Co lepsze do gier – konsola czy komputer stacjonarny?

Od wielu lat między fanami konsol a posiadaczami blaszaków trwa spór o to, która platforma lepiej nadaje się do gier i która z nich gwarantuje lepsze doznania zarówno graficzne, jak i te związane z czystym gameplayem. Każda strona ma swoje argumenty, które warto przeanalizować.

Po pierwsze: pieniądze

Na początek powinniśmy zastanowić się nad kwestiami finansowymi. Co okaże się tańsze – komputer stacjonarny do gier czy może nowa konsola? Odpowiedź jest prosta, oczywiście, że konsola. W przypadku zakupu najmocniejszej wersji PlayStation 4 Pro (dysk 1 TB), należy przygotować się na wydatek rzędu 1600 – 1800 złotych. W podobnej cenie dostępna jest konsola Xbox One S. Oczywiście zapłacić możemy jeszcze mniej, wystarczy zdecydować się na model z mniejszym dyskiem lub trochę gorszymi parametrami.

Za takie pieniądze nie zakupimy porządnego blaszaka, który będzie w stanie obsłużyć wszystkie najnowsze produkcje. Jeżeli chcemy cieszyć się komfortową rozgrywkę i nie martwić się rosnącymi wymaganiami sprzętowymi gier, musimy poświęcić co najmniej 3 tysiące złotych, i to za sam komputer. Zakupić należy również monitor i wszystkie urządzenia peryferyjne.

Pod tym względem konsole wysuwają się na czele. Należy jednak potwierdzić, że początkowe oszczędności zostaną nieco wyrównane za sprawą większych cen, które trzeba zapłacić za gry. Produkcje na PC-ty są po prostu tańsze, choć różnica w ostatnich latach staje się coraz mniejsza. Jeszcze kilka lat nie do pomyślenia było to, że za grę na komputery osobiste można zapłacić 200 złotych. Teraz powoli staje się to normą.

Po drugie: wygoda

Posiadacze konsol bardzo często podnoszą argument, że ich urządzenia gwarantują natychmiastową rozgrywkę. Nie trzeba przedzierać się przez kolejne okna instalatora i czekać na to, by gra stała się gotowa do uruchomienia. W przypadku konsoli wystarczy włożyć płytę i grać.

Wszystko to było prawdą w starszych generacjach urządzeń. Obecnie czas potrzebny do uruchomienia danej gry na konsoli znacznie się wydłużył. Związane jest to z działaniami samych producentów. Gry stają się coraz większe, dlatego gdy kupujemy ich wersje cyfrowe, musimy zaczekać, aż zostaną one pobrane. Pod tym względem konsole spisują się znacznie gorzej od komputerów. Pobieranie trwa po prostu dłużej, dlatego nierzadko konieczne jest zostawienie włączonego urządzenia na całą noc, by następnego dnia w końcu móc zasiąść do gry.

Nieco ułatwione zadanie mają ci, którzy kupują gry w pudełkach. Nie oznacza to jednak, że nie musza oni czekać. Bardzo często już w dniu premiery konieczne jest pobranie różnego rodzaju łatek naprawiających grę lub innych plików, które również swoje ważą.

Po trzecie: możliwości

Dla wielu miłośników elektronicznej rozgrywki najważniejszą kwestią jest to, jak gry mogą wyglądać. Należy uczciwie przyznać, że pod względem możliwości technologicznych i czystych parametrów technicznych, dobrej jakości komputery gamingowe przeważają, choć różnica jakości nie jest już tak wyraźna, jak jeszcze kilka lat temu.

Konsole nowej generacji dysponują naprawdę solidnymi podzespołami, które pozwalają na wygenerowanie zapierającej dech w piersiach grafiki. Wciąż jednak jest ona ładniejsza w przypadku obsługi komputerów.

Oczywiście wszystko to stanie się możliwe, jeżeli dysponujemy komputerem spełniającym wymagania sprzętowe. Te, jak wiadomo, z roku na rok stają się coraz wyższe, dlatego posiadacze blaszaków co jakiś czas muszą decydować się na upgrade sprzętu polegający na wymianie karty graficzne, procesora lub pamięci RAM. Kosnolowcy takie problemu nie mają – mogą mieć pewność, że każda gra zostanie uruchomiona, czasem problemem są spadki liczby klatek na sekundę (związane są one z płynnością gry), jednak nie zdarzają się tak często, jak w przypadku zbyt słabego PC-ta.

Ma to również wpływ na nasze finanse. Cykl życia generacji konsol trwa obecnie 6-7 lat, podzespoły komputerowe starzeją się znacznie szybciej.

Po czwarte: gry

Jak wiadomo, na rynku dostępne są gry na wszystkie platformy, ale również tak zwane exclusive’y, czyli produkcje dedykowane konkretnej konsoli lub komputerom osobistym.

Jeżeli chodzi o blaszaki, mowa tu przede wszystkim o tytułach strategicznych, a także niektórych RPG-ach. Ekskluzywnych gier na konsole jest znacznie więcej, należą one również do niemal wszystkich gatunków, dlatego gracze naprawdę mają w czym wybierać.

Oczywiście często bywa tak, że exclusive po pewnym czasie zostaje przeniesiony również na inne platformy (dobrym na to przykładem jest chociażby gra Pillars of Eternity, która pierwotnie pojawiła się wyłącznie na komputerach, natomiast obecnie cieszyć się nią mogą również posiadacze konsol). Najważniejsze jest to, aby przebiegło to w sposób sprawny i bez często pojawiających się błędy i niedoskonałości.

Kiedy komputer stacjonarny?

Biorąc pod uwagę wszystkie przeanalizowane wyżej kwestie, blaszak okaże się dobrym wyborem przede wszystkim dla osób stawiających na maksymalizację doznań graficznych, a także tych, którzy są miłośnikami gier strategicznych oraz strzelanek. Właśnie te produkcje gwarantują najlepsze doznania na komputerach.

Kiedy konsola?

Zakup konsoli polecamy natomiast osobom posiadającym dobrej jakości telewizory, a także chcącym grać we wszystkie tytuły, bez oglądania się na wymagania sprzętowe. Konsola okaże się również bardzo dobrym wyborem w przypadku gier sportowych, bijatyk oraz wszelkiego rodzaju tytułów dla wielu graczy (idealne na imprezy).

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również