Jak wybrać dobre płytki do łazienki?

Płytki łazienkowe są zakupem raz na wiele lat. Trzeba włożyć wiele wysiłku i pieniędzy, by je wymienić, dlatego to takie ważne, by zastanowić się nad tym, jakie konkretnie kafelki wybrać.

Przy wyborze płytek łazienkowych zwróć uwagę na parametry! 

Niedobrze jest kierować się głównie ceną i wyglądem płytek do łazienki, a wiele osób właśnie tak podchodzi do tego tematu. W wypadku łazienki szczególnie ważne jest to, by wybierać materiały o konkretnych cechach. 

To istotne, aby kafelki w łazience, a szczególnie te podłogowe, charakteryzowały się jak największą odpornością na wilgoć. Stopień nasiąkliwości płytek określa się w procentach i w wypadku płytek naściennych nie powinien być wyższy od 10%, a w przypadku płytek podłogowych od 6%.

Remontując łazienkę warto także zaopatrzyć się w antypoślizgowe płytki podłogowe. Można w ten sposób zapobiec nieszczęściu. Wytwórcy stosują w stosunku do tej cechy oznaczenia od "R9" do "R13". Im wyższy numer, tym lepsza przyczepność. Podłoga w łazience powinna zostać wyłożona kafelkami o symbolu "R9". Mogą być do tego celu także użyte płytki antypoślizgowe "R10". 

Kolejną ważną cechą płytek podłogowych jest klasa ścieralności. Dzięki niej płytki są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia, rysy i ślady starcia. W łazience wystarczy wybranie klasy II. 

Podłoga w łazience - co trzeba wiedzieć? 

Nie należy zapominać o tym, żeby kłaść na podłodze tylko te kafelki, które są do tego przeznaczone - płytki uniwersalne lub podłogowe. Kafelki naścienne są za cienkie i delikatne, by znieść duży ciężar. Zwróćmy uwagę na dwa najpopularniejsze materiały do wykończenia podłogi w łazience.

  • Gres

Najlepszym materiałem na podłogę w łazience jest gres. Te płytki ceramiczne cechują się nadzwyczajną twardością. Dzięki swojej spójnej budowie, która nie wciąga wody, mają niski stopień nasiąkliwości. Warto pamiętać, żeby przypadkiem nie wybrać gresu polerowanego, ponieważ nie jest podatny na uszkodzenia, rysy i starcia, a w chwili zalania wodą, staje się niezwykle śliski. Ten materiał stanowczo nie jest odpowiedni do wykończenia łazienki. Najłatwiej zachować czystość w łazience, gdy wyłoży się podłogę gresem szkliwionym. Powłoka ze szkliwa sprawia, że sprzątanie jest o wiele łatwiejsze, a także przedłuża żywotność płytek. Istnieje tylko jedna wada takiego rozwiązania. Gdy coś cięższego zostanie upuszczone na płytki z gresu szkliwionego, te mogą ukruszyć się i odkryć niższą warstwę płytki, która jest innego koloru.

  • Terakota

Chociaż terakota i gres są do siebie zbliżone wyglądem (występują w wersji szkliwionej, polerowanej, błyszczącej i matowej), a także wyróżniają się podobnymi parametrami - gres i tak zwycięża nad terakotą. Dlaczego? Cechuje się większą twardością i mniejszą nasiąkliwością, dzięki czemu o wiele trudniej go uszkodzić.

Płytki łazienkowe - ciemniejsze czy jaśniejsze?

Jeśli nie znajdujesz za dużo czasu na regularne sprzątanie lub po prostu nie lubisz tego zajęcia - nie powinieneś wybierać bardzo ciemnych albo bardzo jasnych kafelków, szczególnie tych gładkich i bez żadnego wzoru. Na płytkach ze wzorem np. drewna albo marmuru, kurz jest trochę mniej widoczny.

https://modnalazienka.pl/category/plytki-60?manufacturer=11&collection=1139

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również