Noktowizor – niezastąpiona pomoc w polowaniu nocą

Noktowizory to urządzenia coraz częściej stosowane przez myśliwych. Do niedawna znajdowały się na wyposażeniu przede wszystkim wojska oraz innych służb mundurowych. Obecnie, dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii noktowizyjnej, dostępność tych urządzeń zwiększa się, a cena poszczególnych produktów powoli maleje. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, na czym polega praca noktowizora oraz z jakich urządzeń noktowizyjnych najczęściej korzystają myśliwi.

Noktowizor – jak to działa?

Działanie noktowizorów jest stosunkowo proste. Urządzenia te wzmacniają odbierane fale świetlne, w taki sposób, by były widoczne także dla ludzkiego oka. Ma to szczególne znaczenie nocą, gdy napływające światło jest szczątkowe. Dzięki odpowiedniej technologii zostaje ono wzmocnione nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy razy. W rezultacie, za pomocą noktowizora otrzymujemy możliwość swobodnej obserwacji wybranej okolicy także po zmierzchu.

Warunkiem możliwości korzystania z noktowizora jest obecność źródła oświetlenia – aktywnie emitującego wiązki światła w nawet najmniejszym zakresie. Takim źródłem mogą być obiekty naturalne: gwiazdy lub księżyc, a także źródła oświetlenia sztucznego: lampy uliczne, oświetlenie napływające z zabudowań miejskich i inne. 

Dostająca się do urządzenia minimalna ilość światła jest przekierowywana na katodę, która emituje dodatkową wiązkę elektronów. W rezultacie – obraz zostaje znacząco wzmocniony poprzez emisję dodatkowego zielonego światła. Wybór tego odcienia nie pozostaje bez znaczenia – ludzkie oko jest najbardziej czułe właśnie w zakresie fal świetlnych odpowiadających tej barwie.

Noktowizyjne wyposażenie myśliwskie

Wśród dostępnych urządzeń, przeznaczonych do stosowania w trakcie polowań, znajdziemy także te wyposażone w noktowizor. Wymienić należy przede wszystkim monokulary, lornetki, celowniki oraz lunety. 

Zasięg widoczności przeciętnego optycznego urządzenia myśliwskiego wyposażonego w noktowizor wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset metrów (w przypadku urządzeń z wyższej półki). Przeciętny noktowizyjny monokular lub lornetka pozwala na swobodną obserwację przestrzeni z odległości około 50 metrów. W przypadku miejsc jaśniej oświetlonych lub w czasie pełni księżyca – zasięg widoczności ulega zazwyczaj wydłużeniu o kilkadziesiąt kolejnych metrów.

Ponadto, istotnym elementem wyposażenia noktowizyjnego może okazać się iluminator diodowy. Jest to urządzenie emitujące minimalne sygnały świetlne, wzmacniające odbierany w noktowizorze obraz. Co ważne – emitowana przez nie wiązka światła jest zupełnie niewidoczna dla ludzkiego oka oraz bardzo trudno wykrywalna za pomocą technologii.

Znaczna część myśliwskich urządzeń optycznych jest wyposażona we wbudowany iluminator. Znajdziemy jednak również iluminatory w postaci samodzielnych urządzeń, które można stosować zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. W takim przypadku – warto zwrócić uwagę na czas pracy danego iluminatora i sposób jego ładowania. Zazwyczaj, źródłem zasilania są baterie i akumulatory, pozwalające na pracę ciągłą przez okres od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również