Irytujące drony

Obecnie coraz większa ilość firm zamierza wykorzystywać dony do transportowania towaru. Na razie prowadzone są test oraz próby prawnego uregulowania tej kwestii. Tymczasem pojawiła się nowa przeszkoda, która może mieć w tym przypadku całkiem duże znaczenie, zwłaszcza w rejonach gęsto zaludnionych. NASA przeprowadziła wstępne badania, które wskazują, że dla ludzi dźwięk lecącego drona jest bardzo męczący.

Co ciekawe, eksperci z NASA wcale nie chcieli badać dronów. Celem ich działań było natomiast sprawdzenie czy czy zlokalizowane w Langley urządzenia mogą być częścią szerszych badań nad dronami. Po rozpoczęciu testów nie spodziewali się, że okaże się, że różnica między dronami i innymi pojazdami będzie tak znacząca. Niemal40 osób po badaniu stwi4erdziło, że dźwięk drona jest znacznie mniej przyjemny niż ten wydawany przez samochodów. Różnica była ogromna.

Eksperci nie wiedzą jednak, że powoduje, że odgłos wydawany przez drona jest dla ludzi tak nieprzyjemny. Uczestnicy badania nie wiedzieli, że mają do czynienia z dronami i po co wykonywane jest badanie. Wiedzieli tylko, że celem jest zbadanie zjawisk związanych z transportem i jego przyszłością.

Drony transportowe

Być może irytujący dźwięk drona związany jest z faktem, że pojazdy te poruszają się o wiele wolniej niż klasyczne samochody. Kiedy więc przelatują nad ulicą czy budynkiem, dźwięk przez nie wydawany jest słyszany dwa razy dłużej. Jeśli wniosek ten potwierdzi się, to firmy takie jak Amazon nie mają się czego obawiać. Amazon chce bowiem, aby ich drony latały szybko z prędkością nawet 95 km/h i wznosiły się na znaczne wysokości.

Z drugiej strony eksperci z NASA uważają, że nawet jeśli głośność drona jest taka sama jak głośność samochodu to i tak ludzie odbierają jego dźwięk jako bardziej denerwujący. Prawdopodobnie więc producenci dronów musieliby je wyciszyć. Producenci liczą na to, że badania prowadzone przez NASA pomogą im rozwiązać ten problem. Być może uda się w końcu zbudować system, w którym dron będzie sam stwierdzał na ile jest głośny i jak bardzo jego dźwięk przeszkadza ludziom. W razie potrzeby mógłby wówczas modyfikować swoją trasę. W przeciwnym wypadku kwestia transportowania dronami stoi pod dużym znakiem zapytania.

 

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również