Ubezpieczenie samochodu a wyjazd za granicę

Przed wyjazdem samochodem za granicę należy upewnić się, że mamy zapewnioną ochronę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Oprócz tego warto zastanowić się nad wykupieniem polisy (AC), która chroni przed konsekwencjami uszkodzenia lub kradzieży auta. Dobrym pomyłem jest również polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, która jest typem ubezpieczenia osobowego.

Wyjazd samochodem za granicę jest sporym wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Dlatego też kilka tygodni przed wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny auta, zadbać o prawidłową ilość płynów eksploatacyjnych, a także wyposażyć się w apteczkę, komplet żarówek zapasowych i kamizelkę ochronną.

Ubezpieczenie OC a wyjazd do państw Unii Europejskiej

Polisa OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Zakres jej ochrony regulowany jest prawnie, dlatego też niezależnie od wyboru towarzystwa możemy liczyć na takie same warunki. Niemniej jednak ceny pomiędzy poszczególnymi firmami mogą się różnić nawet o kilkaset zł, dlatego też przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia OC. Taka polisa ubezpieczeniowa ochrania zarówno interes właściciela ubezpieczonego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Warto przy tym pamiętać, że polisa OC zakupiona u polskiego ubezpieczyciela obowiązuje wyłącznie na terenie państw Unii Europejskiej.

Ubezpieczenie samochodu a wyjazd do państw spoza Unii Europejskiej

W przypadku wyjazdu do niektórych państw spoza Unii Europejskiej, powinniśmy wyposażyć się w Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, który obowiązuje w takich państwach, jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja czy Ukraina. W przypadku, gdy udajemy się do państwa, w których dokument ten nie obowiązuje, powinniśmy wykupić ubezpieczenie graniczne, np. w chwili przekraczania granicy. Cena takiego ubezpieczenia w zależności od państwa waha się od 40 do 90 euro.

Przydatne ubezpieczenia komunikacyjne podczas wyjazdu za granicę

Na czas wyjazdu za granicę warto wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie assistance (AC) w wariancie rozszerzonym. Taka polisa samochodowa obejmuje najczęściej: pomoc drogową w państwach Europy, możliwość skorzystania z auta zastępczego, zapewnienie pomocy medycznej oraz transportu osoby poszkodowanej w wypadku drogowym do Polski. Oprócz tego warto zainteresować się również krótkoterminowym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów danego samochodu.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również