Tanie OC w 2018 roku

W styczniu 2018 roku średnie ceny OC dla niektórych kierowców obniżyły się nawet o kilka procent. Czy taka tendencja utrzyma się w kolejnych miesiącach? Kto w bieżącym roku kupi najtańszą polisę? Zapytaliśmy o to specjalistów internetowej porównywarki Ubezpieczamy Auto.

Przed 2016 r., czyli przed dynamicznymi podwyżkami cen OC, zakup polisy nawet za 200 złotych nie był czymś wyjątkowym. Dziś, średni koszt ubezpieczenia pojazdu wynosi 736 złotych*. Wprawdzie na rynku OC obserwujemy tendencję spadkową, ale trudno mówić, aby oznaczała ona zapowiedź kolejnej wojny cenowej.

Nowy rok, nowe ceny OC. Dla kogo najtańsze?

Oczywiście dla bezszkodowych i doświadczonych kierowców. Ta reguła obowiązywała również w dobie rekordowych wzrostów cen OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają do tzw. najmniej szkodowych grup, osoby w średnim wieku, ustatkowane i posiadające małoletnie dzieci.

Potwierdza to analiza cen OC porównywarki Ubezpieczamy Auto*:

  • W styczniu 2018 roku średnie ceny OC dla osób posiadających maksymalne zniżki (60% lub więcej) wynoszą 645 złotych i są tańsze o 14% od średniej w kraju;
  • Podobne oferty OC otrzymują kierowcy w wieku 40 plus. Średni koszt ubezpieczenia OC ich pojazdów to 640 złotych, czyli 15% mniej niż średnia krajowa;
  • Posiadanie przynajmniej dwójki dzieci obniża koszt polisy OC (w porównaniu do średniej w kraju) o 11% (662 zł).

Ubezpieczyciele mniej surowi dla młodych kierowców!

Małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz wysoki wskaźnik liczby wypadków sprawia, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki w przypadku ubezpieczenia młodych kierowców. Oliwy do ognia dolewa także brak lub mała wartość wypracowanych przez nich zniżek w OC.

Do tej pory dynamika podwyżek dla najmłodszej grupy wiekowej była bardzo wysoka. Nowy rok zaczął się jednak dla nich bardzo pomyślnie.

W porównaniu do grudnia 2017 r., ceny OC dla osób w wieku 18-25 lat obniżyły się o 3,7% (z 2022 zł w grudniu 2017 r. do 1949 zł w styczniu 2018 r.). Jest to najwyższy spadek cen, w porównaniu do pozostałych grup wiekowych:

  • kierowcy 26-40 lat: - 2,2% (z 751 zł w grudniu do 735 zł w styczniu)
  • kierowcy powyżej 40 lat: - 1,4% (z 649 zł do 640 zł).

Niestety, młodzi kierowcy nadal otrzymują najdroższe na rynku oferty OC. Średnie ceny OC w styczniu br. dla najmłodszej grupy wiekowej są trzykrotnie wyższe od cen OC dla kierowców, którzy ukończyli 40 rok życia.

W tym miejscu należy przypomnieć, że na rynku OC są firmy ubezpieczeniowe, które wybrały młode osoby jako swoją grupę docelową (np. You Can Drive). Dlatego warto porównać ceny (z ubezpieczamy-auto.pl porównasz atrakcyjne ubezpieczenia auta) i poszukać najbardziej przychylnego towarzystwa.

W którym mieście kupisz najtańsze OC w 2018 roku?

Z wszystkich miast wojewódzkich, Rzeszów nadal króluje w rankingu najtańszych cen OC. W przeciwieństwie do pozostałych stolic, średni koszt ubezpieczenia nie przekracza tutaj 700 złotych (679 zł). Na początku br. nie odnotowano również zmian, co do najdroższego miasta w OC. Nadal jest nim Wrocław. Średnia składka OC dla mieszkańców tego miasta wynosi 1062 zł.

Dla większości stolic województw odnotowano* spadek cen, w porównaniu do końca 2017 r. (grudnia). Wynosi on od 0,8% (Warszawa) do nawet 7,4% (Lublin). Co ciekawe, do nielicznych miast w których ceny OC nadal rosną, należy Rzeszów (pomimo najniższych średnich stawek). Podwyżki dla kierowców z tego miasta wynoszą 2,1%.

Co z cenami OC w 2018 roku?

Specjaliści kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Ubezpieczamy Auto są bardzo ostrożni w prognozach na 2018 rok. Ich zdaniem, zbyt wiele czynników może podburzyć obecną stabilizację, np.: wzrost ponoszonych kosztów odszkodowań, zmniejszenie rezerw finansowych towarzystw czy nawet zmiana bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kierowcom poszukującym najtańszej polisy doradzamy porównanie cen OC wielu towarzystw i ubezpieczenie w najtańszym z nich. Dzięki temu, w Waszym budżecie może zostać nawet kilkaset złotych. W przypadku młodych kierowców, oszczędności mogą sięgać nawet kilku tysięcy.

*mediana najtańszych cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Ubezpieczamy Auto w grudniu 2017 r. oraz styczniu 2018 r.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również