Komora szokowa – na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

​Testy środowiskowe to świetny sposób, by sprawdzić wytrzymałość różnych substancji. Do ich wykonywania służą specjalistyczne urządzenia, m.in. komora klimatyczna i komora szokowa. Na co zwrócić uwagę, wybierając komorę szokową do testów? Podpowiadamy!

Jak powinna być zbudowana komora szokowa?

Jak sugeruje już sama nazwa, w komorze szokowej chcemy wywołać efekt szoku termicznego. Dlatego też absolutną podstawą jest obecność dwóch osobnych komór wewnętrznych oraz kosza. Konieczna są także zarówno grzałka, jak i układ chłodzenia. Ten drugi może wykorzystywać do pracy wodę lub powietrze. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wymiary całego urządzenia, a także na wielkość, pojemność i dopuszczalne maksymalne obciążenie kosza. Będzie to determinowało wielkość badanej próbki.

Komory klimatyczne i szokowe służą bowiem nie tylko do badania małych przedmiotów, ale też np. całych części maszyn. Ważny jest też czas transferu kosza, im krótszy, tym sprawniej będą szły testy. W komorach pożądany jest również szeroki zakres temperatur oraz krótki czas nagrzewania i schładzania komór, a także niski poziom hałasu pracującego urządzenia.

W jakie przydatne udogodnienia może być wyposażona komora?

Omówiliśmy już, jakim podstawowym parametrom należy się przyjrzeć. Komory klimatyczne i szokowe mogą być też wyposażone w szereg udogodnień, które nie są obowiązkowe, ale za to ułatwiają pracę osobom obsługującym urządzenia. Jest to na przykład ekran dotykowy LCD, za pomocą którego bardzo łatwo steruje się funkcjami maszyny. Komora szokowa powinna też być w jakiś sposób skomunikowana z komputerem.

Pozwoli to na odczyt danych, a także na ich dokładne opracowanie. Należy dowiedzieć się, czy komora łączy się z innymi urządzeniami przewodowo, czy bezprzewodowo, a także czy kabel zostanie dołączony do zestawu. Bardzo przydatne jest okno wizyjne. Przez nie można podglądać, jak próbka zachowuje się w trakcie testów.

Gdzie kupić komorę szokową?

Komora szokowa bywa czasem mylona z innym sprzętem laboratoryjnym, jakim jest komora klimatyczna. Warto jednak pamiętać, że komora klimatyczna służy do symulacji warunków klimatycznych i nie zapewnia szybkich zmian temperatur. Jedne i drugie urządzenie można jednak nabyć w sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętu laboratoryjnego do testów.

Ważne, aby był to renomowany doświadczony sprzedawca, który zagwarantuje oryginalność wszystkich podzespołów oraz wyjaśni wszelkie wątpliwości związane ze specyfikacją techniczną. W takim miejscu można też zwykle liczyć na doradztwo w sprawie modelu, co jeszcze bardziej ułatwia proces zakupowy.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również