Montaż modułu SFP

​Sieci światłowodowe stały się w ostatnich latach tak popularne jak smartfony i niemal każdy użytkownik Internetu chciałby posiadać łącze światłowodowe. Do realizacji takiego łącza i przesyłania sygnału w sieci światłowodowej potrzebny jest transceiver, czyli nadajnik-odbiornik sygnału światłowodowego zwany również pod pojęciem wkładki lub często nazywany modułem optycznym. Przyjrzyjmy się bliżej transceiverom, aby lepiej poznać je przed montażem.

Transceivery występują w różnych formatach, takich jak np. GBIC, SFP, SFP+, XFP, QSFP28, CFP, QSFP-DD. Na dzień pisania artykułu obsługują prędkości transmisji od 100 Mbps od 400 Gbps. Obecnie jednym z najpopularniejszych modeli jest 1 Gbps wkładka w formacie złącza SFP. Moduły SFP (small form-factor pluggable) to wkładki światłowodowe obsługujące prędkości 100 Mbps, 1 Gbps i 2 Gbps. W przypadku modułów SFP możemy spotkać się z określeniem mini-GBIC z uwagi na ich poprzedników.

SFP module - zastosowanie

Transceivery używane są do podłączenia światłowodu do urządzeń takich jak np. switch, router, serwer czy konwerter. 

Rodzaje modułów SFP

Moduły optyczne SFP możemy podzielić ze względu na medium transmisyjne, czyli typ kabli, którymi przesyłamy sygnał.

Moduły SFP są dostępne w kilku kategoriach:

  • tzw. szare wkładki SFP – najpopularniejsza kategoria wkładek SFP duplex i simplex, używanych do standardowych połączeń światłowodowych

  • tzw. kolorowe wkładki SFP – transceivery przeznaczone do systemów zwielokrotnienia falowego CWDM/DWDM:
    • Wkładki jednomodowe CWDM: dostępne dla 20 różnych długości fali: 1270 nm; 1290 nm; 1310 nm; 1330 nm; 1350 nm; 1370 nm; 1390 nm; 1410 nm; 1430 nm; 1450 nm; 1470 nm; 1490 nm; 1510 nm; 1530 nm; 1550 nm; 1570 nm; 1590 nm; 1610 nm o orientacyjnym zasięgu do 40 km, 80 km, 100 km, 120 km i 200 km.
    • Wkładki jednomodowe DWDM: wykorzystujące 40 różnych długości fali z zakresu tzw. C-Band: 1530−1565 nm o orientacyjnym zasięgu rzędu 40 km, 80 km, 100 km i 120 km.

Zasięg modułów SFP

Maksymalny dystans, na jaki jesteśmy w stanie przetransmitować sygnał, wykorzystując wkładki SFP bez użycia regeneratorów (połączenia punkt-punkt) przy użyciu medium wielomodowego to 2 kilometry. Natomiast dla modułów jednomodowych jesteśmy w stanie osiągnąć dystans 120 km lub nawet 200 km* (*w przypadku modułu o gwarantowanym budżecie mocy 41 dB). Dystans ten zależy od wielu czynników takich, jak np. rodzaj i jakość posiadanego włókna, ilość spawów i połączeń włókna, ilość urządzeń znajdujących się na linku itd., itp. 

Dla stabilnego działania linku najbezpieczniej zostawić kilka decybeli budżetu mocy w zapasie, aby realizowane połączenie działało poprawnie.

Wkładki o większej przepływności to wkładki 10 Gb/s. Moduły SFP+ lub XFP występują w kategoriach analogicznych do wyżej wymienionych, różnią się tylko zasięgami oraz prędkościami transmisji. Odległości, na jakie możemy przesłać sygnał, wykorzystując wkładki SFP+, są mniejsze niż te realizowane za pomocą wkładek SFP o mniejszej przepływności.

Znamy już zastosowanie, rodzaje i zasięgi transceiverów. Przejdźmy zatem do ich montażu.

Wkładki SFP - instalacja

Planując oraz uruchamiając link światłowodowy:

  • Sprawdź rodzaj posiadanego portu światłowodowego w urządzeniach, które chcesz spiąć, oraz upewnij się, jakie prędkości obsługuje dany port.
  • Dobierz wkładkę do posiadanego rodzaju światłowodu oraz dystansu linku, pomocna będzie w tym tabela 1.
  • Zadbaj o czystość kabli światłowodowych, patchcordów oraz złączki wkładki.
  • Chroń swoje oczy.

    W modułach SFP sygnał nadawany jest przez laser lub diodę, które emitują światło o długościach fali z zakresu od 850 nm do ok. 1610 nm, czyli poza zakresem światła widzialnego przez nasze oczy. Ludzkie oczy mogą bezpiecznie rejestrować promieniowanie światła w zakresie fal od 380 nm do 780 nm, tak więc tzw. gołym okiem nie zobaczymy, jak świecą wkładki SFP, a co więcej − nie wolno nam tego robić, gdyż możemy uszkodzić sobie wzrok. Dlatego podczas montażu wkładki SFP nie wolno patrzeć wprost na wkładkę!

    Nowa wkładka SFP zabezpieczona jest czarną gumową zatyczką, która chroni czoło światłowodu przed zabrudzeniem oraz ułatwia umieszczenie wkładki w urządzeniu bez narażania naszych oczu na oświetlenie światłem lasera.

  • Wyciągając transceiver z urządzenia skorzystaj z wygodnej dźwigni ułatwiającej wyciąganie wkładki SFP.

  • Aby nie przepłacać za wkładki światłowodowe, wybierz kompatybilny zamiennik.

    Decydując się na zakup modułów SFP (module), warto wybrać kompatybilne, czyli poprawnie rozpoznawane w Twoim urządzenia zamienniki wkładek takie jak np. moduły producenta LightOptics, cenione za swoją niezawodność oraz atrakcyjną cenę, która jest znacząco niższa od ceny oryginalnych wkładek SFP wiodących producentów sprzętu sieciowego. Moduły SFP (module) od LightOptics współpracują z większością powszechnie stosowanych urządzeń producentów sprzętu sieciowego i telekomunikacyjnego. Kompatybilne transceivery znajdziesz na fibermarkt.com.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również