Moduł LED Samsung

Dioda elektroluminescencyjna jest to półprzewodnikowe źródło światła, które emituje światło, gdy przepływa przez nie prąd. Kolor światła jest determinowany energią, która jest wymagana do przekroczenia pasma elektronowego półprzewodnika przez elektrony. Białe światło uzyskuje się za pomocą wielu półprzewodników lub warstwy luminoforu, które emituje światło na urządzeniu półprzewodnikowym. Tego typu diody pojawiły się w 1962 roku.

Diody LED na podczerwień są stosowane w obwodach zdalnego sterowania, takich jak te stosowane w szerokiej gamie elektroniki użytkowej. Pierwsze diody LED światła widzialnego nie były zbyt intensywne i były ograniczone do czerwieni. Nowoczesne diody LED są dostępne w wielu wersjach - co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Wczesne diody LED były bardzo często używane jako lampy wskaźnikowe, zastępujące małe żarówki. Ostatnie odkrycia doprowadziły do ​​powstania wysokowydajnych diod LED do białego światła, odpowiednich do oświetlenia pomieszczeń, a także obszarów zewnętrznych. Diody LED doprowadziły do ​​nowych wyświetlaczy i czujników, a ich wysokie szybkości przełączania są przydatne w zaawansowanej technologii komunikacyjnej. Diody LED mają wiele zalet w stosunku do żarowych źródeł światła, w tym niższe zużycie energii, dłuższą żywotność, lepszą trwałość fizyczną, mniejszy rozmiar i szybsze przełączanie. Moduły LED w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością.

Diody LED są stosowane w aplikacjach tak różnorodnych, jak oświetlenie lotnicze, reflektory samochodowe, reklama, oświetlenie ogólne, sygnały drogowe, lampy błyskowe, podświetlane tapety, oświetlenie roślin i urządzenia medyczne. W przeciwieństwie do lasera światło emitowane z diody LED nie jest ani spójne pod względem widmowym, ani nawet wysoce monochromatyczne. Ponadto, w przeciwieństwie do większości laserów, jego promieniowanie nie jest przestrzennie spójne, tak że nie jest w stanie zbliżyć się do bardzo wysokich jasności charakterystycznych dla lasery.

Elektroluminescencja jako zjawisko została odkryta w 1907 roku przez brytyjskiego eksperymentatora H. J. Rounda z Marconi Labs, przy użyciu kryształu węglika krzemu i detektora kociego wąsika. Pierwsze komercyjne diody LED o widzialnej długości fali były powszechnie stosowane jako zamienniki lamp żarowych i neonowych, a także w wyświetlaczach siedmiosegmentowych. Pierwszymi użytecznymi produktami LED były wyświetlacz LED HP i lampa LED Monsanto, oba wprowadzone na rynek w 1968 roku. Moduł LED Samsung to produkt, który cieszy się ogromną popularnością.

Pierwsza niebiesko-fioletowa dioda LED z azotkiem galu domieszkowanym magnezem została wyprodukowana na Uniwersytecie Stanforda w 1972 roku. Na początku lat siedemdziesiątych urządzenia te były zbyt słabe, aby można je było zastosować w praktyce, a badania nad urządzeniami z azotku galu uległy spowolnieniu. Chociaż białe światło można wytworzyć za pomocą pojedynczych czerwonych, zielonych i niebieskich diod LED, powoduje to słabe oddawanie barw, ponieważ emitowane są tylko trzy wąskie pasma długości fali światła. Po osiągnięciu wysokiej wydajności niebieskich diod LED szybko opracowano pierwszą białą diodę LED.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również