Przyczepność opon na mokrej nawierzchni

Jesień to trudny okres dla kierowców, a wszystko to przez zmienną pogodę, która może diametralnie zmienić się nawet kilka razy w ciągu jednego tylko dnia. Bardzo często mamy więc do czynienia ze śliską morką nawierzchnią, która dodatkowo może być pokryta liśćmi. Te niesprzyjające warunki są bardzo dużym wyzwaniem dla opon samochodowych. Jakie więc ogumienie najlepiej sprawdzi się w tych właśnie warunkach? Odpowiedź jest jedna i niezwykle prosta: muszą być to opony w dobrym stanie!

Z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, przyczepność letnich opon na mokrych drogach jest kwestią niezwykle istotną. Warto więc na samym początku zwrócić uwagę na wskaźnik opisujący osiągi danej opony pod kątem hamowania na mokrych nawierzchniach. Klasa A jest więc najbardziej wydajna, natomiast klasa F – najmniej.

Krótsza droga hamowania i lepsze trzymanie się drogi

Opony z bardzo dobrą przyczepnością na śliskiej oraz mokrej nawierzchni cechują się znacznie krótszą drogą hamowania, lepszym trzymaniem się drogi oraz o wiele stabilniejszą kierowalnością. Wszystkie te cechy mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo na drodze, dlatego też nie powinny być one bagatelizowane. Od właściwych opon może więc zależeć nie tylko zdrowie, ale i życie osoby kierującej pojazd, jak również innych uczestników ruchu drogowego.

Zwróć uwagę na klasę opon, cenę i wyniki testów 

Jakie więc opony stosować w przypadku mokrej nawierzchni, która jest zmorą szczególnie podczas jesieni? Istotna jest klasa opon, ich cena oraz wyniki testów. Jednak bez wątpienia kwestią najistotniejszą jest głębokość bieżnika, która ma bezpośredni wpływ na przyczepność opon na mokrej jezdni. Warto więc wiedzieć, że im bardziej jest on zużyty, tym osiągi ogumienia będą gorsze. W praktyce oznacza to, że jesienią należy jeździć wykorzystując do tego opony, których bieżnik jest nie mniejszy niż 4 mm (niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami opon letnich, całorocznych, czy też zimowych).

Niezależnie od ceny, jaką przyszło nam za nie zapłacić, opona ze zużytym bieżnikiem będzie miała bardzo słabe osiągi. Kwestia ta ma bezpośrednie przełożenie zarówno na komfort prowadzenia pojazdu, jak również bezpieczeństwo na drodze, dlatego też nie powinna być ona bagatelizowana. Szukasz nowych opon do swojego samochodu? Zajrzyj do sklepu z oponami i wybierz idealny dla siebie model, który zapewni Ci bezpieczną jazdę  okresie jesiennym. 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również