuje się klucze pneumatyczne o zwiększonym momencie obrotowym takie jak klucze udarowe, impulsowe, kątowe, zapadkowe lub z otwartą głowicą. Każde z wymienionych narzędzi zapewnia ergonomiczną pracę przy jednoczesnej niezawodności i niskich kosztach. Eksploatacja pojazdów wiąże się z utrzymywaniem w dobrej kondycji. Warsztaty samochodowe wyposażone są w urządzenia smarujące i dozujące olej. Tawotnice, smarownice oraz pompy odpowiadają za rozprowadzanie oleju lub smaru pod ciśnieniem na różne odległości. 

Naprawa silnika często wiąże się z pracą w zamkniętym pomieszczeniu w otoczeniu niebezpiecznych dla zdrowia spalin. Niekiedy zwykła wentylacja nie wystarcza, aby odprowadzić wydzielające się gazy. W takim przypadku pomocne jest zastosowanie specjalnych węży odciągowych, które usuwają zanieczyszczenia wprost z miejsca, w którym są wytwarzane. Węże ssawne są bardzo elastyczne, co umożliwia dostosowywanie ich do danego miejsca aplikacji. Aby zabezpieczyć węże ssawne przed uszkodzeniami mechanicznymi używa się mechanizmów balansowych bądź bębnowych, które zwijają lub służą do podwieszania przewodów.

Dzięki zastosowaniu natryskowych pistoletów lakierniczych kładziony na samochód lakier jest identyczny na całej powierzchni, nie występują różnice w jakości ani w grubości warstw co odbija się na uzyskiwanym kolorze. Do wykończenia karoserii oraz końcowej obróbki wykorzystuje się specjalne szlifierko polerki pneumatyczne o wysokiej prędkości obrotowej i niskim poziomie hałasu. 

Pneumatyka widoczna jest też w samej konstrukcji samochodu. W klapach i bagażnikach stosuje się sprężyny gazowe. Możliwe jest ich dostosowanie pod względem średnicy, siły nabicia i zakresu temperatury pracy. Samochodowy siłownik gazowy można zamontować w każdej pozycji w zależności od rodzaju wykorzystania, np. w przypadku potrzeby tłumienia, tłoczysko musi być skierowane w dół. Sprężyny gazowe montowane są także w luksusowych pojazdach do otwierania i zamykania drzwi lub w foodtrackach jako części pomagające przy unoszeniu klap osłonowych. 

Pneumatyka jest obecna w przemyśle motoryzacyjnym na każdym poziomie pracy z autem. Stanowi ona wygodne oraz względnie tanie rozwiązanie dla zakładów branżowych jednocześnie zapewniając wysoką jakość wykonywanych elementów i prac. Więcej informacji o pneumatyce znajdziesz na www.pneumat.com.pl , gdzie oprócz dużej dawki wiedzy, istnieje możliwość zakupów online m.in. wspomnianych tutaj rozwiązań.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również