Fotoobraz - obraz na płótnie

Jeśli chcesz zrobić komuś prezent lub mieć swoje najlepsze wspomnienie na widoku, powinieneś wydrukować zdjęcie na płótnie i powiesić je na ścianie.

Nie jest to zbyt skomplikowane - zakłady drukarskie zajmują się wszystkim - od przetwarzania obrazu i skanowania (jeśli nie jest on w formacie cyfrowym) aż do umieszczenia go w ramie. W ten sposób będziemy mieli namacalne wspomnienie w jak najkrótszym czasie.

Nie tak dawno w Polsce pojawił się nowy rodzaj usług - grafika na płótnie, giclée (w języku francuskim, gicleur oznacza "rozpylacz, zraszacz"). Dzięki niemu można uzyskać obraz w wysokiej jakości na płótnie, używając zdjęcia lub kilku (jeśli chcielibyśmy stworzyć kolaż) lub powielić dzieła słynnych malarzy (reprodukcje). Właśnie dlatego giclée jest bardzo popularną techniką na świecie.

Chcesz zamówić obraz na płótnie? Znajdź w swojej okolicy drukarnię, która oferuje:

- szeroki wachlarz grafik, gdzie możesz wybierać motywy spośród interesującej Cię tematyki (kwiaty, krajobrazy, motoryzacja, muzyczne, filmowe, malarstwo i inne) lub wysłać własne zdjęcie;

- możliwość wyboru rozmiaru obrazu, od najmniejszej 15x15cm do 150x150cm lub więcej;

- możliwość stworzenia więcej niż jednego obrazu z jednej grafiki (np. tryptyk);

- wysokiej jakości materiały (elegancka ramka z dobrego drewna, naturalne płótno, trwały i mocny tusz);

- rozsądną cenę – jednak pamiętajmy im wyższa cena za usługę, tym prawdopodobnie lepsza jakość używanych surowców.

fotoobraz tryptyk

Taki fotoobraz wydrukujesz np. w https://lobos.promo/produkty/pokaz/foto_obraz_30cmx70cm

Jak będzie wyglądał fotoobraz?

Obraz jest drukowany na płótnie, pokryty lakierem i naciągnięty na ramie. Często nie wymaga on dekoracyjnych ram, bo dobrze prezentuje się sam, ale możemy go dodatkowo ozdobić wedle własnych upodobań. Wtedy dzieło jest już w pełni przygotowane do zawieszenia na ścianie.

Rozdzielczość zdjęcia

Każde cyfrowe zdjęcie w formacie JPG wykonane aparatem fotograficznym, telefonem lub pobrane z darmowych czy też płatnych stron z Internetu o rozmiarze większym niż 4000x3000 pikseli pozwoli nam wydrukować obraz średniej wielkości. Jednak każdą grafikę należy rozpatrywać osobno. Gdy wyślesz zdjęcie do druku, możesz zapytać obsługę czy jest ono w odpowiedniej wielkości. Pracownicy drukarni na pewno odpowiedzą Ci na wszelkie pytania związane z jakością Twojego obrazu.

Jak będzie wyglądała krawędź fotoobrazu?

Zanim wydrukujesz obraz, musisz zdecydować, jak będzie wyglądać jego krawędź. Zazwyczaj wybiera się przeciągnięcie obrazu do krawędzi lub obramowanie w kolorze białym, czarnym lub innym.

Pamiętajmy, że kolory na płótnie mogą odbiegać od kolorystyki na monitorze. Każdy monitor jest skalibrowany inaczej. Na ekranie komputera widzimy kolory w RGB, a drukarka drukuje w CMYK, co może nieznacznie wpłynąć na odcienie na płótnie.

Jak dbać o fotoobraz?

Płótno należy umieścić w miejscu wolnym od wilgoci, chronić je od nadmiernego ciepła czy zimna i nie wystawiać na bezpośredni wpływ światła słonecznego. Bez problemu można z niego zetrzeć kurz suchą ściereczką, ale nie powinno się używać przy tym środków chemicznych, które mogą naruszać strukturę fotoobrazu.

Redakcja

structum.com.pl

Zobacz również