Charakterystyka i zastosowanie szalunków

Choć nie mówi się o nim zbyt często, to na budowie stanowi on jeden z podstawowych elementów. Szalunek, czyli inaczej deskowanie to forma, która pomaga w nadawaniu betonowych kształtów w trakcie prac nad jakąś konstrukcją. Można podzielić je na trzy główne rodzaje. Mamy szalunki do wykopów, szalunki do stropów czyli inaczej deskowania stropowe oraz szalunki ścienne. Pomagają one nie tylko w trakcie robót budowlanych, ale zapewniają pracownikom bezpieczeństwo, które na placu budowy jest niezwykle ważne.

Konstrukcja ta może być wykonana z wielu różnych materiałów. Najczęściej spotyka się szalunki drewniane, które pomagają w nadaniu określonego kształtu. Można do tego wykorzystać sklejkę, płyty z wiórów drewnianych lub metalu, w ostatnich latach popularność zyskały również formy stalowe i aluminiowe, które po jednym wykorzystaniu użyć można ponownie przy kolejnego budowie. Stosuje się je w trakcie stawiania budynków użyteczności publicznej, prywatnych czy domów mieszkalnych. Porządkują konstrukcję i sprawiają, że beton lub mieszanka żelbetonowa zyskuje dokładnie taki kształt, jaki chcieliśmy osiągnąć.

Deskowania podtrzymują konstrukcję zbrojenia, w trakcie zalewania betonem. Wykorzystywane są w murowaniu ścian wraz z zapewnieniem otworów na okna i drzwiowych, przy wylewaniu podłogi czy budowie stropu. Najczęściej stosowane są zbite deski, jednak ze względu na ich krótszą żywotność producenci zachęcają do korzystania z szalunków zbudowanych ze stali bądź sklejki wodoodpornej. Istotny staje się również fakt, że konstrukcje wykonane właśnie z tych materiałów są znacznie bardziej stabilne, przyczyniają się więc do ograniczenia wystąpienia wypadku na placu budowy.

Szalunki stropowe wykorzystywane są przy budowie domów i budowli piętrowych. Pozwalają na podtrzymanie konstrukcji dachu do momentu, aż zastygnie, niwelując do zera ryzyko zawalenia się czy zniszczenia. Dopiero po zastygnięciu betonu szalunki zostają ściągnięte. Dzięki ich zastosowaniu możemy uzyskać gładki oraz równy dach czy strop. Jak takie elementy są zbudowane? Przede wszystkim muszą posiadać podłogę,czyli wodoodporną płytę, na którą wylewany jest beton. Strop znajduje się wtedy na prawidłowej wysokości. Potrzebne są jednak dodatkowe elementy pomagające utrzymać tą podłogę w powietrzu. Są to tzw. dźwigary ze stalowymi podporami i trójnogami. Stabilizują one całą konstrukcję i sprawiają, że jest ona mocniejsza. Same dźwigary wykonane mogą być z drewna albo z metalu. Te drugie poleca się do użytku przy skomplikowanych konstrukcjach, ponadto liczyć się należy z ich wyższą ceną. Jednak w przypadku prac budowlanych nie powinno się oszczędzać. W końcu chcemy bezpiecznie przeprowadzić roboty i oddać budynek do bezpiecznego użytkowania.

Szalunki możemy zakupić na własność albo skorzystać z oferty firm, które zajmują się ich wynajmem. Dzięki temu zapłacimy mniej i nie będziemy mieć problemu z późniejszą sprzedażą deskowania, jeśli przestanie nam być już potrzebne. Ogólnie szalunki charakteryzują się jednolitą konstrukcją i są uniwersalne, długość dźwigarów można bowiem swobodnie regulować i dopasowywać ją do wymiaru i wysokości stropu. Należy jednak przed wynajmem dokładnie zapoznać się z cechami szczególnymi poszczególnych elementów, bądź poprosić o pomoc eksperta w doborze materiału, z którego powinny być wykonane. Wymiary również mogą się różnić. Niektóre deskowania zależą od ciężaru konstrukcji oraz dodatkowych, wystających elementów czy stropów z uskokami. Pamiętajmy, że przy wyborze tego produktu powinniśmy się w głównej mierze kierować bezpieczeństwem pracowników.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również