Na co zwracać uwagę wybierając drukarkę do etykiet?

Bez względu na to, w jakiej działalności handlowej się specjalizujemy, z pewnością niemal na każdym kroku mamy do czynienia z etykietami. To one pozwalają nie tylko na oznaczanie produktów, ale i na szybką identyfikację kolejnych z nich, nic więc dziwnego, że coraz większą uwagę poświęca się temu, jaka jest ich jakość. O ile więc jeszcze nie tak dawno drukarka etykiet była rozwiązaniem nieomal elitarnym, o tyle dziś staje się ona koniecznością, jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów produkcji etykiet. Na rynku nie brakuje rozwiązań zabiegających o naszą uwagę, czas więc zadać sobie pytanie o to, na jakie ich cechy powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Termiczne drukarki etykiet i ich specyfika

Termiczne drukarki etykiet przez długi czas były jedynymi, w które zaopatrywaliśmy się bez konieczności wydawania w tym celu naprawdę dużych pieniędzy. Do dziś drukarki termiczne mają zresztą szerokie grono zwolenników podkreślających ich zalety nawet pomimo tego, że mówimy o rozwiązaniach mających również pewne ograniczenia.

Najpoważniejsze wiąże się z tym, że drukarki termiczne mogą korzystać jedynie z koloru czarnego. Pozwala na to głowica zaczerniająca papier pod wpływem wysokiej temperatury. Nie można też zapominać o tym, że drukarka tego rodzaju nie pozwoli nam na wydrukowanie etykiety na dowolnym papierze działając jedynie na specjalnych arkuszach dedykowanych urządzeniom tego rodzaju. Papier przeznaczony do drukarek termicznych jest rozwiązaniem stosunkowo drogim. Należy przy tym zwrócić uwagę na jego dość niską odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz na upływ czasu.

Termotransferowe drukarki etykiet

Oczywiście, drukarki termiczne nie są dziś jednymi rozwiązaniami, z jakich możemy korzystać. W sprzedaży dostępne są także drukarki termotransferowe takie, jak choćby drukarka Dymo. Ich znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim możliwość obsługiwania druku kolorowego, choć osoby decydujące się na ich zakup doceniają także to, że drukowanie jest możliwe również na zwykłym papierze. Jeśli zdecydujemy się na drukowanie etykiet za ich pośrednictwem, możemy liczyć również na to, że sam druk okaże się dość trwały. Etykiety stają się więc odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na wilgoć i wysokie temperatury. W praktyce oznacza to, że można znakować za ich pośrednictwem także te produkty, które nie znajdują się w magazynie, ale na zewnątrz. Nie oznacza to, oczywiście, że drukarki termotransferowe nie posiadają żadnych ograniczeń. Największym z nich wydaje się być ich cena, często znacząco wyższa od tej, z jaką musimy liczyć się wybierając drukarkę termiczną.

Najważniejsze parametry

Wybierając drukarkę do etykiet nie powinniśmy ograniczać się do sprawdzenia, czy mamy do czynienia z modelem termicznym, czy też termotransferowym. Wśród parametrów, które należy brać pod uwagę znajduje się również wydajność urządzenia. Drukarki termotransferowe działają tak długo, jak długo aktywna jest w nich taśma barwiąca. Po pewnym okresie konieczna jest więc jej wymiana, ta zaś nie należy do przedsięwzięć tanich.

Innym parametrem, o którym nie powinniśmy zapominać, jest rozdzielczość. To właśnie ona, w dużej mierze, przesądza o jakości uzyskanego wydruku, im jest wiec wyższa, tym bardziej czytelna staje się etykieta. Pewne znaczenie może mieć dla nas jednak również szerokość wydruku. To właśnie ona dostarcza nam informacji na temat tego, jakie taśmy mogą być wykorzystywane przez urządzenie, pośrednio może więc powiedzieć nam wiele także na temat ich dostępności. 

Więcej na stronie Alibiuro.pl.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również