Jaki obiektyw fotograficzny powinienem wybrać?

Wybór obiektywu do aparatu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, jeśli jesteśmy na początku naszej fotograficznej drogi i nie wiemy, z czym to się je. Wszystko zależy głównie od tego, jaki rodzaj zdjęć będziemy robić – portretowe, krajobrazowe, a może makro? Jeśli nie wiesz, jaki obiektyw dobrać do swojej lustrzanki, przeczytaj nasz poradnik!

Nie oszukujmy się, nie ma obiektywu, który nadawałby się do różnych zastosowań. Jeśli chcesz robić zdjęcia krajobrazów, ludzi, owadów czy zwierząt w oddali, musisz zainwestować w kilka obiektywów. Lustrzanka to nie kompakt. No dobrze, ale jakie obiektywy nadają się do konkretnych ujęć?

Obiektyw a typ fotografii

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych obiektywów, musisz dowiedzieć się, czym jest ogniskowa. Zapewne zauważyłeś tajemnicze liczby na obiektywach, takie jak np. 70-300 mm. To właśnie zakres ogniskowej. Ogniskowa jest odległością pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym tego układu. Jeśli nic z tego nie rozumiesz, nic nie szkodzi. Wystarczy wiedzieć, że im dłuższa ogniskowa, tym obiektyw ma lepsze właściwości powiększające. Jednocześnie też kąt widzenia obiektywu z taką ogniskową jest mniejszy. No dobrze, przejdźmy więc do rzeczy. Jakie obiektywy nadają się do konkretnych typów zdjęć?

  • Obiektywy szerokokątne – zwykle do 18-20 mm, nadają się do robienia zdjęć krajobrazowych oraz wnętrz, rzadko jednak są wykorzystywane, ze względu na wysoką cenę.
  • Obiektywy standardowe, zwane też kitowymi - ich ogniskowa to zwykle 18-55 mm czy też 35-80 mm. Obiektywy te są już zwykle dodawane do zestawu z aparatem. Nadają się do fotografii krajobrazowej, wnętrz czy architektury. Bardzo często używane w praktyce. 
  • Teleobiektywy. Tutaj ogniskowa może być różna: 50-250 mm, 70-200 mm, 70-300 mm. Są to obiektywy polecane do zdjęć robionych z dużej odległości np. ptaków na drzewie. Sprawdzają się na imprezach sportowych, zdjęć przyrodniczych, ale też do sesji portretowych.
  • Superteleobiektywy – ogniskowa od 300 do 1200 mm. Stosowane przez zawodowców do zdjęć przyrodniczych czy sportowych. 

Powyższe obiektywy są zmiennoogniskowe, czyli mają opcję przybliżania i oddalania. Warto wspomnieć, że na rynku są także szkła o stałej ogniskowej. Wśród nich popularne są pięćdziesiątki, czyli obiektywy o ogniskowej 50 mm, które są wykorzystywane najczęściej do zdjęć portretowych. Do fotografii makro, czyli np. zbliżenia owadów, bardzo często polecane są stałki o ogniskowej 90, 100 lub 105 mm. 

Kupując obiektyw, zwróćmy też uwagę na jego jasność, czyli wartość przysłony. Im mniejsza liczba jej wartości np. F4, f/4, tym większy jest jej otwór, a więc więcej światła wpada. Przy mniejszych wartościach przysłony możemy uzyskać efekt rozmazanego tła. 

Typ mocowania

Ważną kwestią jest również typ mocowania obiektywu. Wiadomo, że w zależności od marki lustrzanki, mocowania będą się od siebie różniły. I tak np. Canon korzysta z mocowania EF, Nikon F, a Sony A i E. Zanim więc kupisz obiektyw, sprawdź w specyfikacjach lustrzanki, jaki typ mocowania posiada. Musisz pamiętać też, że oznaczenia mocowań mogą również informować np. o mechanizmie ustawiania ostrości. A gdzie najlepiej szukać obiektywów? Warto wybierać sprawdzone sklepy, jak np. e-oko.pl. Znajdziesz tam nie tylko obiektywy od topowych producentów lustrzanek, ale także tańsze produkty od Sigmy czy Tamrona.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również